جارستان به نقل از ایرنا؛ رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: بانوان این خطه از نظر نرخ مشارکت اقتصادی، تحصیلات و حضور در فعالیت های مختلف از جمله عرصه تولید پیشتاز هستند.

فرهاد دلق پوش روز چهارشنبه در نشست استاندار گیلان با جمعی از بانوان کارآفرین و فعال اقتصادی استان در رشت افزود: بخش بزرگی از کار سازمان صنعت، معدن و تجارت در قالب کارگروه ها و تکالیف؛ ایجاد بستر کار و فضای لازم برای توسعه اقتصادی،  اشتغال و تولید در استان است.

وی با اشاره به فعالیت پر رنگ بانوان در بخش های مختلف تولید، معدن و تجارت  اظهار داشت: از ۱۳ هزار و ۳۹۸ بافنده فرش در گیلان یک هزار و ۲۳۶ نفر معادل ۹۸ درصد را بانوان تشکیل می دهند؛ ضمن آنکه از حدود سه هزار واحد صنعتی در استان بخش عمده ای از شاغلان آنان را زنان تشکیل می دهند و در این میان ۱۱ بانوی کار آفرین در حوزه تولید و صنعت فعالیت دارند.

وی افزود: همچنین در حوزه بهره برداری از معادن، مهندسی معدن  و زمین شناسی و مسئول فنی؛ بانوان حضوری فعال دارند.

وی با بیان اینکه از ۷۱ فروشگاه بزرگ، مدیر ۱۱ فروشگاه و پنج شرکت پخش در گیلان بانوان هستند، تصریح کرد: از ۱۱۷ هزار واحد صنفی در استان نیز پروانه کسب ۲۳ هزار و ۴۱۶ واحد به نام بانوان است و ۱۱۲ بانوی بازرگان داریم که ۳۷ نفر دارای کارت حقیقی و ۷۵ نفر دارای کارت حقوقی هستند.

 دلق پوش  اظهار داشت: بانوان نقش ممتاز و بی بدیلی در حوزه توسعه اقتصادی و اشتغال استان و پشتکار بسیار خوبی دارند و از جمله ظرفیت های مهم استان است و باید توجه ویژه به این بخش به عنوان سرمایه انسانی داشته باشیم.

 وی با اشاره به لزوم توجه به کارآفرینان و سرمایه گذاران و فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری در استان گفت: بر اساس آخرین آمار مرکز پژوهش های مجلس، استان های گیلان و تهران نا امن ترین مناطق کشور از لحاظ امنیت سرمایه گذاری در کشور است.

 رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان گفت: در این میان دولت و نماینده های عالی دولت در استان حمایت های خوبی از مقوله های کار آفرینی،   سرمایه گذاری و سرمایه گذاران داشته اند و فراهم کردن شرایط برای  فعالیت های اقتصادی و و احدهای تولیدی امیدوار کننده است.

آرش فرزام صفت معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان نیز گفت: براساس آمار ارایه شده بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی بانوان کشور مربوط به گیلانی است و باید برهمین اساس برای پایین آوردن نرخ بیکاری تلاش های مضاعفی صورت گیرد.