جارستان به نقل از ایرنا؛ عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی گیلان و مدیر عامل شرکت مدیریت صادرات از دریافت نشان ملی دولت روسیه به پاس فعالیت ۲۲ ساله در زمینه توسعه مبادلات تجاری و ایجاد ارتباط قوی دیپلماسی خبر داد.

سعید جلالی فر روز دوشنبه در حاشیه مراسم افتتاح شرکت مدیریت صادرات و دریافت نشان ملی روسیه در جمع خبرنگاران این نشان را متعلق به همه فعالان اقتصادی کشور دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم این نشان را برای توسعه مبادلات بین کشورهای ایران و روسیه استفاده کنیم.
وی در ادامه منطقه آزاد انزلی را  یکی از قطب های مهم و استراتژیک شمال – جنوب اعلام  و تصریح کرد:شرکت مدیریت توسعه صادرات طی فراخوانی ۶۰ نفر را از سراسر کنار هم گرد آورد و این شرکت را به ثبت رساند و بزودی شاهد افتتاح شعبه هایی جدید در آستاراخان و کریمه روسیه خواهیم بود.

مجری راه اندازی شبکه مویرگی عمده فروشی کالاهای ایرانی در روسیه هدف از اجرای این طرح را حذف واسطه ها و ایجاد رقابت  عنوان و تصریح کرد : این شرکت رفتار رقبا را در بازارهای هدف مورد رصد و بررسی قرار داده و اطلاعات تجاری را به بخش تولید کنندگان و صادر کنندگان ایران می‌دهد تا کالاهای خود را طبق بازارهای مصرف روسیه تولید کنند.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در حال حاضر ظرفیت صادرات کشور ما به روسیه زیر ۲ میلیارد می باشد که این امر با وجود زیرساخت های موجود در شمال کشور بسیار اندک است ما باید بتوانیم این مقدار را با تلاش سازمان‌های مربوطه به بالغ بر ۱۰ میلیارد افزایش دهیم.

منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.

قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.

مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان صد در صد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی،از مزایایی منطقه آزاد انزلی است.منطقه آزاد انزلی محل مناسبی برای ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی و صادرات مواد غذایی به بازار ۳۰۰ میلیونی کشورهای مشترک المنافع است.