جارستان به نقل از ایسنا؛ معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی گیلان، با بیان اینکه عملیات های آبخیزداری سبب طولانی شدن فرایند نفوذ و جذب جریانات آب از محل نزولات جوی در آبراهه ها و عرصه ها می شود، اظهار کرد: آبخیزداری زمینه ساز پایداری در اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی است.

فریور نقوی، با بیان اینکه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال ۹۹ اقدام به اجرای پروژه های آبخیزداری در هفت شهرستان گیلان کردیم، گفت: در مجموع ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای عملیات های مکانیکی سال گذشته تخصیص یافته است.

وی عملیات های مکانیکی را شامل گابیون بندی، خشکه چین، بندهای چپری و بندهای سنگی – ملاتی دانست و اظهار کرد: این پروژه ها دارای پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی است که در حال حاضر در دست پیگیری هستند.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، همچنین از تخصیص یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار برای پروژه های احیایی مراتع(عملیات بیولوژیکی) خبر داد و اضافه کرد: پروژه های بیولوژیکی سال ۹۹ پیشرفت صد درصدی دارد.

نقوی، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰ میلیارد تومان پروژه آبخیزداری براساس اقلیم استان شناسایی و پیش بینی کردیم، متذکر شد: با تخصیص اعتبار لازم از سوی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، تعداد پروژه های سال جاری گیلان را تعیین خواهیم کرد.

وی با اشاره به نقش آبخیزداری در حفظ و تقویت سفره های آبی زیرزمینی، خاطرنشان کرد: آبخیزداری یک فعالیت کلیدی و راهبردی تلقی می شود که نه تنها برای تداوم کشاورزی گیلان مهم است، بلکه حیات موجودات زنده را تضمین و تامین می کند.

معاون آبخیزداری گیلان، با بیان اینکه آبخیزداری علاوه بر حفظ آب، حفظ خاک را در دستور کار دارد، گفت: آبخیزداری با استفاده از عملیات های مکانیکی، بیولوژیکی و تلفیقی به صورت بیومکانیکی از آب شویی خاک در اثر نزولات جوی در حد امکان ممانعت می کند.

نقوی، افزایش عمر مفید زیرساخت ها را از دیگر ثمرات آبخیزداری دانست و یادآور شد: آبخیزداری در کنار حفاظت از خاک ارزشمند استان، زیرساخت هایی که در طول آبراهه ها، رودخانه ها و راه ها احداث می شود را از مخاطره نجات می دهد.

وی با بیان اینکه عملیات های آبخیزداری سبب طولانی شدن فرایند نفوذ و جذب جریانات آب از محل نزولات جوی در آبراهه ها و عرصه ها می شود، اظهار کرد: آبخیزداری زمینه ساز پایداری در اقلیم، محیط زیست و منابع طبیعی است.

معاون آبخیزداری گیلان، با اشاره به شیبدار بودن عرصه ها در استان و فاصله کم قله کوه تا دریا، تصریح کرد: آبخیزداری در چنین اقلیمی بسیل مثمرثمر بوده و به کاهش مخاطرات طبیعی و پایداری منابع زیستی کمک می کند.