سیاسی
کد خبر : 5195
شنبه - ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۹

اولین شکایت از عربستان به خاطر حملات ۱۱ سپتامبر، در آمریکا ثبت شد

اولین شکایت از عربستان به خاطر حملات ۱۱ سپتامبر، در آمریکا ثبت شد

جارستان-پس از آنکه کنگره آمریکا با تصویب قانونی به بستگان قربانیان حملات ۱۱ سمپتامبر اجازه داد از دولت عربستان سعودی شکایت کنند، همسر یکی از یکی از افسران سابق پنتاگون که در این حملات کشته شده بود، اولین پرونده شکایت علیه عربستان سعودی را تشکیل داد.

به گزارش جارستان به نقل از پایگاه بلومبرگ، دو روز پیش کنگره آمریکا وتوی باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور علیه قانون مربوط به شکایت بستگان قربانیان حملات ۱۱ سپتامبر از دولت عربستان را لغو کرده و آمریکایی‌ها اکنون اجازه دارند از دولت‌های خارجی مثل عربستان برای نقش داشتن در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر شکایت کنند.

استفانی راس دسایمون، در شکایتش عنوان کرده که عربستان اقدام به حمایت و پشتیبانی مادی از القاعده و اسامه بن‌لادن رهبر آن کرده است.

او همچنین روز جمعه به نمایندگی از دخترش نیز شکایتی را نزد دادگاهی در واشنگتن مطرح کرد. دسایمون هنگام وقوع حملات ۱۱ سپتامبر و کشته شدن همسرش پاتریک دان، یکی از فرماندهان میان رده نیروی دریایی آمریکا در این حملات باردار بود.

۱۵ نفر از مجموع ۱۹ نفری که در جریان حملات ۱۱ سپتامبر دست به هواپیما ربایی زده بودند تبعه‌های عربستان بودند.

در جریان این حملات یکی از هواپیماها به ساختمان پنتاگون برخورد کرده و دو هواپیمای دیگر نیز به برج‌های دوقلوی مرکر تجارت جهانی در نیویورک برخورد کردند.

دولت عربستان پیش از این دست داشتن در این حملات را رد کرده است و هنوز درباره اولین شکایت از خود به خاطر حملات ۱۱ سپتامبر واکنش نشان نداده است.

دسایمون که شکایت را با استناد به قوانین مربوط به “قتل غیر عمد” و “وارد کردن ضربه روحی” مطرح کرده به دنبال دریافت غرامت و مجازات‌های دیگر است.