تاریخ انتشار : سه شنبه 21 فروردین 1397 - 0:30
کد خبر : 31850

برای تمام مشکلات دیروز، امروز و فردایمان راه‌حل داریم/ اگر نقض پیمان کنند، ظرف یک هفته آثارش را خواهند دید

برای تمام مشکلات دیروز، امروز و فردایمان راه‌حل داریم/ اگر نقض پیمان کنند، ظرف یک هفته آثارش را خواهند دید

رئیس جمهور با بیان اینکه ملتی هستیم که به عهد خود وفاداریم و اگر آنها عقب‌نشینی کنند، خاطرنشان کرد: معنایش این است که به عهد خود وفادار نیستند و آبرویشان می‌رود.

حجت‌‌‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای عنوان کرد: روز ملی فناوری هسته‌ای برای حضار محترم، اندیشمندان و دانشمندان جوان هسته‌ای ما و همه ملت ایران مبارک باشد. قبل از هر چیز باید سپاسگذاری کنیم از همه آنهایی که در طول سالیان گذشته در زمینه این فناوری گام برداشتند.

وی افزود: در دولت‌های مختلف حداقل من از سال ۱۳۶۰ در کنار مسئولان و محققان این رشته به تناسب مسئولیت‌هایی که داشتم، بودم و کاملا آشنا و آگاه هستم که چه گام‌های مهم و استوار و سختی در این مسیر برداشته شده است.

برخی فکر می‌کنند در دولت یازدهم و دوازدهم حرکت هسته‌ای ما کند شده است

رئیس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: باید درودمان را تقدیم شهدای هسته‌ای کنیم؛ آنهایی که در راه افتخار ملی جان خود را نثار کردند و برای خانواده‌های آنها از خدا تقاضای صبر بیشتر و اجر وافر داشته باشیم. گزارش امروز توسط رئیس سازمان انرژی اتمی داده شد و در نمایشگاهی از ۳۸ دستاورد یکسال گذشته بازدید کردم و پروژه‌هایی به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد و برخی دستاوردها امروز رونمایی شد که پیام روشنی دارد برای برخی از دوستانی که گاهی بی‌دقت حرف می‌زنند.

روحانی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند در دولت یازدهم و دوازدهم حرکت هسته‌ای ما کند شده است و سانتیریفیوژهای ما نمی‌چرخد یا کند می‌چرخد، اظهار داشت: به ملت ایران با صراحت و شفافیت می‌گویم صنعت هسته‌ای ما با توان و دقت بیشتر و محاسبه دقیق‌تر امروز نسبت به دیروز سرعت بیشتری دارد. پارسال ۴۰ پروژه افتتاح کردیم و دستاوردهای آن را مشاهده کردیم امسال افتتاح ۸۳ پروژه نشانگر آن است که در مسیر فناوری علمی راه خود را ادامه خواهیم داد.

به قدرت نرم و سخت برای اقتدار ملی نیاز داریم 

وی با بیان اینکه یکی از وظایف مهم دولت و مسئولان این است که فضا را برای اندیشمندان و دانشمندان در رشته‌های مختلف علمی فراهم کنند، تصریح کرد: اقتصاد ما امروز دانش‌بنیان است و زندگی ما هم امروز دانش بنیان است. کسب و کار ما هم به تدریج دانش‌بنیان خواهد شد، بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان در طول چند سال اخیر مشغول فعالیت شدند و دارای درآمدهای فراوانی هستند. مراکز تحقیقاتی ما و پردیس‌های ما و شرکت‌های دانش‌بنیان ما امروز با سرعت بسیار تحسین‌برانگیز در مسیر علم و توانایی کشور تلاش می‌کنند

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه ما باید توجه کنیم، یکی از اهداف مهم ما اقتدار ملی است، خاطرنشان کرد: ما نیاز به قدرت و توان داریم. البته از تعبیر قدرت بهتر، اقتدار است. اقتدار به معنای قدرت مشروع و مفید برای کشور و جامعه است؛ قدرتی که مبنای آن تهدید و زورگویی و تجاوز نیست. این قدرتی است مشروع برای منافع ملی و ثبات و امنیت منطقه و صلح جهانی. در این قدرت و اقتدار ملی ما نیاز به قدرت نرم و سخت داریم که ترکیب صحیح این دو قدرت، قدرت هوشمند را برای ما می‌سازد.

