اجتماعی
کد خبر : 4139
دوشنبه - ۲۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۶

فرماندار سیاهکل خبر داد: تعطیلی تمام قلیان‌سراها در شهرستان سیاهکل

فرماندار سیاهکل خبر داد: تعطیلی تمام قلیان‌سراها در شهرستان سیاهکل

جارستان-فرماندار سیاهکل گفت: قلیان‌سراهایی را که قارچ‌گونه و بدون مجوز در حال گسترش بودند اوایل سال‌جاری شروع به جمع‌آوری کردیم.


رضا اسلامی شامگاه امروز در جلسه پیشگیری و ممانعت از عرضه قلیان در اماکن عمومی، ضمن ابراز خرسندی از موفقیت در ممانعت از عرضه قلیان یادآور شد: شهرستان سیاهکل اولین شهرستانی است که این کار را آغاز و به سرانجام رسانید.

وی گفت: قلیان از معضلات بزرگ اجتماعی است که شاهد کشیده شدن آن به روستاها هم هستیم و مخاطب اکثر چایخانه‌ها و مراکز عرضه قلیان جوانانی هستند که به جای این‌که انرژی این قشر از جامعه صرف بالندگی جامعه شود در مصرف دخانیات هدر می‌رود.

اسلامی با بیان اینکه برنامه‌ریزی مشخصی برای ایجاد یک فرهنگ‌سازی مناسب برای کنترل دخانیات وجود ندارد، تصریح کرد: این مسئله باعث شده که سن استعمال دخانیات کاهش یابد.

وی اجرای طرح جمع‌آوری قلیان‌سراها را سبب رضایت بالای مردم و تأمین سلامت جامعه دانست و اضافه کرد: به طورحتم جمع‌آوری قلیان از سطح رستوران‌های سنتی و چایخانه‌ها و همچنین حذف قلیان‌سراها به کاهش آسیب‌ها و بزه‌های اجتماعی در جامعه کمک شایان توجهی می‌کند.

فرماندار سیاهکل افزود: هم اکنون خرید و فروش تنباکو آزاد است اما کشیدن قلیان جرم محسوب می‌شود که در این زمینه شاهد تناقض در عملکرد هستیم.

اسلامی با بیان اینکه ما در شهرستان سیاهکل این عملیات را با سربلندی به موفقیت رسانیدیم، تاکید کرد: نگرانی بنده از این است که شهرستان‌های همجوار هنوز در این قضیه ورود نکرده‌اند و این باعث فشار روی شهرستان سیاهکل خواهد شد.

وی افزود: خواسته بنده از مسئولان استانی این است که به شهرستان‌های دیگر فشار بیاورند تا شهرستان‌های دیگر نیز به این اقدام دست زنند.

فرماندار سیاهکل با تصریح بر اینکه در این شهرستان حدود ۳۳ قلیان‌سرا فعالیت می‌کردند، اظهار کرد: این قلیان‌سراها به صورت قارچ‌گونه و بدون مجوز در حال گسترش بود که اوایل سال‌جاری با هماهنگی‌های به عمل آمده با نیروی انتظامی، دادگستری، وزارت بهداشت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اصناف شروع به جمع‌آوری آنها در سطح سیاهکل کردیم.

وی با اشاره به جایگاه اتحادیه‌های صنفی در موضوع مبارزه با رواج مواد دخانی گفت: اتحادیه‌های مربوطه از صدور و تمدید هر گونه پروانه کسب مرتبط با مواد دخانی خودداری کنند.

اسلامی همچنین با انتقاد از رواج مصرف قلیان در پارک‌ها و فضاهای سبز شهری اظهار کرد: باید در این خصوص نیز چاره‌اندیشی کنیم تا شاهد ریشه‌کنی صددرصد قلیان باشیم.

فرماندار سیاهکل در پایان تاکید کرد: باید با پیگیری مدیران فرهنگی و اجرایی و پخش فیلم، بروشور، بنر و دیگر امور آموزشی کنار هم با این پدیده مقابله کنیم.

ایلنا