تاریخ انتشار : دوشنبه 24 اردیبهشت 1403 - 11:36
کد خبر : 127158

کسری بارش کشور به کمترین مقدار در چهار سال اخیر رسید

کسری بارش کشور به کمترین مقدار در چهار سال اخیر رسید
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بارندگی‌های اخیر سبب شد تا برای نخستین بار در حدود چهار سال اخیر، میانگین بارش کشور به ۲۰۰ میلیمتر برسد و کسری بارش ایران را به کمترین مقدار در این مدت برساند.

جارستان: رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بارندگی‌های اخیر سبب شد تا برای نخستین بار در حدود چهار سال اخیر، میانگین بارش کشور به ۲۰۰ میلیمتر برسد و کسری بارش ایران را به کمترین مقدار در این مدت برساند.

 

به نقل از  ایسنا سحر تاج بخش مسلمان افزود: میزبان بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون اندکی بیشتر از ۲۰۰ میلی متر بوده که تنها سه درصد کمتر از شرایط نرمال در این موقع از سال است. این کمترین کسری بارش کشور در حدود چهار سال اخیر نسبت به بارش یکسال آبی است.

 

وی افزود: از ابتدای بهار تاکنون حدود ۱۵ سامانه بارشی موثر و قوی کشور را فرا گرفته و بارش‌های قابل توجهی در برخی پهنه‌ها به همراه داشته که این بارندگی‌ها سهم زیادی در جبران کم‌بارشی‌های پاییز و زمستان گذشته داشته است.

 

وی افزود: به طور میانگین از ابتدای فروردین تا کنون بیش از ۸۳ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده است که نیمی از آنها در سه هفته نخست اردیبهشت ماه دریافت شده است.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بارندگی‌های اردیبهشت ماه سبب شد تا سه حوضه از شش حوضه آبریز اصلی کشور از کم بارشی خارج شوند و میانگین بارش آن‌ها به محدوده نرمال برسد.

 

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: یکی از این حوضه‌ها «فلات مرکزی» ایران است که وسیع‌ترین حوضه به شمار می‌رود و حوزه حدود نیمی از مساحت کشور را شامل می‌شود.

 

وی اضافه کرد: دو حوضه دیگر اصلی که اردیبهشت امسال از کم بارشی خارج شد، حوضه های «مرزی شرق» و «خلیج فارس و دریای عمان» است.

 

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: همچنان سه حوضه آبریز اصلی کشور شامل «دریاچه ارومیه، دریای خزر و قره قوم» با کم بارشی مواجه هستند اما به‌طور میانگین بیش از نیمی از مساحت کشور از کم‌بارشی سالانه خارج شده است.

 

تاج بخش مسلمان تصریح کرد: اگرچه بارندگی‌های اخیر سبب بهبود نسبی شرایط سالانه بارش کشور شده است اما کم بارشی‌های انباشته از گذشته و ادامه خشکسالی کشاورزی و هیدرولوژی در بسیاری از مناطق کشور همچنان شرایط نگران کننده‌ای محسوب می‌شود.

 

وی تاکید کرد: در حال حاضر میانگین بارش استان‌های تهران، سمنان و قزوین بین ۳۵ تا ۴۰ درصد کمتر از نرمال است و هنوز در شرایط نامطلوب آبی قرار دارند.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، تاج‌بخش مسلمان در پایان گفت: همچنان بر ضرورت مدیریت بهینه منابع آب و صرفه‌جویی در مصرف تاکید می‌شود تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.