تاریخ انتشار : جمعه 12 شهریور 1395 - 0:50
کد خبر : 2855

داستان «زدوخوردهای» نمایندگان در صحن و لابی مجلس

داستان «زدوخوردهای» نمایندگان در صحن و لابی مجلس

جارستان-بطری آبی که به سمت مطهری پرتاب شد | تسویه حساب فیزیکی دو نماینده مجلس هفتمی فائزه انیسی نیا: «مجلس شورای اسلامی، نهادی است برای قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین»، این اولین تعبیری است که از شنیدن نام مجلس به ذهن خطور می کند. بدیهی است که نمایندگان مردم در خلال انجام وظایف

جارستان-بطری آبی که به سمت مطهری پرتاب شد | تسویه حساب فیزیکی دو نماینده مجلس هفتمی


فائزه انیسی نیا: «مجلس شورای اسلامی، نهادی است برای قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قوانین»، این اولین تعبیری است که از شنیدن نام مجلس به ذهن خطور می کند.

بدیهی است که نمایندگان مردم در خلال انجام وظایف نمایندگی خود به اختلاف فکری و سلیقه‌ای هم بخورند، چه آنکه ساختمان هرمی بهارستان محفل دورهمی و گردهمایی وکلای ملتی از طیف‌های گوناگون جامعه با نگرش‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی متفاوت است. گرچه ساختار تصمیم گیری در نهاد قانونگذاری کشور مباحثه و گفتگو را می‌طلبد گاهی اما این اختلاف نظرها بدل به کشمکش و درگیری‌های مختلف میان نمایندگان باهم و یا با دولتمردان می شود، مجادلاتی که حواشی پررنگ تر از متنی را برای خانه ملت رقم می زند.

از صحن که دوربین و قلم رسانه ها ناظر بر آن است گرفته تا لابی و کمیسیون‌های پارلمان، گاهی گوشه کنایه‌ها، مجادلات، انتقادات و …بین نمایندگان ردوبدل می شود. اتفاقی که طی چند روز اخیر هم چندین بار در صحن و البته لابی پارلمان رخ داد. چه آنجا که برخی نمایندگان علی مطهری را زیر تیغ انتقادات بردند و پاسخ صریح مطهری بر دامنه این مجادله لفظی افزود چه آنجا که نادر قاضی پور در اقدامی عجیب تر به برخورد فیزیکی با یکی از خبرنگاران پارلمانی داشت.

در همین راستا پربیراه نیست اگر سرکی به ادوار مختلف مجلس بکشیم و نمونه هایی از حواشی پررنگ پیش آمده در آن مجالس را هم مرور کنیم؛

نطق‌های ناتمام در مجلس اولمهمترین چالش مجلس اول شورای اسلامی را شاید بتوان رای نمایندگان مردم به عدم کفایت رییس جمور وقت، ابوالحسن بنی صدر دانست. اختلافات شدید میان رییس جمهور و نطق ها و فریادها برای برشمردن دلایل بی کفایتی بنی صدر یکی از جنجالی ترین اتفاق های آن زمان را رقم زد.

از مهمترین وقایع تاریخی آن روزها درگیری فیزیکی میان نمایندگان طیف جامعه روحانیت و حزب جمهوری از یک سو و نهضت آزادی از سوی دیگر بود. در ۱۰ آبان ۶۲ هنگام نطق «علی اکبر معین فر»، مرحوم آیت الله قره باغی، نماینده ارومیه به کنار تریبون رفت و خواستار قطع صحبت های معین فر شد. در این هنگام، هاشم صباغیان به حمایت از معین فر به سمت تریبون رفت و رو به هاشمی با صدای بلند نسبت به مداخله مرحوم قره باغ اعتراض کرد. در این زمان با مداخله نمایندگانی چون هادی غفاری، دهقان و اسدی نیا به نفع آقای قره باغ، یک درگیری فیزیکی شدید رخ داد که در نهایت منجر به تعطیلی جلسه داخلی مجلس شد. همان درگیری معروف که لبخند هاشمی رفسنجانی در گوشه قاب تصویرعکاس ماندگار شد.

