جارستان به نقل از ایرنا؛ مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان گفت : در ٩ ماه گذشته ۵۷ هزار و ۲۵۹ نفر در این استان خون اهدا کردند.

دکتر گیتی ایزدی پور روز یکشنبه اظهار داشت: در این مدت ۶۵ هزار و ۸۷۷ نفر به پایگاه های انتقال خون گیلان مراجعه کردند که از این تعداد ۵۷ هزار و ۲۵۹ نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با بیان اینکه ۳۵۴ نفر نیز پلاکت اهدا کردند، اضافه کرد: با راه اندازی دستگاه اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا و استفاده از آن برای بهبود مبتلایان از سوم اردیبهشت ماه امسال در گیلان تاکنون ۳۰۵ بهبود یافته از ویروس کرونا با اهدا پلاکت به پویش شکرانه سلامت پیوستند.

مدیر پزشکی انتقال خون گیلان بیان داشت: این دسته از افراد به شرط داشتن شرایط لازم همانند “اهدای خون” بعد از گذشت ۲۸ روز از بهبودی می توانند برای اهدای پلاسمای خون خود اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: ٢ هزار و ۶۰۱ نفر از اهداکنندگان خون در این مدت زن و بقیه مرد را شامل می شوند ضمن اینکه میزان مشارکت بانوان نسبت به مشابه سال گذشته، ٩٢ صدم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

مدیر پزشکی انتقال خون استان گیلان خاطر نشان کرد: از مجموع اهداکنندگان هشت هزار و ۷۲۸ نفر برای اولین بار خون اهدا کردند، ٣٢ هزار و ۷۶۲ نفر از اهداکنندگان مستمر بوده و بقیه نیز از اهداکنندگان با سابقه هستند.

وی ضمن قدردانی از تمامی اهداکنندگان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران بیان داشت: با توجه به اینکه نیاز به خون و فرآورده های خونی همیشگی است به یاری مداوم اهداکنندگان برای تامین خون های مورد نیاز بیماران نیازمند هستیم.

سالانه به طور میانگین بیش از ۲۰۰ هزار واحد و فرآورده های خونی در استان گیلان تولید می شود که این خون ها برای مصدومان حوادث، جراحی ها، بیماران هموفیلی، فاویسم و افراد مورد نیاز مورد مصرف قرار می گیرند.  

استان گیلان به علت گردشگرپذیر بودن، آمار بالای جراحی های قلب و عروق، تصادفات، تعداد زیاد بیماران هموفیلی، تالاسمی و فاویسمی جزو استان های اول کشور به لحاظ مصرف فرآورده های خونی است.  

حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال (اهداکنندگان مستمر تا ۶۵ سال)، حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، فاصله اهداء خون هر هشت هفته یک بار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یک سال از چهار بار بیشتر نشود، همراه داشتن اصل کارت شناسایی (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی است) شرایط اهدای خون است.