جارستان-رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس با تاکید بر توسعه وظیفه سیاستگذاری اعضای شوراها، گفت: تداخل بین اجرا و سیاستگذاری توسط اعضای شوراهای شهر و روستا سبب بروز فساد و اختلافات شده است.

مهرداد لاهوتی، نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا، اظهار کرد: قانون مربوط به شورهای اسلامی شهر و روستا و وظایفی که به شوراها باید محول شود به طور کامل اجرا نشده است، بنابراین برای حل مشکلات در برخی از شوراها علاوه بر اجرای کامل قانون، با تدوین و تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری باید مدیریت تمامی امور شهری بر عهده شوراهای اسلامی شهر و روستا گذاشته شود.

وی با بیان اینکه شوراها می‌توانند سیاستگذار تمام امور شهری باشند، افزود: عدم تدوین و تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری سبب شده تا در مواردی تداخل بین اجرا و سیاستگذاری در شوراهای اسلامی شهر و روستا رقم بخورد.

لاهوتی گفت: در شرایط فعلی که اعضای برخی از شوراها به اموری غیر از فعالیت اصلی خود می‌پردازند و تمام امور شهری هم به شوراها واگذار نشده است، هیات‌های حل اختلاف باید ورود پیدا کنند و اختلاف‌ها و تخلف‌های پیش آمده را مرتفع سازند البته باید اذعان داشت که شوراهای اسلامی شهر و روستا در طول چهار دوره گذشته از میزان کارهای دولت در شهر کاسته و این نشان از جامعه مترقی است.

این نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم بیان کرد: معتقدم تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا یکی از گام‌های مثبت در کشور بود و بروز رانت یا اختلافی بین برخی از اعضا تا حدودی طبیعی است، دولت برای رفع تمامی نواقص و مشکلات همانگونه که شهرداری را از تحت سیطره خود خارج ساخت، بسیاری از وظایف دیگر را هم می‌تواند واگذار کند.

وی با یادآوری اینکه بودجه شهرداری و فعالیت‌های عمرانی آن از دولت کمتر نیست، گفت: در قانونگذاری نحوه برخورد با تخلفات در میان اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا مشخص شده اما نباید اشتباه، فساد یا نقص فعالیت تعداد محدودی از شوراها را به همه شوراهای اسلامی شهر و روستا تعمیم دهیم.

رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: وسیع شدن دامنه سیاست‌گذاری شوراهای اسلامی شهر و روستا از بروز اختلاف و فساد می‌کاهد و سبب می‌شود تا اعضای شورا به جای پرداختن به حواشی به سیاست‌گذاری بپردازند.
خبرگزاری ایسنا