جارستان- رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد: بر پایه آخرین اطلاعات دریافتی از سامانه سرشماری اینترنتی تا ساعت ۱۸ امروز (چهارشنبه) یک میلیون و ۷۷۲ هزار و ۹۹ خانوار ثبت نام کردند که پنج میلیون و ۹۷۰ هزار و ۶۶۷ نفر را دربرمی گیرد.

«امیدعلی پارسا» شامگاه چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد فقط ۱۰ روز برای شرکت در سرشماری اینترنتی فرصت باقی مانده است و خانواده های ایرانی نباید ثبت نام را به روزهای آخر موکول کنند.
وی یادآوری کرد: سرشماری اینترنتی تا بیست و چهارم مهرماه جاری در کشور ادامه می یابد و چنانچه ۳۵ درصد مردم در سرشماری اینترنتی مشارکت کنند، جمهوری اسلامی ایران در شمار کشورهای توسعه یافته به لحاظ آماری قرار می گیرد.
با احتساب ۲۳ میلیون خانوار ایرانی و از آنجا که مرکز آمار ایران مشارکت ۳۵ درصدی در سرشماری اینترنتی را به عنوان هدف انتخاب کرده است، بنابراین هنوز با میزان هشت میلیون و ۵۰ هزار خانوار فاصله وجود دارد.
بر اساس برنامه ریزی از بیست و پنجم مهر تا بیست و پنجم آبان ماه سرشماری عمومی نفوس و مسکن به روش حضوری با تبلت انجام می شود.
مردم باید پس از ثبت نام در سامانه اینترنتی، کد دریافتی را حفظ کنند تا هنگام مراجعه مامور سرشماری به در منزل آنها با ارایه آن دیگر به سرشماری حضوری نیازی نداشته باشند.
به گزارش ایرنا،شمار خانوارهای ایرانی که تا ساعت ۶ صبح امروز (چهارشنبه) ثبت نام اینترنتی کرده بودند به یک میلیون و ۵۸۹هزار و ۲۲۵ خانوار رسید که پنج میلیون و ۳۴۶هزار و ۴۴۲ نفر را شامل می شد.
رییس مرکز آمار ایران دیروز در نشست خبری اعلام کرد تاکنون نزدیک به ۵٫۴ درصد کل خانوارهای کشور را شامل می شود.
«امیدعلی پارسا» افزود: در ١٠ روز نخست، ٣٣ درصد هدف تعیین شده مرکز آمار برای سرشماری اینترنتی محقق شد.
وی مشارکت مردم استان های سمنان و بوشهر را در سرشماری اینترنتی را عالی توصیف کرد و گفت: استان های خراسان جنوبی، یزد کردستان و آذربایجان شرقی نیز مشارکت ٧۴.۴ درصدی داشته اند.
به گفته وی، مردم استان های همدان، خوزستان، گلستان، لرستان، قزوین، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان غربی و اردبیل نیز ٢٨ درصد مشارکت کرده اند.
وی گفت: دیروز در هر ساعت ۱۴ هزار و ۸۸۰ خانوار ثبت نام اینترنتی کردند که امروز این مشارکت به ساعتی ٢٢ هزار و ۶٨٠ خانوار رسیده است.
به گزارش ایرنا، براساس برنامه ریزی انجام شده، یک هزار نفر از افرادی که در سرشماری در قالب اینترنتی مشارکت کنند، با انجام قرعه کشی از جایزه ۱۰ میلیون ریالی برخوردار می شوند.
تاکنون دو مرحله قرعه کشی بین خانوارهای ثبت نام شده در سرشماری اینترنتی انجام شده که در هر مرحله یکصد خانوار از شهرهای مختلف کشور برنده جایزه ۱۰ میلیون ریالی شدند.
خانوارها می توانند در مدت تعیین شده، اطلاعات خود را از طریق سامانه اینترنتی www.sarshomari95.ir وارد کنند و همچنین از نتایج قرعه کشی ها باخبر شوند.
۵٠٠ جایزه ١٠ میلیون ریالی نیز برای مدیران مدارسی در نظر گرفته شده است که بتوانند خانوارهای دانش آموزان را به پرکردن اینترنتی سرشماری تشویق کنند.
همه خانوارهایی که به شکل اینترنتی اطلاعات آماری خود را تکمیل کنند، از یک گیگابایت اینترنت رایگان بهره مند می شوند.
براساس پیش بینی صورت گرفته، نتایج اولیه سرشماری امسال یکم تا پانزدهم دی ماه امسال و نتایج تفصیلی آن مردادماه ۱۳۹۶ منتشر می شود.
هفتمین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در روزهای دوم تا بیست و دوم آبان ماه سال ۱۳۹۰ با بسیج نزدیک به ۱۱۴ هزار نفر مامور آمارگیر و نیروهای ستادی و پشتیبانی آموزش دیده در ۳۱ استان، یک هزار و ۱۳۹ شهر و ۹۶ هزار و ۵۴۹ آبادی کشور انجام شد.
ایرنا