جارستان_استاندار گیلان بر لزوم هماهنگی کامل دستگاه های متولی برای اجرای طرح ترافیکی ویژه زمستان تأکید کرد و گفت: لازم است برای اجرای این طرح؛ پایگاه‌های امدادی تجهیز شده ، امکانات برف‌روبی در جاده‌های استان استقرار یافته و راهدارخانه ها، اورژانس و ناوگان خدمات رسان بویژه در نقاط برف‌گیر، آمادگی کامل داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ دکتر ارسلان زارع پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در جلسه شورای راهبری کاهش تصادفات استان که فرمانداران شهرستان ها نیز به صورت ارتباط تصویری حضور داشتند؛ با اشاره به شرایط جغرافیایی گیلان، گردشگرپذیری آن در تمامی ایام سال و همچنین واقع شدن در مسیر ترانزیتی اظهار داشت: بر اساس این شرایط باید اجرای طرح های ترافیکی با هدف کاهش تصادفات مورد توجه باشد و به مرحله اجرا درآید.

وی ادامه داد: تقویت ایمنی راه‌ها، ترسیم علائم جاده ای، اجرای پروژه‌های راه‌سازی و اصلاح و ترمیم جاده‌های مواصلاتی و روستایی، آشکارسازی ، رفع و اصلاح نقاط حادثه خیز از مواردی‌ست که می تواند حصول به هدف پیش گفته را تسهیل کند.

استاندار گیلان ارتقاء فرهنگ و رفتار ترافیکی را موضوعی مهم خواند و ادامه داد: باید توسعه انضباط ترافیکی و کاهش تخلفات رانندگی با ایجاد نظام تشویق برای ترغیب رانندگان به رعایت قوانین و مقررات رانندگی دنبال شود.

وی بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت صدا و سیمای مرکز استان ، رسانه های خبری و نهادهای آموزشی از جمله آموزش و پرورش و دانشگاه ها در جهت ارتقای فرهنگ ترافیکی تاکید کرد و گفت: تهیه محتوای آموزشی مناسب و نشر آن به ویژه در فضای مجازی می تواند به میزان قابل توجهی در رفتار ترافیکی افراد جامعه موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: طبق آمارهای اعلام شده؛ طی هفت ماه امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تصادفات فوتی درون شهری هشت درصد و برون شهری ۱۷ درصد کاهش داشته که لازم است این روند، استمرار یابد.

دکتر زارع با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما و بارش‌های متناوب برف و باران در مسیرهای ارتباطی افزود: انتظار می رود طرح ترافیکی ویژه زمستان، در هماهنگی کامل با دستگاه های ذیربط به اجرا درآمده و در عین حال تجهیزات مربوطه برای اجرای این طرح، فراهم و راهدارخانه ها، پایگاه های امداد جاده ای، اورژانس و ناوگان امدادی بویژه در نقاط برفگیر، آمادگی داشته باشند.

وی تقویت دوربین‌های پایش تصویری و ثبت تخلفات را گام مهمی در بهبود کنترل ترافیکی و کاهش آمار تصادفات خواند که می تواند در اطلاع رسانی صحیح و بهنگام به مردم از وضعیت تردد در جاده ها نیز کمک کننده باشد.

نماینده عالی دولت در استان بیان داشت: استفاده از سامانه‌های حمل و نقل هوشمند برای کنترل ترافیک جاده ای در جهت رصد و مدیریت محورهای مواصلاتی و ارتقاء امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است ، ضمن آنکه با توجه به شرایط کرونایی و وضع برخی محدودیت های تردد در استان، هم استانی ها و هم وطنان را در صورت ضرورت انجام سفر، به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی هدایت می کند.

دکتر زارع پرداختن به موضوع ایمنی در حمل‌ونقل جاده‌ای را امری مهم عنوان که دستگاه های متولی گیلان در اجرای آن اقدامات شایسته ای داشته اند و کاهش آمار تصادفات و کشته شدگان در سال های اخیر را نشان از اثربخشی تلاش های صورت گرفته ذکر کرد.

وی با اشاره به جدیت در اجرای برخی پروژه های بزرگ همچون تکمیل باقی مانده آزادراه رشت – قزوین گفت: لازم است در کنار پروژه های راه سازی ، به مساله اصلاح ، ترمیم و بهسازی جاده ها و معابر شهری، بین شهری و روستایی نیز توجه شود ضمن آنکه اصلاح نقاط حادثه خیز امری ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار گیلان استقرار تجهیزات برفروبی و نیز تجهیز پایگاه های امدادی در محورهای مواصلاتی استان را امری مهم دانست که باید پیش از شروع فصل زمستان، برنامه ریزی شود.

 وی با بیان اینکه سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از محل ارزش افزوده به شهرداری های استان اعتبار داده می شود ، گفت: در جلسه امروز مصوب می شود که در نیمه دوم سالجاری ۱۰درصد از اعتبارات این محل، برای تقویت سامانه های تصویری هزینه شود و در اجرای این مهم فرمانداران نظارت کافی داشته باشند.

استاندار گیلان بر ضرورت جدیت در اجرای پروژه هایی که موجب صیانت از جان افراد جامعه می شود، تاکید و فرماندار رشت را موظف کرد که فعال شدن پل مکانیزه جانبازان را مورد پیگیری قرار دهد.

وی تشکیل منظم جلسات شورای ترافیک در شهرستان ها را نیز امری مهم خواند و افزود: سهل انگاری در انجام این امر پذیرفتنی نیست و لازم است فرمانداران بر اساس تقویم زمان بندی به تشکیل این جلسه و نیز بررسی مشکلات حوزه ترافیکی شهرستان ها و اجرای مصوبات آن توجه کنند.

در این جلسه گزارش عملکرد شورای ترافیک استان در سال ۹۹ ، گزارش آخرین وضعیت ترومای جاده ای استان ، گزارش آمار تلفات ناشی از تصادفات در سالجاری و گزارشی از اقدامات و هماهنگی اجرای طرح زمستانی ارائه شد.

همچنین گزارشات میزان آمادگی راهدارخانه ها و تجهیزات در طرح زمستانی ، آخرین وضعیت پایگاه های امداد و نجات جاده‌ای و نیز گزارشی در مورد سطح آمادگی پایگاه‌های اورژانس و ناوگان امدادی و آمادگی شهرستان ها برای طرح زمستانی از سوی مدیران دستگاه های متولی بیان شد.