ریاست شورای خلیفه گری ارامنه بندرانزلی گفت : امسال ارامنه انزلی مراسم مذهبی خود را به جهت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا با اعضای خانواده در منازل خود جشن می گیرند .

سیمون هوسپیان عصر چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : جامعه ارامنه به صورت یک خانواده همواره در غم ها و شادی های این ملت بزرگوار و در کلیه حوادث سرنوشت ساز از جمله جبهه های نبرد حق علیه باطل شرکتی فعال داشته و در این راستا شهدای بسیاری را نثار میهن کرده است .

وی با بیان اینکه ارامنه همچون گذشته در سنگر صنعتی و اقتصادی به تلاش میهن پرستانه خود ادامه می دهند ، تصریح کرد : متاسفانه هم میهنان ما به جهت شیوع ویروس کرونا با مشکلات بسیاری مواجه شدند و علی رغم همه تلاشها این بیماری همچنان ریشه کن نشده است. به همین منظور ارامنه شهرستان بندرانزلی طبق وظیفه شرعی و میهنی خود در حد توان جهت یاری رساندن به همنوعانشان سه دستگاه الکتروکاردیوگراف به مبلغ ۳۱۰ میلیون ریال خریداری و به بیمارستان بندرانزلی اهدا کردند .

هوسپیان ابراز امیدواری کرد سال میلادی جدید سالی پربار و همراه با صلح ، صفا  ، دوستی و سلامتی باشد .

ارامنه شهرستان بندرانزلی که در سال های نه چندان دور، شمارشان حدود چهار هزار نفر برآورد می شد؛ بتدریج برای کسب و کار و تحصیل به شهرهای بزرگ ایران و سایر کشورها مهاجرت کردند و در حال حاضر، تعداد آنها به حدود ۱۱ خانوار و ۲۸  نفر می رسد.

بر اساس شواهد تاریخی سابقه اسکان ارامنه در شمال ایران به سال ‎۱۱۵۰ شمسی باز می گردد. در طول این سال ها همواره دوستی، مودت و درک متقابل بین شهروندان ارمنی و مسلمان انزلی وجود داشته است.

گرچه اغلب مسیحیان دنیا از جمله کاتولیک‌ها، پروتستان‌ها و بخش بزرگی از ارتدکس‌ها معتقدند که تاریخ تولد حضرت مسیح ۲۵ دسامبر است اما کلیسای ارمنی، که کلیسای مستقلی است اعتقاد دارد تاریخ تولد حضرت مسیح ۶ ژانویه( ۱۷ دی)  است و به همین منظور کریسمس را ۵ روز بعد از سال نو میلادی جشن می گیرند .شهرهای انزلی و رشت دو شهر مهم استان گیلان هستند که بیشترین جمعیت ارمنیان استان را دارند . کلیسای حضرت مریم انزلی  در سال ۱۸۸۵ میلادی با هزینه شخصی «آواک ملک الله وردیان» از ارمنی‌های شهر بنا شده است. این هموطنان که به زبان ارمنی یکی از زبانهای هند و اروپایی سخن می‌گویند پیرو دین مسیحیت از شاخه گریگوریان هستند که به لحاظ دینی جزء ۱۲ ناحیه تابعه شورای خلیفه گری ارامنه تهران و شمال محسوب می شود .