معینی فر تنها نماینده ای نبود که سخنانش در مجلس ناتمام ماند. قطع نطق معروف مهندس بازرگان نیز از حاشیه های تاریخ ساز دوره اول مجلس بود. در ۱۵ مهر سال شصت، مهندس بازرگان در نطق خود به نحوه برخورد با مردم اعتراض کرد و بارها با شعار « مرگ بر بازرگان» نمایندگان مجلس سخنانش قطع شد و سرانجام به این جمله رسید که:«ﻣﺼﻴﺒﺖ ﺑﺎرﺗﺮ از ﻫﻤﻪ و ﺣﺎﺻﻞ ﺧﺸﻮﻧﺖ ﻫﺎ و ﺑﻲ رﺣﻤﻲ ﻫﺎ اﻓﺰوده ﺷﺪن ﻧﺎراﺿﻲ ﻫﺎ و اﻧﺘﻘﺎم خواهان و ﺑﺮﮔﺸﺖ ﻛﻨﻨـﺪﮔﺎن از اﻧﻘﻼب و دﻳﻦ اﺳﺖ و ﺣﻴﺜﻴﺖ و ﺣﻘﺎﻧﻴﺖ اﺳﻼم ﻛﻪ در دﻧﻴﺎ ﻟﻜﻪدار ﻣﻲشود…» بیان این جملات کافی بود تا برخی از نمایندگان به سمت بازرگان هجوم ببرند. حجت الاسلام صادق خلخالی از جمله مشهورترین حمله کنندگان به مهندس بازرگان بعد از آن نطق معروف بود. بعد از این حمله سخنرانی بازرگان نیمه تمام باقی ماند.

آیت‌الله نوری همدانی از مراجع معظم تقلید قم نیز در خاطرات خود به افتتاحیه این مجلس و دیدار با برخی نمایندگان در قم و ماجرای سخنرانی مهندس بازرگان اشاره می‌کند و می‌گوید:« مهندس بازرگان همین طور صحبت می‌کرد که علما خوب است در سیاست و مدیریت مملکت دخالت نکنند، چون تجربه‌شان کم است. آنها باید فقط نظارت داشته باشند. ما که تجربه‌مان زیاد است، بهتر است مدیریت مملکت را به عهده داشته باشیم و … که ناگهان آقای سید حسین موسوی تبریزی، داماد ما، که یکی از وکلای دوره اول مجلس شورای اسلامی از تبریز بود و در آخر جمعیت نشسته بود، از جایش بلند شد.آستین‌هایش را کم‌کم بالا زد و قدم به قدم جلو آمد و گفت: «گوش کردن به این حرفها خلاف شرع است.» و آمد و دستش را با سرعت و شدت بلند کرد و خواست کشیده بسیار محکمی به صورت آقای مهندس بازرگان بزند که بعضی از کسانی که در اطراف آقای بازرگان بودند بلند شدند و نگذاشتند. خلاصه مجلس به هم خورد.»

سیلی اشتباهی در مجلس پنجم

مجالس دوم، سوم و چهارم اسلامی هر چند که کم و بیش با حواشی مختلفی از جمله ماجرای ۹۹ نفر و استعفای شرع پسند نماینده مردم کرج همراه بود، اما هیچ کدام از این اتفاقات منجر به درگیری و زد  و خورد در صحن و راهروهای مجلس نشد.

مجلس پنجم اما اندکی از سه دوره پیشین ملتهب تر بود. درگیری نمایندگان با عبدالله نوری«وزیر کشور دولت خاتمی» که برای پاسخ گویی به سوال نماینده دزفول راهی مجلس شورای اسلامی شده بود از حواشی قابل توجه مجلس پنجم است.

عبدالله نوری در حین سخنان خود از حمله گروه‌های فشار به تجمعات قانونی انتقاد کرد. این سخنان نوری باعث عصبانیت محمد حسن جمشیدی، نماینده روحانی بهشهر، شد و او به سمت تریبون مجلس برای حمله فیزیکی به عبدالله نوری حرکت کرد. قدرت الله نظری نیا، نماینده روحانی کنگاور، درمیانه راه مانع جمشیدی شد و سیلی جمشیدی به نظری نیا اصابت کرد. تا سیلی که قرار بود به صورت عبدالله نوری بنشیند برچهره نظری نیا بنشیند.

مجلس ششم، حاشیه‌هایی به بلندای عمر ادوار مجلس

شاید به جرات بتوان گفت که مجلس ششم،یکی از پر التهاب ترین و پر اتفاق ترین دوره از ادوار مجلس شورای اسلامی باشد. مجلسی که هر زمان نامی از آن برده می شود کلیدواژه هایی همچون رد صلاحیت، نظارت استصوابی، تحصن، جام زهر و … در ذهن جرقه می زند.

