تاریخ انتشار : دوشنبه 15 شهریور 1395 - 3:47
کد خبر : 3104

٢٨پورشه قاچاق به کشور مبدأ باز خواهد گشت/ آخرین وضعیت اموال امیرمنصور آریا و بابک زنجانی

٢٨پورشه قاچاق به کشور مبدأ باز خواهد گشت/ آخرین وضعیت اموال امیرمنصور آریا و بابک زنجانی

جارستان-معاون وزیر اقتصاد گفت: ۲۸ خودروی پورشه قاچاق کشف شده به کشور مبدأ بازگردانده خواهد شد. امیر دلیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور تملیکی کشور در یک نشست خبری با بیان اینکه کالایی در اختیار سازمان تملیکی قرار گیرد دیگر قاچاق نیست ، اظهار داشت: به لحاظ قانونی این کالا تعیین تکلیف شده

جارستان-معاون وزیر اقتصاد گفت: ۲۸ خودروی پورشه قاچاق کشف شده به کشور مبدأ بازگردانده خواهد شد.


امیر دلیری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور تملیکی کشور در یک نشست خبری با بیان اینکه کالایی در اختیار سازمان تملیکی قرار گیرد دیگر قاچاق نیست ، اظهار داشت: به لحاظ قانونی این کالا تعیین تکلیف شده و در اختیار دولت قرار گرفته و قاچاقچی دیگر در آن نقشی ندارد.

وی افزود: متاسفانه به دلیل عدم فرهنگ‌سازی ، مردم هنوز فرق کالای قاچاق و غیرقاچاق را نمی‌دانند و آن را خریداری می‌کند.

وی در خصوص امحای خودروهای لوکس گفت: در صورتی که کالایی بادوام و فسادناپذیر در اختیار سازمان قرار گیرد امکان صادرات آن مجددا فراهم خواهد شد که از آن جمله خودروهای ۲۵۰۰ سی سی به بالا هستند.

رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به سرازیر شدن بیش از ۵۰ درصد کالاهای قاچاق به تهران افزود: به دلیل اینکه پایتخت بازار خوبی برای این قبیل از کالاهاست اغلب در تهران به فروش می‌رسند.

وی افزود: در سال ۹۴ از ۱۵٫۵ میلیارد دلار کالای قاچاق تنها ۵۸صدم درصد به دست سازمان امور تملیکی رسید و امحا شد.

دلیری خاطرنشان کرد: به صورت تقریبی حدود یک میلیارد دلار خروجی قاچاق (نفت و فرآورده‌های آن) در کشور صورت می‌گیرد و در مقابل ۱۴٫۵ میلیارد دلار ورودی کالای قاچاق به کشور است.

رئیس سازمان اموال تملیکی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آ‌مارهایی از ارزش اموال منقول و غیرمنقولی که از سال ۸۹ تاکنون به فروش رفته ، گفت: در سال ۸۹ رقمی به ارزش ۸۴۵ میلیارد ریال از اموال منقول به فروش رفت که در سال ۹۰ این رقم به ۶۲ میلیارد ریال و در سال ۹۱ به هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال رسید. همچنین این رقم در سال ۹۲ به ۲ هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال در سال ۹۳ به ۲ هزار و ۴۹۰ میلیارد ریال و در سال ۹۴ به ۲ هزار و ۴۵۶ میلیارد ریال رسید.

وی همچنین با اشاره به فروش اموال غیرمنقول گفت: این میزان در سال ۸۹ رقمی به ارزش ۱۷۲ میلیارد ریال در سال ۹۰ به ۳۲۵ میلیارد ریال و در سال ۹۱ به ۴۷۶ میلیارد ریال رسید.

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: در سال ۹۲ فروش اموال غیرمنقول به رقم ۶۲۵ میلیارد ریال در سال ۹۳ به ۷۵۶ میلیارد ریال و در سال ۹۴ به هزار و ۴۱۲ میلیارد ریال رسید.

رئیس سازمان اموال تملیکی با اشاره به کل فروش طی سال‌های گذشته گفت: در سال ۸۹ این رقم به هزار و ۱۷ میلیارد ریال ، در سال ۹۰ به هزار و ۳۸۸ میلیارد ریال در سال ۹۱ به هزار و ۸۳۹ میلیارد ریال در سال ۹۲ به سه هزار و ۴۷ میلیارد ریال در سال ۹۳ به سه هزار و ۲۴۵ میلیارد ریال در سال ۹۴ به سه هزار و ۸۶۸ میلیارد ریال و در ۵ ماهه سال ۹۵ به هزار و ۶۷ میلیارد ریال رسید که کل فروش اموال منقول و غیرمنقول در ۵ ماهه امسال بالغ بر ۱۳۹ درصد رشد داشته است و در سال ۹۴ نسبت فروش به سال ۹۳ تنها ۳۶ درصد رشد داشته است.

دلیری گفت: کل فروش اموال تملیکی در سه مامه گذشته بالغ بر ۳ هزار ۸۳۵ میلیارد ریال بوده که نسبت به دوره قبل‌تر حدود ۱۴۱ درصد رشد داشته است.

انبارهای سازمان امور تملیکی محدود است

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده ما کمبود انبار است، افزود: کشفیات این حوزه در سال ۹۵ دو و نیم برابر شده و تعداد انبارهای ما محدود است.

رئیس سازمان اموال تملیکی خاطرنشان کرد: حدود ۱۴۷ هزار و ۱۱۵ متر مربع در تمامی استان‌ها انبار داریم که به صورت امانی اجاره‌ای و یا ملکی هستند.

