جارستان-مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که بامداد امروز- دوشنبه- برگزار شد،با حاشیه هایی به نفع و یا علیه این نامزدها روبه رو شد.

برخی از این حاشیه ها به شرح ذیل است :
* اظهارات زننده ترامپ درباره زنان بر تمام مناظره سایه افکنده بود.
* ۹۰ دقیقه زمان مناظره، صحنه رویارویی و پاسخگویی دو نامزد درمورد اتهامات و افشاگری های مالی و اخلاقی یکدیگر بود.
* مناظره نامزدان انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا در ساعت ۴:۳۰ دقیقه دوشنبه ۱۹ مهر ( به وقت تهران) آغاز و در ساعت ۶ بامداد پایان یافت.
* تعدادی از شهروندان آمریکایی در این مناظره حضور مستقیم داشتند و به همراه برخی از کاربران مجازی سوال هایی را از نامزدها مطرح کردند.
*انتشار فایل مصاحبه نامزد جنجالی جمهوریخواه و افشای اطلاعات جدید ویکی لیکس علیه نامزد حزب دموکرات، سبب شد ،بخشی از سوالات و مواضع ترامپ علیه کلینتون،به این موضوع اختصاص یابد.
*’مارتا رَداتس’ گزارشگر شبکه ای بی سی و ‘اندرسون کوپر’ مجری شبکه سی ان ان، اجرای این مناظره را در دانشگاه واشنگتن در شهر سنت لوئیس ایالت میسوری برعهده داشتند. این مجریان بیشتر ترامپ را هدف سوالات خود قرار دادند.
* قرار بود ۳۰ سوال از نامزدها مطرح شود که هر یک دو دقیقه فرصت پاسخگویی داشتند و برای هر سوال یک دقیقه نیز به مجریان فرصت داده شده بود. برنامه سوالات به دلیل پاسخ های طولانی نامزدها آنگونه که مطرح شده بود پیش نرفت و در مجموع بیش از ۱۰ سوال از نامزدها مطرح شد.
*در این مناظره که در فضای رسانه ای افشای سخنان زشت و غیر اخلاقی ۱۱ سال پیش ترامپ در مورد زنان برگزار شد،خانواده های دو نامزد و سه تن از زنانی که مدعی بودند بیل کلینتون در گذشته به آنان تجاوز کرده ، حضور داشتند.
* خبرگزاری آسوشیتدپرس در صحت سنجی اظهارات ترامپ مدعی دروغ بودن نبرد دولت سوریه با داعش شد.
* مایک پنس معاون ترامپ در توئیتی بابت عملکردش در مناظره دوم تبریک گفت و خطاب به او نوشت: ‘این پیروزی بزرگ در مناظره را تبریک می گویم و افتخار می کنم که در کنار شما قرار دارم.’
* نایجل فاراژ از حامیان برگزیت و رهبر سابق حزب استقلال انگلیس که به تازگی به جمع هواداران ترامپ پیوسته، ترامپ را در مناظره امروز یک گوریل پشت نقره ای خواند که بر کلینتون چیره شد.
* کاربران اینترنت بخشی از گفت و گوی پس از مناظره مجری سی ان ان با بینندگان را منتشر کردند که در آن مجری پیش از پخش سوال خود جواب مورد نظر را به فرد پاسخگو القا می کرد.

 ایرنا