این دوره از مجلس که در دوران دولت دوم سید محمدخاتمی یعنی دولت اصلاحات آغاز به کار کرد، بخش اعظمی از نمایندگانش را هم از همین طیف فکری که به اصلاح طلبان معروفند به خود اختصاص داد. جناح راست که سردمدار آن غلامعلی حداد عادل بود و از اقلیت مجلس به شمار می آمدند به اصولگرایان معروف شدند.

اتفاقات ریز و درشت و حواشی گوناگونی دامن این دوره از مجلس را گرفت. از نامه نمایندگان مجلس به رد اعتبار نامه حداد عادل که گفته می شد از جایگاه ۳۳ به نفر ۲۸ رسیده بود تا تحصن نمایندگان در اعتراض به نظارت استصوابی و رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای مجلس هفتم همه و همه روزهای پر آشوبی را برای مجلس ششم رقم زد.

اصلاح قانون مطبوعات و بازگرداندن آن به وضعیت قبل از مجلس پنجم و رفع محدودیت ها برای روزنامه نگاران به عنوان یکی از نخستین اقدامات در دستور کار مجلس ششم قرار گرفت که باعث بروز درگیری های لفظی در صحن علنی شد .

از دیگر مواردی که منجر به اعتصاب و تحصن و درگیری در مجلس ششم شد رد صلاحیت اغلب کاندیداهای انتخابات مجلس هفتم از سوی شورای نگهبان و به جهت نظارت استصوابی این شورا بود. که تنش هایی نیز با خود به همراه داشت.

یکی از درگیری‌های معروف مجلس ششم اعتراض قدرت الله علیخانی به نطق استعفای فاطمه حقیقت جو بود. علیخانی که با عصبانیت به سمت تریبون مجلس حرکت می‌کرد تا با حقیقت جو برخورد کند توسط نمایندگان مجلس کنترل شد تا برخوردی میان او و نماینده زن مجلس رخ ندهد.

تسویه حساب دو نماینده بیرون از صحن پارلمان 

از مجلس هفتم به عنوان یکی از مجالس کم حاشیه یاد می شود؛ شایدیک دست شدن مجلس با اصولگرایان راه یافته به پارلمن از دلایل آرام بودن این دوره از مجلس به شمار آید.

هرچند که این مجلس در مقایسه با مجلس ششم از ادوار آرام مجلس به شمار می آید اما حاشیه کم و بیش به سراغ مجلس هفتم هم آمد. از همین رو در یکی از جلسات علنی مجلس، زمانی که اکبر اعلمی نسبت به عملکرد «باهنر» نایب‌رییس مجلس اعتراض می‌کرد و به «باهنر» می‌گفت تریبون تو باز است و هرچه می‌خواهی به نمایندگان می‌گویی، شافعی به او اعتراض کرده بود و خطاب به اعلمی عبارت ناشایست را به کار برد. به‌دلیل این رفتار، «اعلمی» خارج از صحن نسبت به شافعی اعتراض می‌کند و می‌گوید چرا به من توهین کرده‌ای؟ واکنش شافعی باعث شده بود که اعلمی و شافعی درگیر شوند و شافعی با ضربه اعلمی نقش‌برزمین شد

مجلس هشتم و سیلی زدن های پشت هم

مجلس هشتم برخلاف مجلس نسبی آرام هفتم، شاهد کشمکش‌های فراوانی در درون خود بود . در این دوره که ریاست مجلس را علی لاریجانی به عهده داشت و محمدرضا باهنر نایب رییس بود. کار به زدن سیلی به صورت نماینده دولت در جریان استیضاح وزیر کشور نیز رسید.

زمانی که بحث استیضاح علی کردان به دلیل مدرک دکترای جعلی در مجلس از مباحث داغ بود؛ در خلال تلاش همه جانبه حامیان دولت نهم برای مجاب نمودن نمایندگان از پس گرفتن امضای خود برای استیضاح وزیر، ماجرایی اتفاق می افتد که دولت نهم و مجلس را درگیر یک چالش معروف می کند.

