جارستان به نقل از ایرنا؛ معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان بیان کرد: بــا توجــه بــه فراگیری ویروس کرونا پنجمین دوره جــام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کــودک و نوجــوان امســال بــا شــعار ” حمایت از سلامت عمومــی و روحیــه نشــاط همــراه بــا تــداوم کتاب‌خوانی” آغــاز می‌شود.

حسین ابراهیمیان روز پنجشنبه با بیان اینکه رویکــرد این دوره اســتفاده حداکثــری از امکانــات فضاهــای مجازی اســت، افزود : دوره جدید کارگاه‌های آموزشی برای تسهیل گران این دوره از جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان بصورت مجازی برگزار می شود.
وی اظهار داشت: زمان برگزاری این  کارگاه‌ها از طریق  وب سایت bookpromotion.ir منتشر خواهد شد و به متقاضیان نیز از طریق پیامک اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی اضافه کرد: کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان و نوجوانان، تقویت فرهنگ گفت ‌وگو و نیز استدلال و مهارت در بحث و ارتقا قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان و نوجوانان، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت در انجام یک کار گروهی، کمک به تأسیس و تقویت کتابخانه‌های کوچک کلاسی، مهدکودکی، کانونی، آپارتمانی، محله ‌ای، مسجدی همچنین ارتباط بین اهل قلم و کودکان و نوجوانان، کمک به گسترش تبلیغ و معرفی کتاب از اهداف بارز جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان را تشکیل می دهند.
ابراهیمیان با این توضیح که تسهیل‌گران به عنوان حامی در کنار کودکان و نوجوانان حاضر شده و نقش راهنما را خواهند داشت، ادامه داد: علاقمندان برای شرکت در کارگاه های آموزشی تسهیل گران می‌توانند به سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی ایران wwww.bookpromotion.ir مراجعه نموده و نسبت به تکمیل فرم و بارگذاری اطلاعات اقدام کنند.
تسهیل گران، داوطلبان شرکت‌کننده در کارگاه‌های آموزشی جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان هستند که باشگاه کتاب‌خوانی را در شهرها  و  روستاها  تشکیل می‌دهند و متشکل از مروجان کتاب‌خوانی، کتابداران، مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، معلمان، مربیان مهدکودک‌ها، مربیان کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، سازمان‌های غیردولتی و مؤسسات آموزش عالی هستند.
جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی با مشارکت نهادهای غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی و عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها از جمله نهاد کتابخانه‌های عمومی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، سازمانهای بهزیستی و شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شرکت ارتباطات سیار امین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در شهرها و روستاهای کشور برگزار می‌شود.  

چهارمین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان که در قالب یک طرح ملی به اجرا رسید از تیر تا اسفند ماه سال ۹۸ اجرایی شد و اجرای این دوره از جام باشگاه های کتابخوانی به موسسه فرهنگی و هنری معیار سخن با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان واسپاری شد که بر این اساس ۲۹ کارگاه آموزشی با هدف آموزش روش های ترویج کتابخوانی در ۱۶ شهرستان استان برگزار شد.
 در نهایت پس از داوری استانی ۳۵ باشگاه، ۳۹ فیلم معرفی کتاب و ۳۸ نامه به نویسنده انتخاب و به دبیرخانه جام باشگاه های کتاب خوانی در تهران ارسال شد که در نهایت از گیلان پنج برگزیده کشوری معرفی شدند.