اخبار » اقتصادی » سرتیتر اخبار
کد خبر : 7681
شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۲

آمریکا و روسیه ۶۹ تن ‌آب سنگین ‌از ایران خریداری کردند

آمریکا و روسیه ۶۹ تن ‌آب سنگین ‌از ایران خریداری کردند

جارستان-معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آب سنگین بالای ۹۰ درصد خلوص دارد، گفت: آمریکا بیش از ۳۲ تن و روسیه بیش از ۳۷ تن از آب سنگین ایران را ‌خریداری کرده‌اند.

اصغر زارعان ظهر‌ امروز در مراسم افتتاح سی و پنجمین نمایشگاه دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در دانشگاه بیرجند اظهار داشت: در حال حاضر نادرترین کشور‌ در تولید انرژی به صورت بومی هستیم و این امر سبب افتخار و عزت ملت است.

وی با بیان اینکه سازمان انرژی اتمی به بیگانگان اعتمادی ندارد افزود: دولت یازدهم همچنان حلقه‌های مفقوده را برای رسیدن به صنعت انرژی اتمی در عرصه‌های سیاسی و حقوقی دنبال می‌کند.

معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تولید کارخانه آب سنگین در اراک با ظرفیت ۲۰ تن در سال مشغول فعالیت است و با اقدامات و پیگیری‌های که با استدلال انجام شده ‌ساختار فیزیکی این راکتور حفظ و تمامی تجهیزات این راکتور بومی است و هر وقت بخواهد می‌تواند از ابتدا کار پژوهش و تحقیقات را انجام دهد.

زارعان اظهار امیدواری کرد بتوانیم با توجه به پسابرجام و اقدامات در دست انجام انرژی اتمی رشد خوبی داشته باشیم و اظهار داشت: با توجه به فرایند چرخه سوخت باید مواد اولیه به صورت بومی دنبال شود و از سال ۸۸ موضوع صنعت اتمی به صورت یک چالش مطرح شده تا بتوانیم با قدرت بیشتری این صنعت را دنبال کنیم.

وی بیان کرد: بحث راکتور بر حسب زمان تا چهار سال دیگر باید راه‌اندازی شود و تولید آب سنگین و راکتور در کنار هم قرار گرفته‌اند و با توجه به اینکه برخی مدعی بودند که آب سنگین خلوص لازم را ندارد، اما آمریکا که بیش از ۳۲ تن و روسیه بیش از ۳۷ تن از آب سنگین را از ایران خریداری کرده است.

معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: باید در سطح کشور صنعت انرژی هسته‌ای سرلوحه مصارف انرژی قرار گیرد و در سایر صنایع بومی استفاده شود تا در عرصه بومی با وجود تهدیدها بتوانیم با قدرت این صنعت را ادامه دارد و تا زمان پایان رسیدن نفت از این انرژی استفاده شود.

زارعان با بیان اینکه آب سنگین بالای ۹۰ درصد خلوص دارد، افزود: در راستای استانداردها و بالا بردن آب سنگین اقداماتی انجام شده است که با توجه به اینکه نزدیک به ۱۳۰ تن ظرفیت ثابت این آب است مازاد این مقدار در بازاهای جهانی به فروش می‌رسد.

وی اظهار داشت: نسبت به فروش و تجاری سازی آب سنگین اقداماتی انجام شده و مانعی برای افزایش این آب سنگین نیست و ظرفیت افزایش تولید آب سنگین را داریم و کشورمان انحصاری را که در بازارهای بین‌المللی آب سنگین برای چند نفر بود شکست و هیچگونه کاهشی در تولید این آب نداشته‌ایم.

معاون حفاظت و امنیت هسته‌ای سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با بومی شدن دانش هسته‌ای دیگر خللی در حوزه فعالیت‌های هسته‌ای ایجاد نخواهد شود و سانتریفیوژها در تمام صنایع می‌توانند کاربرد داشته باشند.

زارعان افزود: دانشگاه بیرجند یکی از قطب‌های علمی کشور است و باید تعامل بین صنعت و دانشگاه ادامه یابد که یکی از دلایل تقویت ارتباط بین صنعت، انرژی اتمی و دانشگاه است.

خبرگزاری تسنیم