جارستان-بیست و یکمین جشنواره بین المللی فیلم بوسان در سایه تدابیر ویژه امنیتی در کره جنوبی در حالی آغاز به کار کرد که جایزه فیلم‌ساز برتر سال آسیا به زنده‌یاد عباس کیارستمی اهدا شد.

به گزاش جارستان به نقل از اسکرین، در مراسم افتتاحیه، احمد کیارستمی فرزند عباس کیارستمی جایزه فیلمساز برتر سال آسیا را به نیابت از پدر تازه درگذشته‌اش دریافت کرد.

همچنین قرار است جشنواره بوسان ۹ فیلم “۲۴ فریم”، “زندگی و دیگر هیچ”، “خانه دوست کجاست”، “زیر درختان زیتون”، “کپی برابر اصل”، “جاده‌های کیارستمی”، “کلوزآپ”، “باد ما را خواهد برد”، “طعم گیلاس” و فیلم “۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه با عباس کیارستمی” ساخته سیف الله صمدیان را در برنامه بزرگداشت این فیلمساز فقید به نمایش گذارد.

همچنین در این دوره از جشنواره سینماگران ایرانی حضوری پررنگ خواهند داشت و جشنواره بوسان میزبان شمار قابل توجهی از تولیدات سینمای ایران و سینماگران ایرانی است. این رویداد که به مهم‌ترین جشنواره سینمایی آسیا تبدیل شده است ۳۰۰ فیلم از ۶۹ کشور جهان را در بخش‌های مختلف جشنواره انتخاب کرده که ۱۲۲ نمایش اول جهانی یا بین‌المللی را شامل می‌شود. این فیلم‌ها در سه سالن و در پنج پردیس سینمایی به نمایش درمی‌آیند.

محمود کلاری فیلمبردار ایرانی امسال یکی از پنج داور بخش «جریان‌های نو» تنها بخش رقابتی بین‌المللی جشنواره فیلم بوسان خواهد بود.

در بخش رقابتی جریان‌های نو، فیلم «رفتن» اولین ساخته نوید محمودی در اولین نمایش جهانی خود روی پرده خواهد رفت. عرضه و پخش جهانی این فیلم به عهده نسرین میرشب است و محمود کلاری نیز در میان اعضای هیات داوری این بخش حضور دارد.

در بخش غیررقابتی “پنجره‌ای به سینمای آسیا” هم هشت فیلم ایرانی برگزیده‌ شده که چهار فیلم «قشنگ و فرنگ» ساخته وحید موساییان، «پاداش» ساخته کمال تبریزی، «خواب آب» ساخته فرهاد مهرانفر و «ویولونیست» ساخته محمدعلی طالبی، اولین نمایش جهانی خود را خواهند داشت. چهار فیلم دیگر این بخش را هم  «مالاریا» ساخته پرویز شهبازی، «محمد (ص)» ساخته مجید مجیدی، «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی و «شب‌های زاینده‌رود» ساخته محسن مخملباف تشکیل می‌دهند.

اما جشنواره فیلم بوسان در حالی آغاز به کار کرد که پیش از مراسم افتتاحیه شایعاتی پیرامون تظاهرات علیه دخالت‌های دولت در این روی رویداد سینمایی و در حمایت از رئیس سابق جشنواره وجود داشت اما در نهایت افتتاحیه نسبتا آرامی با حضور گسترده نیروهای پلیس در اطراف سالن اصلی جشنواره برگزار شد.

تنها حاشیه افتتاحیه جشنواره بوسان مربوط به «کیم یو-سوک» بازیگر فیلم افتتاحیه جشنواره «یک رویای آرام» بود که یک پلاکارد را در مراسم فرش قرمز بالا برد که روی آن نوشته بود “جشنواره فیلم مستقل برای بوسان”. این بازیگر کره‌ای امسال یکی از اعضای هیئت داوران انتخاب بهترین بازیگر مرد و زن جشنواره نیز هست.

در بخش سینمای جهان جشنواره بوسان هم فیلم «کوهستان» ساخته امیر نادری به عنوان محصول ایتالیا، فرانسه و آمریکا به نمایش درخواهد آمد.

همچنین بخش “واید انگل” جشنواره بوسان میزبان فیلم بلند انیمیشن «مبارک» ساخته محمد رضا امامی است و فیلم «اقبال، قصه فرزند شجاع» به کارگردانی «میشل فوزلیه« و بابک پیامی به عنوان محصول ایتالیا و فرانسه در این بخش روی پرده می‌رود.

جشنواره بین‌المللی فیلم بوسان از تاریخ ۶ تا ۱۵ اکتبر (۱۵تا ۲۴ مهرماه) در کشور کره جنوبی برپاست.

ایسنا