جارستان به نقل از رکنا: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران تا کنون ۳۰۰ پزشک به شهادت رسیدند.

۳۰۰ پزشک  در دوران کرونا به شهادت رسیدند.معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران گفت: تاکنون قریب به ۳۰۰ نفر از همکاران ما در دوران کرونا به شهادت رسیده اند.
به گزارش رکنا، علی فتاحی، اظهار داشت: همکاران ما همیشه و در همه شرایط کنار مردم بودند و به این کادر درمان افتخار می کنم که با وجود کمبودهای حفاظتی که در اوایل شیوع اپیدمی کرونا وجود داشت، در کنار مردم بوده و صحنه را ترک نکردند.
وی افزود: در زمان جنگ نیز بیش از ۴۰۰۰ شهید دادیم و اگر هر کمبودی از نظر ابزار و تجهیزات و گاهی نیروی انسانی وجود داشت، به لحاظ کادر پزشکی و پرستاری هیچ کمبودی در جبهه ها نداشتیم.
فتاحی با بیان اینکه در شرایط پاندمی کووید ۱۹ نزدیک به ۳۰۰ شهید سلامت داشته ایم، ادامه داد: در جبهه ای قرار داریم که دشمن ناشناخته است و مردم باید با کادر درمان همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند و اگر خدای ناکرده نیروی های فنی و تخصصی خود را از دست بدهیم، جبرای آنها کار ساده ای نبوده و نباید بگذاریم کادر درمان مستهلک شود.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران با اشاره به اینکه کادر درمان فشار زیادی را در شرایط اپیدمی بردوش خود تحمل می کند، تصریح کرد: همکاران پزشک و پرستار با همه سختی ها همچنان در صحنه نبرد با بیماری حضور داشته و ساعت های طولانی با ماسک و لباس های حفاظتی بر بالین بیماران حضور داشته و خدمت رسانی می کنند.
فتاحی اضافه کرد: قوی ترین کادر درمانی را داریم و شکی نیست که اقدامات درمانی که در ایران انجام می شود نسبت به کشورهای پیشرفته چیزی کم ندارد البته شاید از نظر تجهیزات و مواد مصرفی و دارویی کمبودهایی بدلیل تحریم های ظالمانه داشته باشیم، اما در دانش فنی و پزشکی کمبودی نداریم.
وی با تاکید بر اینکه جامعه پزشکی بدون توجه به هجمه ها همچنان در کنار مردم ایستاده و به خدمت رسانی مشغول است؛ خاطرنشان کرد: تنها راه مقابله با این بیماری پیشگیری و قطع زنجیره انتقال است که مستلزم ماسک زدن ؛ رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی بوده و این مهم با مشارکت مردم محقق خواهد شد.
معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی در ادامه با تاکید بر اینکه مردم برای انجام امور درمانی باید خود را به دست اهل فن و متخصصان بسپارند، اذعان کرد: متاسفانه در فضای مجازی افراد فاقد صلاحیت علمی با تبلیغات گمراه کننده مردم را به انجام درمان های جمعی تشویق نموده و با شیوه های غیرعلمی اقداماتی را برای درمان بیماری ها ارائه می دهند.
فتاحی افزود: مردم باید هشیار بوده و فریب این تبلیغات اغواء کننده را نخورند و برای درمان بیماری ها به اهل فن مراجعه کنند و در بسیاری از موارد مشاهده شده که فرد پس از گسترش بیماری و انجام شیوه های درمانی غیرعلمی تازه به مراکز درمانی مراجعه می کند که متاسفانه زمان طلایی برای ارائه خدمات درمانی مناسب را از دست داده است.
وی با بیان اینکه شرایط پاندمی کمی کنترل شده است، گفت: این بدان معنا نیست که همه چیز تمام شده و بر بیماری فائق آمده ایم و تا زمان دستیابی به واکسیناسیون همه موظف به رعایت پروتکل های بهداشتی هستیم.

آمار شهدای مبارزه با کرونا / ۳۰۰ دکتر جان باختند

فتاحی با اشاره به اینکه نباید تسلیم این بیماری شویم، خاطرنشان کرد: مهم ترین فاکتور در درمان بیماری ؛ ایمنی خود انسان بوده و آن چه ایمنی بدن را بالا می برد، روحیه است اما نه به این معنی که بگوئیم از بیماری ترسی نداریم و بدون ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی به امور روزمره خود بپردازیم.

وی یادآور شد: افراد درصورت ابتلا به کرونا نباید روحیه خود را از دست داده و بترسند ؛ در ۹۰ درصد موارد هیچ اتفاق خاصی رخ نمی دهد و با مراجعه بموقع به مراکز درمانی و دریافت مشاوره و اقدامات لازم می توان بیماری را کنترل نموده و بهبود یافت.