دیپلماسی نشان می‌دهد ملت ایران تنها ملتی نیست که در دفاع مقدس پیشتاز باشد

روحانی اضافه کرد: دیپلماسی و فعالیت اندیشمندان هسته‌ای ما دو روی یک سکه است. در یک سمت تلاش می‌کنیم تا به یک فناوری روز که برای انرژی کشور و برای بهداشت و سلامت کشور و برای کشاورزی کشور و معادن ما و صنعت ما و مواد غذایی و امنیت غذایی ما لازم است، برسیم و تلاش‌های خود را به صورت مستمر ادامه دهیم. در این تلاش‌های مستمر قدرت علمی و فناوری برای ما ساخته می‌شود. در کنار آن به قدرت دیپلماسی نیاز داریم.

وی با باین اینکنه قدرت دیپلماسی همان هنری هست که حق ما را تثبیت می‌کند، ابراز داشت: حقی که بدخواهان می‌خواهند از ما بگیرند یا متزلزل کنند یا در برخی مراجع بین‌المللی نامشروع جلوه دهند. دیپلماسی این حق را پایدار و تثبیت می‌کند. دیپلماسی نشان می‌دهد ملت ایران تنها ملتی نیست که در دفاع مقدس پیشتاز باشد یا در صحنه اقتصادی قدم‌های مهمی بردارد بلکه منطق کافی و استدلال کافی برای حرف زدن پای میز مذاکره را هم دارد و می‌تواند با بزرگترین قدرت‌های دنیا از لحاظ فنی، حقوقی و سیاسی حرف بزنند و حق ملت ایران را تثبیت کند و به توافقی برسد که بار را بر دوش مردم کم کند و مسیر پیشرفت را برای مردم فراهم کند. دیپلماسی به راه ما سرعت می‌دهد و هزینه ما را کم می‌کند.

دیپلماسی موانع را برمی‌دارد و هزینه‌ها را می‌کاهد

رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه بدون دیپلماسی هم می‌شود کار کرد ولی با هزینه بسیار بالا و به خاطر موانعی که البته غیر قانونی است و با مصوباتی می‌خواهند آنها را قانونی کنند و حرکت ما را کند می‌کند، عنوان کرد: دیپلماسی موانع را برمی‌دارد و هزینه‌ها را می‌کاهد. برای دستیابی به منافع ملی مسیر را کوتاه‌تر می‌کند. ما نیاز به همه قدرت‌ها داریم. ما قدرت نظامی و دفاعی و اقتصادی و فرهنگی می‌خواهیم و قدرت سیاسی در سیاست داخلی و خارجی نیاز داریم. ما قدرت سخت و نرم را نیاز داریم. ما یک اقتدار مشروع را در منطقه و جهان نیازمندیم.

روحانی افزود: بعضی‌ها فقط یک روی سکه را نگاه می‌کنند. اگر سکه را یکم بلند کنند، پشت آن معلوم است حوصله آن را ندارند فکر می‌کنند پشت آن خبری نیست و روی آن را نگاه می‌کنند ما ملت بزرگی هستیم ما در روزهای سخت روی پای خود ایستاده‌ایم می‌دانیم بدخواهان از ما خشنود نیستند و نخواهند شد.

برای همه ملت‌های جهان آرزوی خوشبختی داریم

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند ما تسلیم و تابع باشیم، یادآور شد: عده‌ای می‌خواهند قدرت‌های بزرگ در دنیا باشند و ما از منافع خودمان چشم‌‌‌پوشی کنیم. ما هیچ وقت به فکر رضایت و خشنودی بدخواهان و دشمنان و دیگران نیستیم. ما اول رضای خدا را می‌خواهیم، بعد خشنودی ملت خودمان و البته برای همه ملت‌های جهان هم آرزوی خوشبختی داریم و اگر کمکی هم از ما برآید به ملت‌های دیگر کمک می‌کنیم. همان طور که در یکی دو سال گذشته دنیا شاهد بود ما برای کمک به ملت‌های منطقه در برابر تروریست‌ها ایستادگی کردیم و پشت تروریست‌ها و آنهایی که تروریست‌ها را پرورش داده بودند و می‌خواستند در منطقه استفاده کنند، شکستیم از ما ناراحت و ناراضی‌اند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اگر در جامعه ما مشکل کوچکی باشد آن مشکل را چند برابر می‌کنند، بیان کرد: اگر در جامعه ما مشکلی ایجاد شود فکر می‌کنند ما راه حل نداریم ما برای تمام مشکلات دیروز و امروز و فردایمان هر مشکلی باشد هر چقدر بزرگ باشد راه‌حل داریم. ملت ما از مشکلات بزرگ‌تر عبور می‌کند و خدای قادر ما توان و قدرتش بی‌نهایت است اتکای ما به خدای بزرگ است و به ملت یکپارچه و متحد خود اطمینان داریم.

