جارستان به نقل از تیک؛ در جریان حمله حامیان دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا در اعتراض به نتایج انتخابات این کشور، یک زن در اثر شلیک گلوله کشته شد

شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» به نقل از چند مقام امنیتی واشنگتن، جان باختن هوادار ترامپ که در کنگره هدف گلوله قرار گرفته بود را تایید کرد.

تعداد زیادی از هواداران ترامپ در پی دعوت وی به اعتراضات خیابانی در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور با شکستن در و پنجره های ساختمان کنگره وارد ساختمان مجلس نمایندگان و سنا شدند.

پلیس ضدشورش آمریکا با ورود به ساختمان کنگره معترضان را خارج کرد. این اعتراضات به خشونت کشیده شد.

بایدن به اتفاقات کنگره واکنش نشان داد و گفت: نمایش افتضاح امروز به همه نشان داد که ما باید با هم باشیم

ترامپ: انتخابات را دزدیده‌اند اما به خانه خود برگردید!

رییس‌جمهور آمریکا در پیامی ویدیویی به هواداران خود گفت: همه می‌دانند که انتخابات از ما دزدیده شده است. با این وجود ما حزب قانون و نظم هستیم. باید به خانه‌های خود برگردید، ما نمی‌خواهیم کسی آسیبی ببینید

وی با بیان اینکه من درد شما را درک می‌کنم، ما انتخاباتی داشتیم که از ما دزدیده شده است، گفت: ما در زمانه‌ی بسیار سختی هستیم، هرگز در زمانه‌ای به این سختی نبودیم

وی تاکید کرد: خواهید دیدید که بعداً چه اتفاقی خواهد افتاد.

شهردار واشنگتن: رفتاری که شاهد هستیم شرم‌آور و غیر قانونی است

موریل بوزر شهردای واشنگتن در واکنش به اتفاقات کنگره این کشور گفت: هرکسی که به این فعالیت بپردازد یا ادامه دهد، پاسخگو خواهد شد.

وی با بیان اینکه از پلیس خواسته‌ایم تا افراد را از اطراف کنگره دور کنند، گفت: از پلیس ویرجینیا و مریلند خواسته‌ام با اعزام نیروهای خود کنترل پایتخت آمریکا را به دست بگیرند.

پنتاگون گارد ملی را به حالت آماده باش کامل در آورد

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد نیروهای گارد ملی پایتخت این کشور را برای کمک به نیروهای پلیس واشنگتن و فدرال به حالت آماده باش کامل در آورده است.

واکنش پاریس به بحران آمریکا

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه گفت: خشونت علیه نهادهای آمریکایی، حمله جدی به دموکراسی است. من آنها را محکوم می‌کنم. به اراده و رأی مردم آمریکا باید احترام گذاشته شود».

تأمین امنیت کنگره بعد از ۴ ساعت خشونت

به گزارش فارس، خبرگزاری‌های «آسوشیتدپرس» و «رویترز» به نقل از مسئولان امنیتی کنگره آمریکا خبر دادند که بعد از ۴ ساعت، امنیت به این نهاد آمریکایی بازگشته است.

نیویورک تایمز اعلام کرد که  مقامات دفاعی و اداری گفتند که مایک پنس، معاون رئیس جمهور، روز چهارشنبه دستور استقرار گارد ملی در واشنگتن را تأیید کرد نه ترامپ.

مشخص نیست که چرا رئیس جمهور که هنوز فرمانده کل قوا است، این دستور را نداد.