جارستان- با ورود نخستین محموله ۴۴ هزار تنی گاز مایع خریداری شده اندونزی از ایران به بازار انرژی این کشور، دور جدیدی از همکاری های شرکت ملی نفت و گاز ‘پرتامینا’ اندونزی و شرکت ملی نفت ایران شکل گرفت.

‘دوی سوئتجیپتو’ مدیر عامل شرکت پرتامینا روز جمعه با اعلام ورود روز پنجشنبه نخستین محموله گاز خریداری شده این شرکت از ایران به بندر ‘کالبوت’ در شرق جاوا، گفت که این امر باعث می شود ایران یک منبع جدید تامین ‘ال.پی.جی’ به اندونزی شود.
وی از ورود کشتی ‘انده ۲’ حامل گاز مایع از ایران در بندر کالبوت استقبال کرد.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا)، مدیر عامل پرتامینا، گفت که همکاری شرکت ملی نفت و گاز اندونزی و شرکت ملی نفت ایران به عنوان سرآغاز توسعه همکاری های تجاری بین اندونزی و ایران قابل توجه است.
شرکت ملی نفت و گاز اندونزی (پرتامینا) انتقال گاز مایع (ال.پی.جی) خریداری شده از ایران را ۷ مهر از عسلویه با بارگیری محموله ۴۴ هزار متریک تنی گاز مایع آغاز کرد.
‘ویاندا پوسپونگورو’ معاون شرکت ملی نفت و گاز اندونزی بارگیری نخستین محموله این شرکت در ایران را لحظه ای تاریخی برای مردم اندونزی، و همکاری های نفت و گاز اندونزی و ایران دانسته بود.
این همکاری با امضای قرارداد به منظور خرید گاز مایع طی سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ با حجم کل ۶۰۰ هزار متریک تن ادامه می یابد.
خرید گاز مایع از ایران توسط اندونزی در راستای افزایش مصرف گاز مایع در این کشور انجام می شود که در سال جاری میلادی به ۷٫۵ میلیون تن می رسد که نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۳٫۶ درصد افزایش نشان می دهد.
توافق برای خرید گاز مایع توسط اندونزی از ایران خرداد ماه امسال امضا شد و براساس آن ایران طی دوره ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ میلادی ۶۰۰ هزار تن ال.پی.جی به اندونزی صادر می کند.
پرتامینا علاوه بر خرید گاز مایع از ایران یک یادداشت تفاهم نیز با کشورمان امضا کرده است تا نسبت به مطالعه مقدماتی دو میدان نفتی بزرگ ‘آب تیمور’ و ‘منصوری’ که تخمین زده می شود ذخایر نفتی بیش از پنج میلیارد بشکه داشته باشد، اقدام کند.
کوالالامپور – ایرنا