قصه از آن قرار بود که محمد عباسی وزیر ورزش و امور جوانان ، رسید دریافت چک های ۵ میلیون تومانی کمک هزینه مساجد را در «رو» و رسید دیگری مربوط به پس گرفتن امضای استیضاح کردان را در «زیر» قرار می دهد و از برخی نمایندگانی که استیضاح کردان را امضا کرده‌ بودند می‌خواهد تا آن برگه ها را به عنوان رسید دریافت چک امضا کنند، عوض حیدرپور نماینده شهررضا بعد از امضا متوجه می‌شود که دو رسید از او گرفته اند. بعد از پیگیری ماجرا، قضیه روشن می‌شود که داستان آن امضاها چه بود.

علی‌اصغر زارعی نیز بعد از جویا شدن ماجرا و بعد آز آنکه دفتر احمدی نژاد از موضوع چک های ۵ میلیون تومانی اظهار بی اطلاعی می کند، یک سیلی بر گونه‌های وزیر ورزش می‌نوازد!

دعوای بین دو نماینده اصلاح طلب و اصول‌گرای شهر قزوین نیز که در حین بررسی لایحه اصلاح ماده ۱۹ قانون نوسازی و عمران شهری رخ داد از درگیری های مجلس هشتم بود.

سیلی دیگری که در مجلس هشتم نواخته شد میان رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها و حسینی نمانیده مجلس شورای اسلامی بود. بهروز مرادی رئیس سازمان هدفمندی یارانه ها به عنوان نماینده دولت در صحن علنی حاضر می شود تا در خصوص طرح دوفوریتی استفساریه ماده ۱۲ قانون هدفمندسازی یارانه‌ها اظهار نظر کند.

در این جلسه روایت های آماری نمایندگان از اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها خیلی به مذاق مرادی خوش نمی آید و به طعنه می گوید که “این آمار کوچه بازاری چیست که ارائه می‌دهید؟” این سخن آتش سیدحسین حسینی نماینده فریمان را شعله ور می کند و با مرادی درگیری فیزیکی پیدا می کند و این وسط یکی دوتا سیلی هم رد و بدل می شود.

مرادی عصبانی از این اتفاق، نسبتی ناروا به مجلس می دهد و فریاد اخراج کنید از صندلی های نمایندگان بلند می شود. لاریجانی که توهین نماینده دولت را شنیده بود دستور اخراج مرادی از صحن را می دهد.

اصطکاک ها و دعواهای لفظی و بعضا فیزیکی کوچک زاده یکی از چهره های مشهور جبهه پایداری با علی مطهری نماینده مردم تهران نیز در در این دوره از مجلس در نوع خود دیدنی و شنیدنی است.

پرتاب بطری آب از سوی این نماینده به علی مطهری و مشاجره لفظی شان با هم از حواشی پررنگ مجلس هشتم است.

نطق های پرحاشیه مطهری در پارلمان

مجلس نهم از حیث حواشی و درگیری های لفظی یکی از ادوار تاریخ ساز مجلس است. یکشنبه سیاه، بانوان ساپورت پوش، قرارداد کرسنت، مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ ، بررسی برجام در مجلس و حواشی مربوط به آن از جمله موضوعاتی بود که باعث شد مجلس نهم بیش از مجالس دیگر پرنگ و جنجال ساز شود.

یکی از حواشی پررنگ مجلس نهم اقدامات و تذکرات علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس نهم بود که اغلب با حاشیه هایی پررنگ و درگیری هایی همراه می شد.

او که در اعتراض به عملکرد وزیر کشور نسبت به مقوله بانوان ساپورت پوش اقدام به پخش تصاویر این بانوان در صحن عملی مجلس کرده بود، در اقدامی دیگر در نطق خود گریزی به مسأله حصر و محدودیت‌های فردی و اجتماعی میرحسین موسوی و مهدی کروبی زد و ضمن ارائه راه حل برای اتمام این ماجرا، از یک‌طرفه به قاضی رفتن بعضی‌ها و موضع‌گیری صدا‌و‌سیما در قبال بزرگداشت روز نهم دی انتقاد کرد.

سخنان فرزند شهید مطهری در حالی ناتمام ماند که عده‌ای از نمایندگان پارلمان ضمن سر دادن شعار «مرگ بر فتنه‌گر» از وی انتقاد کردند و قصد برخورد فیزیکی با او را داشتند.

کار آنقدر بالا گرفت که نادر قاضی‌پور، عابد فتاحی و مصباحی‌مقدم برای حفاظت از مطهری دور جایگاه او حلقه زدند و از او خواستند که به صحبت‌های خود پایان دهد. اما مطهری همچنان به نطق خود ادامه داد و کار به جایی رسید که نایب رییس مجلس دستور اتمام جلسه را داد.

