جارستان-نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری گفت: حالا که امکان عقب انداختن یا برگزار نکردن این بازی وجود ندارد باید اجازه بدهیم بر اساس مصلحت این بازی انجام شود و با موافقت‌ها و مخالفت‌ها در کشور صف‌بندی و دو قطبی ایجاد نکنیم.

آیت‌الله هاشم هاشم‌زاده هریسی با اشاره به حواشی ایجاده شده به مناسبت برگزاری بازی ایران و کره در روز تاسوعا به عصر ایران گفت: باید به مسئولان و کارشناسانی که در این زمینه تصمیم گرفته‌اند، اعتماد کنیم. حالا که امکان عقب انداختن یا برگزار نکردن این بازی وجود ندارد باید اجازه بدهیم بر اساس مصلحت این بازی انجام شود و با موافقت‌ها و مخالفت‌ها در کشور صف‌بندی و دو قطبی ایجاد نکنیم.

او با بیان این که برگزاری این بازی در روز تاسوعا حرام نیست، خاطرنشان کرد: باید حرمت امام حسین رعایت شود. نباید شادی‌های نامتعارف انجام شود و با احترام به امام حسین از شادی کردن تند پرهیز کنیم.

نماینده دوره‌های سوم و پنجم مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گاهی در عین عزاداری به خاطر یک خبر دل آدم شاد می‌شود و این اشکال ندارد و طبیعی است. در این بازی باید خودمان را کنترل و احترام روز تاسوعا را حفظ کنیم.

هاشم‌زاده هریسی افزود: به مردم اعتماد کنیم. مردم بهتر از هر فرد دیگری رعایت می‌کنند و احترام امام حسین را نگه می‌دارند و احتیاج ندارند برای آنها در مورد امام حسین تعیین تکلیف کنیم. برخی سخت‌گیری‌ها و بداخلاقی‌ها ما را از مشکلات عبور نمی‌دهد بلکه بدتر هم می‌کند و باعث می‌شود تازه یک سری افراد از سر لجاجت و دشمنی از فضای پیش آمده سوءاستفاده کنند.

عضو سابق هیات نظارت بر اجرای قانون اساسی با بیان این که این روزها همه مجتهد شده‌اند، خاطرنشان کرد: مداحی، عزاداری خوب است و مداحان خدمت می‌کنند و زحمت می‌کشند و عزای امام حسین را احیا می‌کنند اما این بدین معنا نیست که مداح اجتهاد کند، حکم دهد. مداحان هنرمند هستند اما مجتهد و سیره‌شناس نیستند و نمی‌توانند سیره امام حسین را با جامعه انطباق دهند. این که همه بخواهند مجتهد شوند، اجتهاد کنند، داوری انجام دهند و بعد قضاوت کنند و حکم صادر کنند، جامعه دچار مشکلات اساسی می‌شود.

هاشم‌زاده هریسی گفت: آلوده کردن امام حسین با نظرات غیر کارشناسانه و جاهلانه خطرناک است. عزاداری برای امام حسین متعلق به همه مردم است و هیچکس حق ندارد مراسم عزاداری امام حسین را به انحصار خود دربیاورد.

نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: مجتهد هم در یک رشته خاص مجتهد است اما می‌بینیم برخی از آقایان در هر موردی اظهارنظر می‌کنند و نمی‌دانم آنها می‌خواهند اسلام و جامعه را به کجا ببرند؟

این نماینده سابق مجلس با بیان این که مداح مجتهد نیست، تصریح کرد: نباید مردم را تکفیر کنیم. یک روز به این بگوییم شمر، فردا به آن یکی بگوییم، عمر سعد. اینها ظلم به امام حسین است. شمرها را زیاد نکنیم. بیایید دوستان امام حسین را زیاد کنیم. اگر همین منوال پیش برود، چیزی برای امام حسین باقی نمی‌ماند. نباید عزاداری امام را با گناه و زشتی آمیخته کنیم.

ایسنا