تاریخ انتشار : یکشنبه 24 مرداد 1395 - 13:44
کد خبر : 1093

شاید روحانی تایید نشود

شاید روحانی تایید نشود

  جارستان- نزدیک به نه ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان مانده و طبیعی است که مباحث مختلف و البته متفاوتی درباره این مهم ترین اتفاق سیاسی کشور در فضای سیاسی و اجتماعی و حتی محاوره ای طرح شود. بسیاری از اصولگرایان به پیشواز اختلاف و تفرقه در بین اصلاح طلبان رفته اند و اصلاح

 

جارستان- نزدیک به نه ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان مانده و طبیعی است که مباحث مختلف و البته متفاوتی درباره این مهم ترین اتفاق سیاسی کشور در فضای سیاسی و اجتماعی و حتی محاوره ای طرح شود. بسیاری از اصولگرایان به پیشواز اختلاف و تفرقه در بین اصلاح طلبان رفته اند و اصلاح طلبان نیز بر طبل بی کاندیدایی اصولگرایان می کوبند و این مجادلات همچنان تا انتخابات ادامه خواهد داشت.

شیخ جعغر شجونی عضو جامعه روحانیت مبارز هم دولت را در شرایطی نمی بیند که بتواند موفقیتش در سال ۹۲ را تکرار کند و هم معتقد است، محمود احمدی نژاد رد صلاحیت نشود و حتی اکر صلاحیتش هم تایید شود، رای نمی آورد. سایت تابناک امروز گفتگویی با او انجام داده است. گفت و گویی که مانند همیشه شیخ جعفر شجونی بی پروا صحبت کرده است.

* فضای سیاسی در آستانه این رویداد مهم چه شرایطی دارد؟
در جمهوری اسلامی مهم نظر و رای مردم است و به همین دلیل کشوری هستیم که بیشترین انتخابات را برگزار می-کنیم. امام رحمت اله علیه مردم و نظر مردم را اوجبِ واجبات می دانست. باید تلاش کنیم تا انتخابات به خوبی برگزار شود و اینطور نشود که به هم تهمت بزنیم یا بخواهیم از اموال عمومی برای خود استفاده کنیم.

*گروهی برجام را شانس دولت روحانی برای تکرار شدن می دانند و عده ای هم ایشان را بعد اولین رییس جمهوری می دانند که بعد از پایان ۴ سال از قدرت کنار میرود.
من هم این نظرها را می شنوم، باید تا انتخابات صبر کنیم تا ببینیم چه می شود. البته این را هم باید گفت که شورای نگهبان باید کاندیداها را تایید صلاحیت کند تا بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند.

*یعنی احتمال دارد حسن روحانی به عنوان رییس جمهور مستقر در دولت صلاحیتش تایید نشود؟
هیچ کس نمیتواند ذهن اعضای شورای نگهبان را بخواند. حسن روحانی هم مثل هر کاندیدای دیگری باید در انتظار تایید شورای نگهبان قانون اساسی باشد. هیچ کس وعده نداده کسی که رییس جمهوری است، حتما مجوز حضور در انتخابات بعدی را هم داشته باشد.

*جامعه روحانیت در این چند انتخابات گذشته فضای مملو از تنشی را تجربه کرد. با چه موضعی به استقبال انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری می روید؟
ما در جامعه روحانیت بحث های سیاسی را پیگیری میکنیم و در انتخابات آتی هم به مانند همیشه حضوری فعال خواهیم داشت. ما معتقدیم که نظام اسلامی بدون روحانیت به بیراهه خواهد رفت و دقیقا به همین دلیل در هر موضوعی به طور جدی ورود میکنیم.

*با این حال به نظر می رسد بر سرِ حمایت یا عدم حمایت از روحانی سلیقه های متضادی در جامعه روحانیت است.
هر کس اجازه دارد تا نظر شخصی خودش را بگوید، اما اگر قرار است به عنوان عضوی از جامعه روحانیت چیزی بگوید، حتما لازم است که خارج از مصوبه ها حتی یک کلمه هم نگوید. تا امروز هم هیچ تصمیمی در خصوص کاندیدای مان نگرفته ایم و در انتظار هستیم تا بعد از هماهنگی با جامعه مدرسین و نیروهای مذهبی ای چون موتلفه به تصمیم برسیم.

*با این حال معلوم است که کدام یک از اعضاء روحانی را مطلوب می دانند و چه کسانی مخالفش هستند.
خب! معلوم است که قاطبه جامعه روحانیت دل خوشی از رییس دولت ندارند و بر این باور هستند که روحانی از رهبری فاصله گرفته است.

*آقای شجونی! حتما میدانید که ادعای فاصله گرفتن از رهبری اتهامی سنگین است؟

از قدیم گفته اند که مشک نمونه خروار است. آدم می فهمد که در دولت چه خبر است و چه کارهایی انجام می شود. وقتی ائمه جمعه اینها را دزد و خائن معرفی می کنند، چطور میتوانند از آنها دفاع کنند و وقتی دفاع می کنند نباید انتظار داشته باشند که جامعه دوباره به آنها اعتماد کند. مردم می فهمند و می دانند که در کشور چه خبر است. به ستون حرفهای مردمی روزنامه ها نگاه کنید، می فهمید که مردم نظرشان درباره دولت چطور است. با این روش دولت روحانی در آینده توفیقی نخواهد داشت.

*محمود احمدی نژاد سفرهایش را انتخاباتی نمی داند، با این حال ورود یا عدم ورودش به عرصه انتخابات پررنگ است.
احمدی نژاد گفته است که می آید، اما گمان نمی کنم شورای نگهبان تاییدش کنند و او بتواند دوباره قدرت داشته باشد. آقای احمدی نژاد خودش را گم کرد و فکر کرد برای خودش کسی شده و به همین دلیل در هشت سال گذشته هیچ حرفی در دفاع از اصولکرایان نزده است، انگار نه انگار که در سال های هشتاد و چهار و هشتاد و هشت با حمایت بی چون و چرای ما در انتخابات برنده شد. او به قدری بد عمل کرد که حتی رفت و آمدش به بیوت مراجع تقلید قطع شد و به همین دلیل ها فضا برای ایشان مناسب نیست و اگر تایید هم شود، رای نمی آورد.

*اما گروهی احتمال می دهند که اصولگرایان برای رقابت با روحانی به سراغ احمدی نژاد خواهند رفت؟
اصلا چنین چیزی امکان پذیر نیست، البته شاید یک طیفی از جبهه اصولگرایی دنبال این باشد که در انتخابات از احمدی نژاد حمایت کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان

اجتماعی

یادداشت

گفتگو