جارستان-در دهمین دوره‌ مسابقات جهانی IEEEXtreme، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف موفق شدند از بین حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تیم شرکت‌کننده از سراسر دنیا برای دومین سال پیاپی، رتبه اول این مسابقات معتبر را از آن خود کنند.

 مسابقه IEEEXtreme مسابقه برنامه‌نویسی ۲۴ ساعته‌ جهانی است که هر ساله توسط انجمن IEEE برگزار می‌شود و دانشجویان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که عضو این انجمن هستند، می‌توانند در آن شرکت کنند.

دهمین دوره‌ مسابقه‌ جهانی IEEEXtreme اول آبان‌ ماه سال جاری برگزار شد؛ در این مسابقات حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تیم از سراسر دنیا حضور داشتند؛ این مسابقه با حضور ۱۵ تیم ایرانی در دانشگاه‌ صنعتی شریف برگزار شد.

تیم TeamMabva متشکل از علی بهجتی، امین بهجتی و علی اسدی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در این دور از مسابقات توانستند برای دانشگاه و کشورشان افتخارآفرینی کنند و با تلاش خود، رتبه اول دنیا را از آن خود کنند؛ در واقع در رتبه‌بندی اعلام‌شده بر اساس امتیاز تیمها، این تیم به‌صورت مشترک با سه تیم دیگر از کشورهای سوئیس، استونی و استرالیا در رتبه اول قرار گرفته اما با توجه به زمان اجرای کد، در میان چهار تیم در جایگاه دوم است.

۱۲ تیم متشکل از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در این مسابقات حضور داشتند که از این میان، هشت تیم شریفی با کسب رتبه‌های زیر ۱۰۰ این مسابقات معتبر توانستند افتخار‌آفرین باشند؛ تیم TeamMabva رتبه اول مشترک و تیمهای TeamSnake متشکل از علی زینالی، محمد روغنی و رضا سلطانی، BeheshBegoo متشکل از افروز جبل عاملی، ابوالفضل اسدی و محمدمهدی شکری، TeamEZGG متشکل از احسان پژوهشگر، سروش عبادیان و امیرحسین پویا، Kadkhoda متشکل از رضا رجبعلی، علی ستاری جاوید و امیر صباغی، TeamSMI متشکل از سید ایمان حسینی زوارکی، محمدرضا دانشور آملی و سپهر موسوی، TeamSEA متشکل از احسان مختاریان، سهیل شیبانی و آرمین بهنام‌نیا و Hanger متشکل از مهدی قربانی، محمدرضا صمصامی، پویان علی‌پناهی به ترتیب موفق به کسب رتبه‌های ۲۴، ۲۶، ۳۰، ۴۱، ۶۴، ۸۰ و ۸۵ شدند.

همچنین یک تیم شرکت‌کننده از دانشگاه صنعتی خواجه نصیر نیز رتبه ۸۸ را به خود اختصاص داد.

این مسابقه در روز اول آبان‌ ماه از ساعت ۳:۳۰ بامداد به وقت تهران آغاز شد و شامل ۲۴ مسئله بود که هر مساله در طول ۲۴ ساعت به مرور در اختیار تیمها قرار می‌گرفت؛ هر چند تا این لحظه نتایج رسمی مسابقه اعلام نشده است اما امتیاز تیمها در پایان ۲۴ ساعت رقابت در کدنویسی، رتبه‌های ۱، ۲۴، ۲۶، ۳۰، ۴۱، ۶۴، ۸۰، ۸۵ و ۸۸ را از آن تیمهای کشورمان کرده است.

مسابقات IEEEXtreme فرصت بسیار مناسبی برای تمرین مهارت کدنویسی، مدیریت زمان و منابع، حل مسأله و حفظ تمرکز برای مدت زیاد، در قالب کاری تیمی در یک رقابت معتبر جهانی است.

گفتنی است، دهمین دوره‌ی مسابقات جهانی IEEEXtreme با تلاش شاخه‌ دانشجویی IEEE دانشگاه صنعتی شریف در دانشکده علوم ریاضی برگزار شد.

دوره نهم مسابقات IEEEXtreme سال گذشته برگزار شد که در این دوره تیم TeamName متشکل از مجید فرهادی، سعید ایلچی قزآن، و محمد استاد محمدی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف توانستند با تلاششان رتبه اول دنیا را از آن خود کنند ولی با این وجود، به دلیل تحریمهای مالی علیه ایران، موفق به اخذ جایزه خود نشدند.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این مسابقه به آدرس؛ http://www.ieee.org/xtreme مراجعه کنند.

تسنیم