جارستان به نقل از ایرنا؛ معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان بیان کرد: خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع -نخستین شهردار رشت -که جزو بناهای ملی کشور است پس از مرمت و بازسازی به عنوان موزه مشروطیت بهره‌برداری می شود.

ولی جهانی روز پنجشنبه در این مورد افزود: گیلان یکی از شاخص ترین استان های فعال در ارتباط با تاریخ مشروطه بوده لذا عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی میرزا خلیل به منظور ایجاد موزه مشروطیت آغاز شده است.

وی عنوان کرد: بناهایی چون خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع که با معماری منحصر به فرد با شماره ۲۰۲۷۱ در آبان ۱۳۸۶ در فهرست بناهای ملی کشور به ثبت رسیده سند اصالت و شناسنامه استان محسوب می شوند.  
وی ادامه داد: با تلاش‌ این اداره‌کل اعتبارات مورد نیاز این طرح به مبلغ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبار پروژه‌های استانی و بواسطه اوراق با سررسید سال ۱۴۰۱ تأمین و روند اجرایی پروژه با همکاری شهرداری و سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری رشت آغاز شده است.

جهانی گفت: بهره گیری از بناهای تاریخی بعنوان موزه گام ارزشمندی در حوزه فرهنگ، هنر و تاریخ است؛ در این میان طی سال های اخیر استفاده از مشارکت مردم و دخیل ساختن آنان در موضوعات مربوط به حفاظت از میراث و توسعه موزه از اولویت های سازمان میراث فرهنگی است.
وی در بخش دیگری از سخنانش به طرح احیاء عمارت کاخ سردار امجد تالش اشاره کرد و افزود: طرح پیشنهادی احیاء و مرمت بنای کاخ سردار امجد تالش که از سوی مشاوران طرح مذکور، ارائه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت که با بررسی‌های صورت گرفته مقرر شد تا طرح دوباره بازبینی شود.
کاخ سردار امجد بزرگترین بنای آجری غرب استان گیلان است و در دوره قاجار مرکز حکومت منطقه خمسه طوالش شامل شهرهای آستارا، تالش، رضوانشهر، ماسال شاندرمن و فومن و شفت بوده است که برای تبدیل به موزه باستانشناسی در نظر گرفته شده است.
۲۰موزه در گیلان وجود دارد که ۱۵ مورد از آنها فعال است؛ گنجینه رشت، موزه های میراث روستایی گیلان، موزه فومن و نیز تاریخ چای ایران (لاهیجان) از جمله موزه های تحت پوشش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان است.
علاوه بر اینها موزه نظامی نیروی دریایی بندرانزلی، نگارسرای امامزاده عون ماسوله، موزه اسناد تاریخی رودبار، فرهنگ و تمدن حکیم نظامی آستارا، قلعه رودخان، موزه فرهاد شرفی ماسوله، عشایری سوباتان، تحقیقات علوم شیلاتی و فنون دریایی دکتر کیوان، خانه درزی ماسوله علوم کشاورزی و منابع طبیعی و موزه تحقیقات بین المللی تاسماهیان از دیگر موزه های گیلان است.