جارستان به نقل از ایرنا، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد گیلان با بیان اینکه ” ایران قوی” عنوان دومین دوره رویداد پایتخت فرهنگ و هنر مساجد کشور (فهما) است از کانونهای فرهنگی، هنری استان خواست در راستای کسب این عنوان فعالیت های خویش را ارتقاء دهند.

حجت‌الاسلام محمدعلی رضوانی‌نژاد روزپنجشنبه با اشاره به اینکه در نخستین دوره پایتخت فرهنگ و هنر مساجد کشور قم با این عنوان معرفی شد، افزود: ۴۷ کانون فرهنگی و هنری مساجد گیلان در نخستین دوره این رویداد به عنوان کانون‌های برتر استان معرفی شدند که در راستای حمایت از این کانون‌ها ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال وام قرض‌الحسنه به آنها اختصاص می‌یابد.
وی، ثبت فعالیت‌های کانون و اطلاعات اعضای کانون در سامانه بچه‌های مسجد را از مولفه‌های اصلی کسب امتیاز در رویداد فهما عنوان کرد و بیان داشت: این فعالیت‌ها در هشت موضوع و ۱۸ عرصه است که سال گذشته کانون‌های مساجد استان موفق به کسب بیش از هفت میلیون و ۶۰۰ هزار امتیاز شدند.
وی گفت: فهمای سال ۹۹ با عنوان «ایران قوی» از هفته دفاع مقدس شروع شده که کانون‌ها می‌توانند تا دهه فجر نسبت به ثبت فعالیت‌ها و اخذ امتیاز اقدام کنند.
حجت‌الاسلام رضوانی‌نژاد همچنین به صدور مجوز الکترونیکی برای ۱۰۰ کانون در مساجد استان اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون با توجه به تصویب اساسنامه باید برای فعالیت کانون‌ها مجوز جدید صادر شود.

وی با بیان اینکه مدیران کانون های فرهنگی، هنری باید با مراجعه به بخش کاربری کانون به نشانی «پرتال بچه‌های مسجد» نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند افزود: اولویت صدور مجوز الکترونیکی بر اساس امتیاز کانون‌ها صادر می شود.
مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی، هنری مساجد گیلان همچنین از برگزاری دوره آموزش مجازی کتابداری ویژه کتابخانه‌های مساجد استان خبر داد و اظهار داشت: این آزمون در بستر رویداد فهما و در قالب «طرح ملی ایران قوی» برگزار شده و عضویت در سامانه بچه‌های مسجد با نقش کتابدار از الزامات شرکت در دوره است.
۹۸۰ کانون فرهنگی و هنری با ۲۴۶ کتابخانه در مساجد استان گیلان فعال است.