جارستان-عضو هیات علمی گروه دامپزشکی دانشگاه تبریز از جراحی موفقیت آمیز اسب قهرمان مسابقات کورس تبریز در کلینیک تخصصی دامپزشکی دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: این اسب که حین تمرین دچار شکستگی شده بود، در کلینیک دانشگاه تبریز توسط اساتید این دانشکده مورد عمل جراحی قرار گرفته و سلامت خود را به دست آورد.

سیامک کاظمی با بیان اینکه اسبی با نام “پراغی” از نژاد دوخون به دلیل شکستگی روز گذشته به کلینیک دانشگاه تبریز آورده شد، اظهار کرد: این اسب شش بار قهرمانی مسابقات کشوری و هم چنین دو بار نائب قهرمانی این مسابقات را در کارنامه خود دارد. این اسب هفته گذشته در مسابقات کورس تبریز نیز به مقام قهرمانی رسیده است.

 وی افزود: در حین تمرین برای انجام مسابقه سرعت، قطعه‌ای از کندیل استخوان  metacarp (دست) دست سمت راست این اسب دچار شکستگی شده بود، تصاویر رادیوگرافی از نمای  oblique (مورب)،  lateral (جانبی) و dorso- palmar   (قسمت پشتی کف دست) مشخص شد که شکستگی داخل مفصلی نبوده و سطح مفصلی درگیر نشده است.

وی ادامه داد: تصمیم گرفتیم برای فروکش کردن شدت لنگش، این قطعه استخوانی را خارج کنیم، بقیه قطعات نیز به طور طبیعی ترمیم می شود، بعد از اینکه بیهوشی را داخل وریدی القا کردیم اسب را به پهلوی سمت راست خواباندیم قسمت  medial  (میانی) دام بعد از آماده سازی  aseptic  (اصل ضد عفونی) برش زده شد و بعد از dissect (تشریح) کردن تاندون‌ها و لیگامنت‌های ناحیه و عروق خونی ناحیه قطعه شکستگی که به suspensory ligament  (رباط نگهدارنده) اندام قدامی متصل بود، خارج شد.

کاظمی تاکید کرد: به دلیل اینکه تاندون‌های ناحیه فاقد آسیب بودند، امیدوار هستیم این اسب به زودی به فعالیت عادی ورزشی خود بازگردد.

عضو هیات علمی گروه دامپزشکی دانشگاه تبریز  افزود: شرایط بعد از نگهداری عمل جراحی در این وضعیت مهم است و اگر موارد توصیه شده به دامدار رعایت شود و استراحت کافی به اسب داده شود، بعد از یک تا دو ماه اسب می‌تواند به فعالیت مسابقه‌ای خود بازگردد که این بازگشت تدریجی بوده و تا رسیدن به پرفورمنس ایده‌آل زمان لازم است.

وی در پایان با بیان اینکه در کلینیک تخصصی دامپزشکی دانشگاه تبریز کلیه خدمات جراحی مرتبط با دام‌های کوچک و بزرگ از جمله جراحی‌های الکتیو و اورژانسی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه به صورت تخصصی ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: هم چنین با توجه به امکانات موجود در کلینیک تخصصی دانشگاه انواع جراحی‌های اورژانسی که در آن‌ها نیاز به رسیدگی سریع به وضعیت دام وجود دارد، انجام می‌پذیرد.

 خبرنگار ایسنا