جارستان-یک دانش آموز ۱۶ ساله خطاب به وزیر امور خارجه کشورمان نامه نوشت که محمدجواد ظریف نیز پاسخ وی را داد.
 مبینا برهانی دانش‌آموز ۱۶ ساله که ظاهراً در سال سوم متوسطه در رشته علوم انسانی تحصیل می‌کند، نامه‌ای خطاب به محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نوشته که ظریف هم پاسخ او را داده است؛
بر اساس این گزارش، متن این نامه‌ها به شرح زیر است؛
وزیر محترم امور خارجه
جناب آقای دکتر ظریف
با سلام و احترام
اینجانب، دانش آموزی شانزده ساله هستم که در سال سوم دبیرستان و رشته‌ی علوم انسانی مشغول به تحصیل هستم. از بین رشته‌های دانشگاهی، حقوق را انتخاب کرده بودم اما چند وقت است که به این نتیجه رسیده‌ام که امروز با وکالت نمی‌توان گذران زندگی کرد چراکه وکلا بسیارند و پرونده‌ها در دستان اشخاص دیگری است.
متأسفانه امروز وضع طوری شده که اگر بهترین رشته هم بخوانی، تا وقتی شخصی سفارشت را نکند، باید در خانه به تماشای برنامه‌های نه چندان جالب صدا و سیما بنشینی. اگر می‌خواستم به دنبال علاقه‌ی شخصی‌ام بروم قطعاً علوم سیاسی را انتخاب می‌کردم اما هر روز افسوس می‌خورم که نمی‌توانم به رشته‌ای که واقعاً به آن عشق می‌ورزم برسم.
البته قبول شدن در این رشته بسیار آسان است؛ برعکس کشور‌های پیشرفته که رتبه‌های برتر را برای این رشته انتخاب می‌کنند زیرا در کشور هایی که به انسان بها می‌دهند، به علوم انسانی هم بها می‌دهند. آیا کشور ما هم اینگونه است؟ اگر علوم سیاسی بخوانم، نهایت موفقیتم این است که مثلاً استاد دانشگاه بشوم؛ آن‌هم در صورتی که شخصی به عنوان پارتی وجود داشته باشد که ندارد و چه قدر افسوس می‌خورم که علاقه‌ام را باید قربانی کنم.
امروز تصمیم گرفتم برای آقای روحانی نامه بنویسم اما بعد به این نتیجه رسیدم که این نامه خوانده نمی‌شود.
آقای ظریف؛ من در خانواده‌ای زندگی کرده‌ام که همیشه طرفدار اعتدال و اصلاحات بوده است. بنابراین با این دولت هیچ مشکلی ندارم. فقط می‌خواستم شما به آقای روحانی بگویید که کشور به کجا رسیده است که فقط چند رشته‌ی محدود بازار کار دارند. خواهش می‌کنم این موضوع را با ایشان مطرح کنید. همچنین برایم ارزشمند است اگر نظر شما را هم بدانم. آقای ظریف، من با یک دانش آموز غربی چه فرقی دارم؟
با احترام
پاسخ وزیر امور خارجه
سلام دوست عزیز
بسیار خوشحالم که جوان شانزده ساله ای در کشور ما این قدر زیبا می نویسد و خوب استدلال می کند.
حتما شما وکیل خوبی خواهید شد.
امید جدی دارم که تا چند سال دیگر که شما پروانه وکالت تان را با رتبه بسیار خوب می گیرید شرایط کشور به شکلی خواهد بود که حتما کار مناسب و مفیدی خواهید داشت.
شما به دلیل استعداد بسیار خوبتان، از یک دانش آموز غربی هیچ کم ندارید و انشاءالله فرصت های خوبی در آینده خواهید داشت. خوباوری مهمترین عامل موفقیت است.
نگرانی عمده رییس محترم جمهور اشتغال و فرصت برابر برای جوان هاست. لذا مطمئن باشید که ایشان مانند شما نگرانند.
شاد و سربلند باشید
باشگاه خبرنگاران جوان