تاریخ انتشار : جمعه 19 شهریور 1395 - 4:28
کد خبر : 3404

” FATF” به روایت مخالفان و موافقان (جدول)

” FATF” به روایت مخالفان و موافقان (جدول)

جارستان-موافقان و مخالفان پیوستن ایران به گروه کاری اقدام مالی (FATF) این روزها در رسانه‌ها به بیان استدلال‌های خود پرداخته‌اند. گروه ویژه اقدام مالی (FATF) حدود یک ماه پیش نام ایران را در فهرست سیاه خود به مدت یک سال تعلیق کرد. حالا به صورت رسمی قرار است ایران قوانین مربوط به مبارزه با پول‌شویی

جارستان-موافقان و مخالفان پیوستن ایران به گروه کاری اقدام مالی (FATF) این روزها در رسانه‌ها به بیان استدلال‌های خود پرداخته‌اند.


گروه ویژه اقدام مالی (FATF) حدود یک ماه پیش نام ایران را در فهرست سیاه خود به مدت یک سال تعلیق کرد. حالا به صورت رسمی قرار است ایران قوانین مربوط به مبارزه با پول‌شویی را به اجرا درآورد. در صورت اجرایی شدن قوانین این گروه در ایران، کره شمالی تنها دولتی باشد که تا امروز عضو این گروه نشده است.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از سال ۱۹۸۹ و زیر نظر گروه G7 ایجاد شد.این گروه در طول عمر خود توصیه‌هایی برای مبارزه با پولشویی در سطح ملی و بین‌المللی تهیه کرده است. همچنین از سال ۲۰۰۱ مساله مقابله با تامین مالی تروریسم نیز به ماموریت این گروه اضافه شد.

خبر توافق  ایران با این گروه باعث شد تا بسیاری از مخالفان روحانی این تصمیم دولت را بدتر از برجام بدانند. در این میان موافقان نیز به صحنه آمدند و از FATF دفاع کردند.

در دو جدول زیر نظرات مخالفان و موافقان این اقدام دولت را بخوانید:

مخالفان FATF

اسامی

سمت

اظهار نظر

احمد علم الهدی

امام جمعه مشهد

قرارداد FATF نمونه دیگری است که کار را به مرحله خود تحریمی رسانده و یکی از شعبات بانک ملت به قرارگاه خاتم‌الانبیاء می‌گوید شما در لیست تحریمی هستید و ما نمی‌توانیم با شما رابطه اقتصادی داشته باشیم. پشت سرش هم بانک سپه به برخی نهادهای نظام گفته ما با شما ارتباط نخواهیم داشت. بانک‌های ما دارند خودمان را تحریم می‌کنند.

غلامعلی حداد عادل

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسلماً چنین محدودیت‌هایی قابل اجرا نیست. مردم و رهبری این نوع تحقیرها، دخالت‌ها و تسلیم‌ها را تحمل نمی‌کنند و دولت هم که همه جا خودش را تابع رهنمودهای مقام معظم رهبری می‌داند طبعاً نمی‌تواند غیر از این عمل کند.

علی اکبر ولایتی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام

این توافق به صلاح کشور نیست. زیرا آن کسی پیروز نهایی است که بتواند مقاومت را ادامه دهد بنابراین اگر کسی در مقابل این نوع تحریم‌ها ایستادگی نکند و ضعف نشان دهد، بازنده خواهد بود و طرف مقابل پیروز می‌شود.

حسینعلی حاجی‌دیگانی

نماینده مجلس شورای اسلامی

هر روزی که ما جلوتر می‌رویم؛ شاهد بروز و رونمایی از موضوعاتی هستیم که به‌ نوعی با منافع ملی کشور در تضاد است و یکی از آن‌ها همین توافق FATFبوده که با منافع مردم ناسازگار است.طی صحبتی که با برخی نمایندگان مجلس داشتیم، آن‌ها نیز از توافق FATFبسیار نگران هستند و در صورتی‌ که این توافق ملغی نشود وزیر اقتصاد را استیضاح می‌کنیم.