همچنین در بخشی از جلسه استیضاح وزیر علوم هنگامی که بیژن نوباوه در موافقت با استیضاح رضا فرجی دانا در حال قرائت نطق خود بود جرقه درگیری لفظی میان کمال الدین پیرمودن و جواد جهانگیرزاده دو نماینده مجلس زده شد که با وساطت دیگر نمایندگان خاموش شد.

درگیری و آشوب در جریان  بررسی برجام  در صحن علنی مجلس ، خائن خطاب شدن جواد ظریف و تهدید به مرگ شدن شدن رییس سازمان انرژی اتمی علی اکبر صالحی از سوی نمایندگانی از جبهه نوظهور پایداری که خود را دلواپس می خواندند روزهای تاریخی و پر التهابی را برای مجلس نهم رقم زد.

در همین رابطه اظهارات بهرام بیرانوند نماینده بروجرد در ابتدای جلسه علنی مجلس که با فریادهای خود به دست دادن ظریف با باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا اعتراض می کرد با سردادن شعار «مرگ بر آمریکا» از سوی همفکران وی همراه شد. بیراوند از نمایندگان دلواپس چهره پایداری از الفاظ نامناسبی در سخنان خود بهره برد و خطاب به ظریف وزیر امور خاجه گفت ای کاش به اندازه یک جوجه خروس غیرت داشتید!

مشت زدن نادر قاضی پور نماینده پرحاشیه مجلس به حمید رسائی در خلال نشست علنی یکی از جلسات مجلس هم از مواردی است که مجلس نهم را از جنبه مسائل حاشیه ای پررنگ تر می کند. قاضی پور در حاشیه این نشست چند مشت که شوخی به نظر می رسید روانه حمید رسایی دیگر نماینده جنجالی مجلس نهم می کند. خود قاضی پور نماینده مردم ارومیه در توضیح اقدامش چنین گفت: رسائی دیروز به من بی‌احترامی کرد و به من دو مشت زد و می‌خواست آقای فرهنگی را هم کتک بزند که طرح ما را در مجلس نخوانند و امروز هم قصد داشت علیه مجلس امضا جمع کند. به هر حال نمی‌شود در خانه ملت این‌گونه علیه مردم تصمیم‌گیری کرد.

پدیده‌ای به نام قاضی‌پور در مجلس دهم

هر چند که از آغاز به کار مجلس دهم تنها چند ماه گذشته است اما در همین مدت کوتاه، پارلمان دهم چندین بار تنش لفظی و فیزیکی را به خود دیده است.

نماینده مردم ارومیه که یکی از چهره های مشهور در حاشیه سازی در مجلس نهم و دهم است و پیش از این در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در تبلیغات خود در اظهارات عجیب و ناخوشایندی به زنان و همچنین قدرت الله علیخانی نماینده پیشین مجلس توهین کرده بود، این بار در اقدامی باز هم در صدر حاشیه سازان مجلس تازه کار قرار گرفت.

نادر قاضی پور پس از پایان جلسه علنی مجلس در لابی هنگامی که در حال مصاحبه با یک خبرنگار در مورد موضوع فراکسیون مناطق ترک نشین بود عصبانی شده و با مشت بر صورت این خبرنگار ضرباتی وارد کرد. وی در این درگیری فیزیکی با ضد ولایت فقیه خواندن خبرنگار روزنامه ایران از نجات ایران به دست ترک زبانان در جریان جنگ تحمیلی حرف زد. او بعدا عنوان کرد که اینکار وی یک شوخی بوه است.

یقه پاره کردن از دیگر حاشیه های مجلس دهم تا این زمان بوده است. در ششمین جلسه علنی مجلس، خلیل آقایی معاون پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی با نماینده مردم آمل درگیر شدند و اقایی در اقدامی یقه پیراهن خود را پاره کرد. عزت الله یوسفیان ملا  نماینده مردم آمل درباره درگیری خود با خلیل آقایی گفت: “وزارت جهاد کشاورزی برنج وارد کرده بود و ما نمایندگان شمال به وزیر نامه‌ای نوشته بودیم تا از واردات برنج جلوگیری شود؛ آقای آقایی عصبانی شد و یقه‌اش را نیز خودش باز کرد.ایشان کار زشتی کرد و حرف بدی نیز در این جریان زده نشد. ”

گزارش خبرگزاری خبرآنلاین

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.