جارستان به نقل از ایرنا؛ مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اعلام کرد: سال گذشته ۷۱ نمایشگاه کتاب در استان برگزار شد که ۴۰ هزار نفر از آنها بازدید کردند.

فیروز فاضلی روز سه شنبه در این باره افزود: تعداد کتاب های منتشر شده سال گذشته در استان ۸۹۴ عنوان بود که نسبت به سال ۹۸ شش درصد رشد داشته است.
وی عنوان کرد : این تعداد کتاب با شمارگان ۹۸۸هزار و ۶۲ نسخه منتشر شده است که در این بین ۱۵۴ عنوان با شمارگان ۳۵۹ هزار و ۲۰۰ نسخه مربوط به حوزه کودک و نوجوان بوده و در این آمار ۷۷۹عنوان کتاب تالیفی و ۱۱۵ عنوان ترجمه بوده است.
وی با بیان اینکه ۷۵۶ عنوان کتاب با شمارگان ۶۸۷ هزار و ۶۷۲ نسخه چاپ نخست بودند، افزود : سال گذشته ۹۶۵مجوز نشر کتاب از سوی این اداره کل صادر شده بود که ۸۹۴ عنوان موفق به چاپ شدند و ۱۷ درخواست نیز رد شده بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان یادآور شد: هفت میلیون و ۴۰۰ هزار نسخه کتاب از ابتدای سال ۹۳ تا پایان سال ۹۸ در استان منتشر شده است.
وی اظهار داشت: این تعداد نسخه کتاب در قالب چهار هزار و ۳۳۵ عنوان انتشار یافته، چهار هزار و ۲۰ عنوان کتاب تالیف و ۳۱۵ عنوان هم ترجمه است و سه هزار و ۲۱۸ عنوان کتاب از این تعداد چاپ نخست بوده است.
ناشر شخص حقیقی یا حقوقی است که با توجه به قوانین و مقرارات موفق به اخذ پروانه نشر کتاب شده است و مسئول چاپ توزیع و فروش کتاب است؛ هم اکنون ۱۸۳ ناشر در استان مجوز فعالیت دارند که ۶۰ ناشر (شامل ۱۷ زن و ۴۳ مرد) در سال گذشته فعال بودند از این تعداد ناشر دفتر فعالیت ۱۴۱ناشر در مرکز استان و ۴۲ ناشر در سایر شهرستان ها است.
آمار یک هزار و ۱۴۲ مولف شامل ۴۷۸زن و ۶۶۴ مرد در استان ثبت شده است در این میان ۳۳۸واحد صنفی چاپ در استان مجوز فعالیت دارند.