جارستان-‘علی جنتی’ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز پنجشنبه در اجلاس وزرای مجمع جهانی فرهنگ در بالی اندونزی، گفت: ایران توسعه گفت وگو با ادیان و فرهنگ ها را با هدف نهادینه کردن صلح، مدارا و احترام متقابل در دستور کار دارد.

 وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این اجلاس که در مرکز همایش های بین المللی جزیره ‘بالی’ اندونزی برگزار شد، گفت: کشورم با بهره گیری از پشتوانه تمدنی و فرهنگی دیرینه خود همواره بر اصل گفت وگو تاکید دارد.
وی تنوع فرهنگی را نعمتی خدادادی و ثروت عظیمی دانست که به دلیل ارزش های خاص موجود در آن می تواند سهم سازنده ای در غنای میراث فرهنگی جهان و همچنین گسترش چشم انداز همکاری های مشترک میان ملت ها در قالب گفت وگو میان فرهنگ ها بر عهده گیرد.
جنتی همچنین گفت: مجمع جهانی فرهنگ در بالی می تواند از ظرفیت های موجود در برخی نهادهای فرهنگی بین المللی در مسیر تحقق اهداف خود بهره گیرد.
وی با اشاره به مجمع گفت وگو و همکاری های آسیا که هفته جاری با شرکت دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در بانکوک پایتخت تایلند برگزار شد، این مجمع را از ظرفیت هایی اعلام کرد که مجمع جهانی فرهنگ می تواند از آن بهره گیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: این مجمع که برپایه گفت وگو شکل گرفته است سعی دارد فارغ از مباحث و مشاجرات سیاسی، راه های جدیدی را برای ایجاد همکاری های منطقه ای با تمرکز بر مسائل توسعه ای دنبال کند.
وی در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان مسئول پروژه همکاری های فرهنگی این مجمع و با توجه به اهمیت نقش فرهنگ در نزدیکی بین ملت ها و ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی، مجموعه ای از فعالیت ها و سیاست های فرهنگی را در این زمینه در دست برنامه ریزی و اقدام دارد و می تواند حلقه اتصال و همکاری مشترک این دو مجمع محسوب شود.
جنتی در ادامه تاکید کرد در فضای پرالتهاب بین المللی که انسان معاصر را درگیر چالش ها و منازعات گوناگونی کرده است، ایجاد یک فضای مناسب برای بحث و گفت وگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستور اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و ایجاد یک جامعه جهانی هماهنگ و عدالت محور، حرکتی سازنده و موثر به شمار می آید.
وی با اشاره به تحولات سریع و همه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان ها تاثیرگذار است، گفت: این تحولات ما را بر آن می دارد تا بیش از هر زمان دیگر با مشارکت و مسئولیت پذیری همه اعضای یونسکو از ظرفیت های مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گیریم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ در پس تمام کنش های فردی و اجتماعی پنهان است و بعد ارزشی دارد، گفت: (فرهنگ) خوب و بد را می آموزاند و تذکر می دهد. بعد ادراکی دارد و تمام رفتارهای ما از جمله رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می دهد.
وی در ادامه روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیرمنطقی در قرن بیست و یکم و تجربه روند رو به تزاید تعصب و نفرت را مورد اشاره قرار داد و گفت: نگرش های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر از سنت های فرهنگی جوامع به شمار می آید و آموزه های آن نیز برپایه عدالت، صلح و مدارا پی ریزی شده است، متاسفانه تبدیل به عاملی جهت نفرت انگیزی و منازعه انسان ها با یکدیگر شده است.
جنتی تاکید کرد: این فرآیند نامطلوب علاوه بر مخاطرات و آسیب های جبران ناپذیر، بر هم زننده هماهنگی اجتماعی و فرهنگی و همزیستی فرهنگ ها و تمدن هاست که برپایه تعامل و دادوستد صلح آمیز شکل گرفته است.
این خبر تکمیل می شود.
آساق**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

 ایرنا