پس از برجام توانستیم با دیگر کشورها همکاری داشته باشیم 

روحانی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته بدخواهان چه می‌‌‌گفتند. آنها می‌خواستند بگویند ایران در پی اهداف نامشروع است و مسئولان ایرانی آنچه به زبان می‌‌‌گویند و آنچه عمل می‌‌‌کنند، یکی نیست. می‌‌‌خواستند در قطعنامه‌‌‌هایی که برای ما ساخته‌‌اند، ما را زندانی کنند و ملت ما را با تحریم‌‌ها در فشار نگاه دارند و فکر می‌‌‌کردند اگر در یک طرف میز شش قدرت جهانی باشد، ایران تحت فشار قرار خواهد گرفت. آنها فکر می‌‌کردند می‌توانند تحریم‌‌ها را ادامه دهند.

وی ادامه داد: جوان‌ها و دانشمندان ما دستاوردهای بزرگی را به دست آوردند و بیش از ۱۲۰ تا ۱۳۰ دستاوردهای مهم در بعد از برجام داشتیم، پس برجام حرکت ما را کند نکرده است. ما پس از برجام توانستیم با دیگر کشورها مانند کشورهای اروپایی، روسیه و چین همکاری داشته باشیم و در بسیاری از پروژه‌‌ها همکاری داریم و در فردو توانستیم در زمینه ایزوتوپ‌‌‌‌ها دستاورد داشته باشیم. تحقیقات ما ادامه می‌‌یابد.

ایران در بعد از برجام در تجارت هسته‌‌ای قرار گرفت

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما در بعد از برجام در تجارت هسته‌‌ای قرار گرفتیم، گفت: حدود ۴۰۰ تن از کیک زرد را خریداری کردیم و محصولات هسته‌‌‌ای را فروختیم و در همکاری هسته‌‌‌ای با دنیا مسیرمان را آغاز کردیم. ما راکتورهای جدید را در بوشهر ساختیم و در این مسیر کوتاه نخواهیم آمد و جوانان غیور این کشور برای دستاوردهای علمی خودشان درنگ نمی‌‌‌کنند و ما برای تحقیق و فناوری از کسی اجازه نمی‌‌گیریم و آماده تعامل و همکاری هستیم که مبنای ما بوده است.

روحانی ادامه داد: من سپاسگذاری می‌کنم از کسانی که دستاوردهای آنان را دیدیم و تلاش کردند و ما به این فناوری برای علوم مختلف نیاز داریم و ما این راه را ادامه می‌‌دهیم و ما تعامل را ادامه می‌دهیم.

اگر نقض عهد کنید، بهای آن را باید خود شما پرداخت کنید

وی با بیان اینکه ما دستاوردی در افکارعمومی جهان به دست آوردیم و به دنیا ثابت کردیم ما به عهدمان وفاداریم، اظهار داشت: ما ملتی هستیم که فرهنگ و دین‌مان به ما یاد داده اگر با کسی عهدی و توافقی بستیم، ما آغازگر نقض آن عهد نخواهیم بود. بعضی‌‌‌ها خیلی تحریکات را انجام دادند که به دست خودمان برجام را نقض کنیم اما نمی‌‌‌دانستند که ملت ایران هوشیارتر از این حرف‌هاست. اگر شما نقض عهد کنید، بهای آن را باید خود شما پرداخت کنید. شما نخواهید توانست با بهای ملت ایران نقض عهد کنید.

میلیاردها پول خرج کردند و توییت نوشتند که ساختمان برجام را بلرزانند اما نتوانستند

رئیس‌جمهور با اشاره به بدعهدی امریکا نسبت به برجام تصریح کرد: ۱۵ ماه است آقایی که بر سر کار آمده و فراز و نشیب زیادی در کلام و عملش است. ۱۵ ماه است تلاش می‌‌‌کنند که برجام را نقض کند و می‌‌‌گویند در این ۱۵ ماه فهمیده‌‌‌ایم که کلاه سرمان رفته است اما ما کاری که انجام دادیم برد برد بوده و همه سود می‌‌برند و جهان سود می‌کند.

