یادداشت: نسرین عشقی

جارستان: سردار حق‌بین در زادگاهش لنگرود به خاک سپرده میشود و به یاران شهیدش در سرای جاویدان می‌پیوندد.

سرداری که با فتح نبل و الزهرای سوریه و ناجی ۵۵ هزار شیعه در سوریه شد.

سردار محمدعلی حق‌بین دیروز در بیمارستان پارس رشت دعوت حق را لبیک گفت و به لبخند یاران شهیدش تبسم نمود.

وی که در واپسین سخنرانی خود_ هفته گذشته_ آخرین توصیه را به هموطنان اینگونه نمود که: امروز کشور در قدرت بازدارندگی نظامی در اوج است….نام سال از سوی مقام رهبری هوشمندانه انتخاب شده و عقبه و توان آن در کشور موجود است و شرط موفقیت در آن تنها، مدیریت صحیح است وبس. سردار حق بین در این آخرین توصیه تاکید کرد :
کشور ایران کشوری غنی و مملو از معادن، امکانات کافی برای بهره‌برداری از معادن و نیروهای قوی بوده و تنها به دولت‌مردانی نیاز داریم که دست خیانت کاران را از این معادن قطع کنند.

وی در بهمن ماه سال ۹۴ منطقه شیعه‌نشین نبل و الزهرای سوریه را پس از چهارسال از اشغال تروریستهای تکفیری خارج کرد و ۵۵ هزار شیعه را از محاصره خارج و جانی دوباره به آنان بخشید. آن زمان سردار حاج قاسم شهید ، این فتح را فتح خیبر نامید و گفت چهارسال پشت این در بودیم و بخاطر این فتح دست و صورت سردار حق‌بین را بوسه زد.

سردار محمد علی حق‌بین که در سال ۴۵ در روستایی از توابع لنگرود متولد شده اکنون پرفتوح و سربلند به زادگاه خود باز میگردد تا یادش، شمع ماندگار محفل همشهریان گردد و ثبت گردد بر جریده عالم دوامش.

وی که از شانزده سالگی عزم در اعتلای وطن جزم کرد و تا قبل از بیست سالگی خود در چند ماموریت درون و برون مرزی شرکت داشت. زمانی در کردستان سمتِ فرماندهی گردان کمیل و در دهه هشتاد فرماندهی لشکر پیاده قدس را عهده‌دار شد.

سپس به مصاف تکفیری ها در سوریه رفت و پس از چهارسال مجاهدت، مناطق نبل و الزهرا را بازستاند.

شورای شهر رشت، در فروردین سال ۹۵ به پاس این رشادت منطقه‌ای از میدان گیل تا پادگان لشکر قدس گیلان را ” بلوار فاتحان نبل و الزهرا ” نامید.
مشاور عالی فرماندهی نیروی زمینی سپاه آخرین سمت ایشان بود. نامت ماندگار سردار. دیدارت با یاران شهیدت مبارک و راهت پررهرو باد.