تاریخ انتشار : جمعه 12 اسفند 1401 - 11:19
کد خبر : 116808

✍️الیاس حضرتی: دکتر طباطبایی به دنبال حکومت قانون بود

✍️الیاس حضرتی: دکتر طباطبایی به دنبال حکومت قانون بود

الیاس حضرتی نوشت: دکتر طباطبایی در حوزه‌های گوناگونی از اندیشه تعمق کرده و به موضوعات متفاوتی علاقه‌مند بود؛ از نظام آموزش عالی گرفته تا وضعیت نظام حقوقی در ایران. او به دنبال حکومت قانون بود و به ریشه‌های تجدد ایرانی می‌اندیشید. الیاس حضرتی در یادداشتی با عنوان «ایران مساله طباطبایی بود» در روزنامه اعتماد نوشت:

الیاس حضرتی نوشت: دکتر طباطبایی در حوزه‌های گوناگونی از اندیشه تعمق کرده و به موضوعات متفاوتی علاقه‌مند بود؛ از نظام آموزش عالی گرفته تا وضعیت نظام حقوقی در ایران. او به دنبال حکومت قانون بود و به ریشه‌های تجدد ایرانی می‌اندیشید.

الیاس حضرتی در یادداشتی با عنوان «ایران مساله طباطبایی بود» در روزنامه اعتماد نوشت: سید جواد طباطبایی، فیلسوف و نظریه‌پرداز برجسته معاصر در سراسر عمر گرانبارش یک دغدغه واحد داشت و آن ایران بود. بهار سال ۱۳۹۳ کتابخانه ملی ایران جلسه‌ای پر سر و صدا در نقد و بررسی دیدگاه‌های طباطبایی برگزار کرد. در این جلسه قرار بود شماری از شاگردان و همکاران دکتر طباطبایی، از مرحوم دکتر فیرحی و دکتر حاتم قادری و دکتر هاشم آقاجری تا دکتر داریوش رحمانیان و دکتر منصور قبادبخت و دکتر حسین آبادیان و دکتر احمد بستانی در دو جبهه موافق و مخالف درباره اندیشه‌های سیدجواد طباطبایی صحبت کنند.

 

برخی چون دکتر هاشم آقاجری و دکتر قادری نقدهای تند و صریح کردند، برخی چون دکتر رحمانیان و مرحوم دکتر فیرحی، همدلانه به انتقاد از استاد خود پرداختند و شماری چون دکتر آبادیان و دکتر قبادبخت به دفاع از دیدگاه‌های استاد طباطبایی پرداختند. در آن زمان افکار و آثار طباطبایی بسیار بیش از امروز خوانده می‌شد و حضور او در عرصه عمومی و رسانه‌ها بسیار پررنگ بود. در دانشکده‌های علوم انسانی و گروه‌های فلسفه و علوم اجتماعی و علوم سیاسی و تاریخ، اندیشه‌ها و افکار طباطبایی نزد اساتید و دانشجویان مورد بحث قرار می‌گرفت، در حالی که خود او به علت بی‌مهری‌ها از دانشگاه که جای اصلی او بود، طرد شده و ناگزیر بود در موسسات خصوصی و محافل مدنی به بحث از اندیشه‌های خود بپردازد و با کتاب‌ها و درسگفتارها ایده‌های خود را درباره ایران بیان کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.