تاریخ انتشار : شنبه 26 اسفند 1402 - 23:24
کد خبر : 125958

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی استان گیلان در ارتباط با انتشار یک خبر ؛

سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه متعلق به اتاق بازرگانی ایران است

سرای تجاری ایرانیان در آستراخان روسیه متعلق به اتاق بازرگانی ایران است
کلیه دارایی ها و اموال اتاق بازرگانی همانند همه وزارتخانه های دولتی و سازمان های عمومی در سراسر ایران بنام اتاق ایران است نه استان و شهرستان .

جارستان: به نقل از  مدیریت روابط عمومی اتاق بازرگانی استان گیلان _استان گیلان دارای ظرفیت های ارزشمندی بوده و بیش از یک قرن با اتحاد جماهیرشوری سابق و فدراسیون روسیه کنونی دارای روابط تجاری می باشد . استان گیلان با داشتن ظرفیت های زیرساخت لجستیکی دریایی و زمینی و ریلی ظرفیت های ارزشمند بالقوه ای دارد که باید بصورت بهینه و کارآمد از آن بهره برداری گردد.

 

اتاق بازرگانی گیلان با هدف توسعه تجارت با روسیه در سال ۱۳۹۱ پروژه ایجاد سرای تجاری ایرانیان در آستراخان که شامل ( یک ملک دارای محوطه حدود ۱۰۰۰مترمربع و یک بنای ساختمان آجری مستحکم قدیمی در دو طبقه و زیر زمین به مساحت ۹۰۰ متر مربع اجری بود ) را خریداری و با تامین اعتبار خرید و بازسازی از سوی اتاق ایران و صرف هزینه های بسیار در طی بالغ بر ۵ سال عملیات اجرایی آن با وجود اعتبار و بودجه نهایتا در سال ۱۳۹۶ به پایان رسید و این سرای تجاری ایرانیان در آستراخان ، پائیز سال ۱۳۹۶با سفر یک هیئت سیاسی و تجاری از رشت به آستراخان با حضور مقامات دولتی و رئیس اتاق ایران و بخشی از فعالان اقتصادی افتتاح گردید.

نکته اساسی اینجاست که سرای تجاری ایرانیان تماماً با اعتبار و بودجه اتاق بازرگانی ایران خریداری و بازسازی و راه اندازی شده است ولی کلیه اسناد مالکیت آن بنام شرکت بازرگانی پارس که مالک و سهامدار آن رئیس سابق اتاق بازرگانی گیلان بوده و هنوز هم می باشد که این اقدام منطبق با قوانین و مقررات جمع داری اموال و سرمایه اتاق بازرگانی نبوده و از نظر حقوقی دارای اشکالاتی فراوانی می باشد که می بایست به منظور صیانت از اموال اتاق و منافع عمومی تعیین تکلیف بشود .

 

بنابراین از سال ۱۳۹۶ پس از افتتاح این ساختمان به منظور نگهداری آن ، تاکنون با بکارگیری چند نفر نیروی بومی و هزینه های جاری این سرای تجاری ، اتاق بازرگانی بطور متوسط ماهیانه ۶۰۰۰دلار تامین و پرداخت نموده است . لازم به ذکر است با تحمیل چند صد هزار دلار هزینه در طی ۶ سال گذشته ،متاسفانه هیچگونه ارزش افزوده اقتصادی در این سرای تجاری ایرانیان تا امروز در توسعه تجارت استان و کشور ایجاد نگردیده است .

باتوجه به توضیحات فوق برای پایان بخشیدن هزینه های ارزی غیر متعارف که ازتوان اتاق شهرستان خارج بود تصمصم گرفته شد تا تمام مسئولیت های حقوقی ، اجرایی و مالی به اتاق ایران انتقال یابد از این رو اقداماتی را که در مورد موضوع منتشر شده انجام شد را جهت شفاف سازی و قضاوت افکار عمومی بعرض می رسانیم ؛

کلیه دارایی ها و اموال اتاق بازرگانی همانند همه وزارتخانه های دولتی و سازمان های عمومی در سراسر ایران بنام اتاق ایران است نه استان و شهرستان . در نتیجه سهامدار بودن اتاق رشت در هیچ سندی قید نشد و محلی از اعراب ندارد ضمن اینکه توضیح داده شد سرای تجاری در آستراخان بنام شرکت بازرگانی پارس که تنها سهامدارش رئیس اسبق اتاق بازرگانی بوده که باید باتوجه به اینکه این سرای تجاری از محل اعتبار اتاق بازرگانی تامین و پرداخت شده است در اسرع وقت کلیه حقوق آن طی تشریفاتی به اتاق بازرگانی ایران برگردد و سهم ۲۰ درصدی اتاق گیلان در سندی معتبری در مراکز ثبت کشور روسیه وجود ندارد و مطابق قانون روسیه مالک این ساختمان که از محل منابع مالی عمومی اتاق بازرگانی خریداری شده است بنام شرکت بازرگانی پارس که امید می رود با پیگیری مداوم اتاق ایران هرچه سریع تر اسناد قانونی و حقوقی این مرکز از شرکت نامبرده به اتاق ایران انتقال یابد

لذا اتاق بازرگانی گیلان برای بهره برداری از ساختمان سرای تجاری ایرانیان پیشنهاداتی را دارد و به اتاق ایران نیز ارائه نموده است باید باتوجه به وظایف کلان کشوری که اتاق ایران بعهده دارد برای بهره برداری و ایجاد ارزش افزوده در این سرای تجاری بهترین روش و پیشنهاد که بتواند به اقتصاد ملی کمک نماید انتخاب نماید . ضمن اینکه استان گیلان استان معین روابط اقتصادی با روسیه می باشد قطعا باید مدیریت این مرکز تجاری با مدلی که ارائه گردیده در اختیار اتاق گیلان باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.