جارستان به نقل از ایرنا؛ شهردار آستارا از آغاز اجرای طرح عقیم‌سازی سگ‌های بی‌صاحب با هدف کنترل جمعیت و کاهش حضور این حیوانات در معابر و خیابان‌ها خبر داد.

جواد معیتی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در شهرداری آستارا اظهار کرد: کشتار، راه حل مناسبی برای جمع آوری سگ های ولگرد از سطح شهرها و روستاها نیست و بهترین روش کاهش جمعیت این حیوانات عقیم سازی است.

وی بیان کرد: به همت سازمان مردم نهاد جمعه های مهربانی و با مشارکت شهرداری در چند روز گذشته چهار قلاده سگ بدون صاحب در کلینیکی توسط دامپزشک عقیم سازی شد و این طرح تا پایان سال ادامه دارد.

وی اضافه کرد: در سال جاری برای حفظ آرامش و کاهش نگرانی شهروندان، پناهگاه موقتی به مساحت ۵۰۰ متر مربع در جنب باغ پرندگان و خارج از شهر برای کنترل و نگهداری سگ‌های بدون صاحب اختصاص یافته است.

شهردار آستارا افزود: این پناهگاه محلی امن برای زیست سگ هاست و نگهداری آنها در این مرکز خاص، آسیب ها و تهدیدها را نسبت به شهروندان و حتی خود این جانوران به حداقل می رساند.

وی بیان کرد: ۸۰ قلاده سگ بدون صاحب توسط سازمان مردم نهاد جمعه‌های مهربانی و شهرداری پس از زنده‌ گیری به پناهگاه منتقل و سپس عملیات شستشو، انگل زدایی و واکسینه بر روی آنها انجام شده است.

وی افزود: در محدوده شهر آستارا حدود ۱۰۰ قلاده سگ بدون صاحب وجود دارد و با عقیم سازی، جمعیت آنها به مرور زمان کاهش خواهد یافت و مشارکت شبکه دامپزشکی در عقیم سازی قابل قدردانی است.

معیتی گفت: دوستداران و حامیان حیوانات و افرادی که توانایی و شرایط نگهداری از سگ‌ها را دارند می‌توانند با مراجعه به معاونت خدمات شهری آستارا نسبت به دریافت و نگهداری این حیوانات اقدام کنند.

بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و مرز جمهوری آذربایجان واقع شده و مرکز آن یکی از ۲۰ شهر گردشگرپذیر ایران است.