دلیری گفت: در سال ۹۴ موفق شدیم ۱۳ هزار مترمربع به فضای انباری از نظر ملکی اضافه کنیم  و ۶۲ هزار انبار اجاره‌ای نیز داریم.

انهدام کالاهای کشف شده مصرف انسانی ندارد

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه در ۵ ماهه سال ۹۴ رقمی به ارزش ۳۰۵ میلیارد ریال کالاهای انهدامی ، اعاده‌ای و استردادی بوده است، گفت: این میزان در ۵ ماهه سال ۹۵ به ۱۰۶ میلیارد ریال رسید که رشد ۱۸۷ درصدی را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه انهدام کالاهای ما مصرف انسانی ندارد، خاطرنشان کرد: توزیع این قبیل کالاها در بازار برای ما مضراتی نیز به همراه خواهد داشت.

دلیری افزود: کالاهای انهدامی شامل انواع غلات و حبوبات ، مواد غذایی و نوشیدنی دارویی و لوازم آرایشی بهداشتی می‌شود البته در این میان لوازم اسباب‌بازی ، عروسک  و … نیز که آسیب‌رسان است وجود دارد.

رئیس سازمان اموال تملیکی گفت: همچنین ۷ درصد این کالاها شامل فلزات مواد معدنی  و کالاهای خاصی می‌شود که در اختیار سازمان قرار می‌گیرد.

وی گفت: در سال ۹۴ حدود ۳۵ هزار و ۴۹۱ میلیارد ریال از اموال تملیکی تعیین تکلیف شد که در این میان در سال گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال کالاهای اعاده‌ای متروکه داشتیم

دلیری افزود: کالای متروکه به کالایی گفته می‌شود که طی سه تا پنج ماه وارد کننده نتواند آن را از گمرک ترخیص کند.

۲۸ پورشه به کشور مبدأ باز خواهد گشت

معاون وزیر اقتصاد در خصوص خودروهای بالای دو هزار و ۵۰۰ سی سی که به صورت متروکه و یا قاچاق در کشور هستند، گفت: بر اساس مصوبه دولت خودروهای بالای دو هزار و ۵۰۰ سی سی که به سازمان تملیکی تحویل داده می‌شود باید به کشور مبدأ مرجوع شود که در این میان اخیرا ۲۸ پورشه به کشور مبدا فرستاده می‌شود تا ارز آن مجددا به ایران برگردد.

وی با بیان اینکه این قبیل از خودروها قابل شمارش شدن نیستند، گفت: در میان خودروهای متروکه و قاچاق انواع خودرو بنز، هامر ، فورد وجود دارد که نباید شماره شوند و در صورت شماره گذاری مطمئنا شماره ها قلابی خواهد بود.

دلیری در مورد به مزایده گذاشتن کالاها در سازمان امور تملیکی تصریح کرد: مزایده‌ها انحصارا در اختیار سازمان امور تملیکی است و هیچ کس نمی‌داند در مزایده چه اتفاقی می‌افتد و اگر تبادل اطلاعاتی صورت گیرد در لیست سیاه قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان امور تملیکی خاطرنشان کرد: قرار بود تا پایان اردیبهشت‌ماه سامانه گمرک و سازمان امور تملیکی متصل شوند اما این سیستم ارتباطی به صورت یکپارچه از مهرماه متصل خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه علیرغم توافقات صورت گرفته هنوز انباری از گمرک تحویل نگرفته‌ایم و تنها ۱۴۷ هزار متر مربع انبار داریم.

اموال بابک زنجانی و امیرمنصور آریا در دست تعیین تکلیف است

معاون وزیر اقتصاد یادآور شد: از اموال امیرمنصور آریا ۴۰ پلاک ثبتی در اختیار ما قرار گرفت که غیر از فولاد خوزستان حدود ۲۳ پلاک ملکی به فروش رسیده است و ۱۷ پلاک هنوز به فروش نرفته است.

دلیری گفت: هزار و ۲۲۴ میلیارد ریال از ا موال امیرمنصور آریا به فروش رفته و ۱۷ پلاک ملکی دیگر باقی مانده است. اما در خصوص کارخانه فولاد خوزستان هنوز تعیین تکلیف نشده و باید با بانک ملی به توافق برسیم.

وی در مورد اموال بابک زنجانی نیز گفت: در صورتی که حکمی صادر شود اموال مصادره شده در اختیار دولت قرار خواهد گرفت اما هنوز هیچ موردی به سازمان تحویل داده نشده اما در صورت در اختیار قرار گرفتن آن به خزانه واریز خواهد شد.

کالاهای متروکه در بورس کالا عرضه می‌شود

رئیس سازمان امور تملیکی افزود: مشتاق هستیم که با بورس کالا همکاری داشته باشیم که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با کارگزاران در بورس به ثبت رسیده و ۲ تا ۳ کالا نیز در بورس کالا عرضه شد.

دلیری گفت: همچنین مقرر شده تا اموال مازاد بانک‌ها نیز از طریق امور تملیکی عرضه شوند.

وی در مورد وضعیت انبارها در تهران گفت: در صددیم تا کلیه انبارها را شناسنامه‌دار کنیم و هیچ انباری بدون شناسنامه نمی‌تواند کالایی نگه دارد. ما برای انبارهایمان سیستم نظارت مرکزی و مانیتورینگ را در نظر گرفته‌ایم و ۵۰ هزار مترمربع زمین به صورت پایلوت و به منظور انبارهای حفاظت امنیت هستند.

ایلنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان

اجتماعی

یادداشت

گفتگو