حسین شریعتمداری

مدیرمسئول روزنامه کیهان

خروجی FATF، ورودی داعش است برای این که شما خودتان را از اقتدار تهی می‌کنید، وقتی کشور از اقتدار خالی شد، تبدیل به لقمه‌ای می‌شویم که برای بلعیده شدن توسط دشمن آماده است.

مسعود میرکاظمی

وزیر نفت و بازرگانی دولت احمدی نژاد

مقابله نرم با جمهوری اسلامی امروز بهFATF رسیده است. دشمن همین‌ها را می‌خواست. باید لشکرکشی می‌کرد تا به این مرحله می‌رسید و بخش اقتصادی را در تنگنا قرار می‌داد. او می‌خواست این کار را انجام دهد و اگر می‌خواست ما را تحریم لجستیکی کند یکی از بحث‌هایش نظامی بود. ما به دست خودمان انجام می‌دهیم و ضرورتی ندارد که او بخواهد اقدامی کند.

یحیی آل اسحاق

وزیر بازرگانی دولت هاشمی

آنچه در نهایت از امضاء قرارداد پیوستن به این کارگروه نصیب ایران می‌شود یک نوع تحریم هدفمند دنیای استکبار نسبت به ایران به وسیله سیستم بانکی جمهوری اسلامی ایران است.

عامر کعبی

نماینده مجلس

FATF ننگین‌ترین توافق تاریخ می‌شود. اگر دولت این توافق‌نامه را منتفی نکند مجلس آن را پاره خواهد کرد.

آیت الله حسن ممدوحی

عضو جامعه مدرسین

تعهد ننگین FATF در واقع کاپیتولاسیون دوم و به نوعی خودتحریمی است که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باید نسبت به آن واکنش نشان دهند.

موافقان FATF

اسامی

سمت

اظهار نظر

علی‌طیب‌نیا

وزیر اقتصاد و دارایی

اف ای تی اف گفته بود که اگر می‌خواهید از لیست خارج شوید ما به شما برنامه‌ای می‌دهیم. ما برنامه آنها را بررسی کرده و متوجه شدیم که اغلب موارد مطرح شده در این برنامه مورد توجه ما نیز بوده است. فقط در موضوع قانون مبارزه با پولشویی به یکی از بندها ایراداتی وارد کرده و خواهان اصلاح آن بودند.

در چنین شرایطی اگر جواب ما منفی بود، این اقدام ما بهانه‌ای برای فشار مجدد بر ما تلقی می‌شد. راهی که ما انتخاب کردیم این بود که یک پاسخ مثبت مشروط ارائه کنیم به این ترتیب که گفتیم حاضر به همکاری هستیم ولی در چارچوب قانون أساسی کشور خودمان.

ولی‌الله سیف

رییس کل بانک مرکزی

عضویت در FATF (اتحادیه بین المللی مبارزه با پولشویی) هیچ گونه الزام و تعهدی مبنی بر ارائه اطلاعات برای کشور ما در بر ندارد. ضمن اینکه شناسایی سازمان‌های تروریستی توسط مراجع ذی ربط هر کشور خواهد بود.

این استانداردها فضا را برای شفافیت هرچه بیشتر فراهم می‌آورد. قطعاً کسانی که از شفافیت ایجاد شده منفعت نمی‌برند و شرایط شفاف به ضررشان تمام می‌‌شود از اینگونه اقدامات، راضی نخواهند بود.

مسعود پزشکیان

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی

اقتصاد کشور که فعلاً فلج است. سیستم بانکی ایران شفاف نیست و خیلی راحت پول‌شویی در سیستم بانکی ایران انجام می‌شود، اگر می‌خواهیم به بانک‌های جهانی وصل شویم، در ابتدا باید تکلیف پول‌شویی خودمان را حل کنیم، کسی در خارج از کشور نمی‌تواند ۱۰ هزار دلار به راحتی در بانک سپرده‌گذاری کند، او باید بگوید از کجا این پول را آورده است، اما اگر در کشور ما فردی ۱۰ میلیارد دلار در بانکی سپرده‌گذاری کند، نه تنها از او نمی‌پرسند از کجا این پول را آورده است، بلکه سود بیشتری هم به او می‌دهند، بالاخره تکلیف بانک‌های کشور باید مشخص شود.