روحانی اضافه کرد: ساختمان برجام اینقدر محکم بوده که انواع فشارها با ریشترهای مختلف وجود داشته اما ساختمان باقی مانده و ملت ما و نمایندگان ملت ما در مذاکرات‌شان همواره مدنظر داشته‌‌اند. میلیاردها پول خرج کردند و توییت نوشتند که این ساختمان را بلرزانند اما نتوانستند.

اگر نقض پیمان کنند، ظرف یک هفته آثارش را خواهند دید

وی با بیان اینکه ملتی هستیم که به عهد خود وفاداریم و اگر آنها عقب‌نشینی کنند، خاطرنشان کرد: معنایش این است که به عهد خود وفادار نیستند و آبرویشان می‌رود. ما برای اینکه برجام باشد یا نباشد یا برجام با امریکا یا بی‌امریکا فکر کردیم. مشکلی نه برای فناوری و نه زندگی ملت ما پیش نمی‌آید. مردم ما صبورتر و ایستادگی‌شان بالاتر از آن چیزی را دارند که آنها فکر می‌کنند.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: آنها فکر می‌کنند مردم را می‌توانند از آزادی، استقلال و حاکمیت ملی پشیمان کنند ولی ملت آزادی، استقلال و حاکمیت ملی پشیمان نمی‌شوند و از انقلاب بازنمی‌گردند.

روحانی با تاکید بر اینکه ما آغازگر نقض برجام نیستیم ولی اگر آنها نقض کنند، پیشمان می‌‌‌شوند، ابراز داشت: آمادگی ما بیشتر از این است. اگر نقض پیمان کنند، ظرف یک هفته آثارش را خواهند دید. من پارسال درباره پیشران هسته‌‌ای دستور برای انجام مطالعات را دادم. اولین دستاورد در زمینه پیشران هسته‌‌ای را امروز شاهد بودیم و دیدیم چگونه اولین قدم را برداشتیم.

ترامپ پشتوانه خوبی برای ملت‌ها نیست

وی با بیان اینکه قدرت نظامی ما برای تجاوز به کشوری نیست، عنوان کرد: روابط ما با همسایگان دوستانه خواهد بود. آنهایی که سخنان ناروا و نادرست می‌‌‌‌زنند، خواهند دید این حرف‌ها به سود آنها نیست. از این جور آدم‌ها در تاریخ زیاد دیدیم. ۴۰ سال است که دولت‌های مختلف در امریکا آمده‌اند. کسی هم که امروز آمده، پشتوانه خوبی برای شما نیست. به آنها تکیه نکنید بلکه به ملت خود و ملت‌های منطقه تکیه کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سلاح و موشک ما دفاعی است، گفت: برای دفاع از کشور هر نوع سلاح لازم باشد، می‌‌‌سازیم و درست می‌کنیم. برای اینکه برای این منطقه و جهان ناامن امنیت‌‌‌مان را به خوبی حفظ کرده و ادامه بدهیم ولی سلاح برای تجاوز و علیه همسایگان نیست. بلکه می‌‌‌‌خواهیم همه در منطقه قدرت بزرگ منطقه‌‌‌ای باشیم و مشکلات‌‌‌مان را با هم حل و فصل کنیم. مسیر ما در چارچوب مصلحت و منافع ملی تعیین و ترسیم شده و همان مسیر را ادامه خواهیم داد.

روحانی ادامه داد: دستاوردهای ما در زمینه هسته‌ای بیشتر می‌شود. جایگاه ملت ایران در افکارعمومی جهان بالاتر می‌‌‌رود و ملت ما در مسیر پیشرفت گام‌‌‌‌های استواری برمی‌‌‌دارد و مشکلاتی که وجود دارد ملت از آن عبور می‌کند. روز فناوری هسته‌‌‌ای، روز تلاش مستمر جوانان اندیشمند، دانشمند و عالم ما برای تحقق منافع ملی پیشرفت ملت ما است. مفهوم این روز و مفهوم پیشرفت و فناوری و توسعه چیزی است که ملت ما هر روز آن را ادامه خواهد داد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.