جارستان به نقل از ایرنا؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه کاهش آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در این استان نباید ما را دچار اشتباه کند که بیماری تمام شده، گفت: هم اینک بیش از ۴۴۰ بیمار در استان بستری هستند و رعایت توصیه های بهداشتی روند کاهشی بیماری را رقم می زند.

دکتر آبتین حیدرزاده روز دوشنبه در این باره اظهار داشت: هم اکنون آما بیماران بستری نسبت به هفته مشابه در آذرماه کاهش یافته است ضمن آنکه ۹۸ بیمار بدحال در بیمارستان های استان تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد:در عین آنکه سیستم های غربالگری و بیماریابی بخشی از کار در مقابله با ویروس کرونا است بخش دیگر کمک مردم در رعایت توصیه ها می باشد.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت توصیه های پیشگیری از انتشار ویروس کرونا بیان داشت: افراد تحت غربالگری در صورت نیاز به قرنطینه باید حتما دو هفته از منزل خارج نشوند و دوستان و بستگان نیز به منزل آنها نروند.

دکتر حیدرزاده در ادامه اظهار داشت: هر بار که مسافرت به گیلان افزایش می یابد در فاصله ۵ تا ۱۴ روز بعد از زمان تعطیلی تعداد بستری ها نیز افزایش می یابد.

وی تاکید کرد : مردم و نیز مسافران برنامه های دورهمی نداشته باشند که این امر موجب می شود دوباره ویروس کرونا در گیلان شروع به گردش کند و وضعیت استان ممکن است به سرعت به سمت قرمز شدن برود.

بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت و درمانن؛ تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۸۰۳ نفر رسیده و تاکنون یک میلیون و ۳۲۴ هزار و ۴۸۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور نیز به یک میلیون و ۳۳۰ هزار و ۴۱۱ نفر رسیده است.

تاکنون یک میلیون و ۱۱۹ هزار و ۱۳۷ نفر از بیماران بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، همچنین چهار هزار و ۳۷۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۳۰۷ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.