محمدرضا باهنر

دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری

باید به مقررات بین‌المللی احترام بگذاریم که F.A.T.F نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بهرام قاسمی

سخنگوی وزارت خارجه

FATF هیچ ربطی به برجام ندارد و ما از بابت آن هیچ مشکل و نگرانی نداریم و از سال‌ها قبل مطرح بوده است. برخی ایرادات و ایجاد نگرانی‌ها بی‌مورد است و ما آن‌را رد می‌کنیم. برخی اطلاعات و برداشت‌ها غلط است. البته برخی نگرانی‌ها از روی حسن نیت است و ما هم آن‌را درک می‌کنیم. این مقرارت علیه گروه‌های تروریستی شناسنامه‌دار پلید و کودک‌کش مانند داعش، القاعده، النصره و … است. ما حزب‌الله را افتخار لبنان و جهان اسلام می‌دانیم.

مجید تخت روانچی

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای

ما در جهت همسان سازی سیستم مالی خود با سیستم بین المللی مالی دنیا یک سری مذاکراتی انجام دادیم که از جمله آن بحث FATF است؛ این موضوع در حال حاضر در شورای عالی امنیت ملی در حال رسیدگی است و تصمیم مجموعه نظام در این خصوص برای وزارت امور خارجه لازم الاجرا خواهد بود

علی مطهری

نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی

نگرانی برخی افراد که بسیاری از آن‌ها دلسوز انقلاب هستند درباره اقدامات مورد درخواست گروه ویژه اقدام مالی ( FATF) در خصوص مبارزه با پول شویی و تامین مالی تروریسم قابل تقدیر است ولی این موضوع جای نگرانی نیست.

به هر حال به نظر می‌رسد مخالفت‌ها مانند مخالفت با برجام بیشتر سیاسی است

حمید بعیدی نژاد

سفیر ایران در لندن

در ماه‌های پس از برجام، بانک‌های بین‌المللی یکی از مهم‌ترین موانع از سر گیری ارتباطات بانکی و مالی با طرف‌های ایرانی را وجود محدودیت‌های گروه ویژه مالی اعلام می‌کردند که حالا همه آنها تعلیق شده‌اند. در کنار رضایت بسیاری از این‌گونه موسسات مالی و بانکی بین‌المللی از اقدام جدید گروه FATF که این مانع مهم را از سر راه ارتباط آنها با ایران برداشته است، عصبانیت آیپک، این گروه لابی پر نفوذ صهیونیسم در آمریکا که بیانیه رسمی تُندی علیه این تصمیم گروه اقدام ویژه صادر کرده است نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها چقدر از عادی شدن روابط اقتصادی و بانکی بین‌المللی با ایران وحشت دارند.

محسن صفایی فراهانی

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی

این قانون می تواند از فرارهای مالیاتی جلوگیری کرده، باعث شفاف شدن نقل و انتقال پول شود و علی القاعده از خروج پول های قاچاق بانکی جلوگیری کند.

به عقیده من بخشی زیادی از مخالفت ها و انتقاد هایی که در این زمینه مطرح می شود تنها جنجال آفرینی، و بخشی از دعواهای سیاسی درونی داخل کشور است که ارتباطی به مسائل خارجی از این دست ندارد. اینکه عده ای بدون روشن کردن عمق مطلب تلاش می کنند با اتهام زدن گروهی را برتر و گروهی را بازنده معرفی کنند، نشان دهنده عمق ناتوانی آنها است. معمولا جنجال آفرینان دلایل و اطلاعات درستی به مردم ارائه نمی دهند.

عصر ایران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان

اجتماعی

یادداشت

گفتگو