جارستان-وزیر امور خارجه گفت: بسیاری از هنرهای ما از موسیقی اصیل گرفته تا تئاتر و سینما، زبان بین‌المللی دارند و همه دنیا می‌توانند از این زبان، عمق فرهنگ مردم را درک کنند و تصویر ایران‌هراسانه کنار زده شود.

محمدجواد ظریف – وزیر امور خارجه – در مراسم رونمایی از کتاب «ابعاد ظریف مذاکره» شامل مطالب طنز و کاریکاتور که شامگاه ۱۰ مهرماه با حضور اعضای مذاکره‌کننده هسته‌ای، خانواده شهدای هسته‌ای و تعدادی از هنرمندان و شاعران در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، اظهار کرد: امروز به واقع توان صحبت ندارم. همچنین برخلاف اسمم که ظریف است، از ظرافتی که در میان بزرگواران جمع موج می‌زند، بهره‌ای نبرده‌ام و صرفا از آن‌ها سپاسگزاری می‌کنم.

او ادامه داد: من شایسته این همه بزرگواری و محبت نیستم. امیدوارم این بزرگواری مردم ما که در شما هنرمندان و فرهیختگان متبلور شده و این بزرگ‌منشی مردم که اگر استقامت، فهم، درک، شعور، صبر و متانت آن‌ها نبود، امکان رسیدن به هیچ دستاوردی در هیچ زمینه‌ای وجود نداشت، در شما پایدار باشد.

وی همچنین تأکید کرد: شهدای ما برجسته‌ترین نمونه استقامت همین مردم هستند. فرهنگ ایثار، استقامت و شهادت است که این کشور را نگه داشته است و در آثار دوستان طنزپرداز، از شعر و کاریکاتور موج می‌زند. من قابل این همه محبت نبوده‌ام و نخواهم بود.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که جامعه به نقد و گفت‌وگو نیاز دارد، گفت: همان‌طور که در یکی از شعرهای خوانده‌شده در این جلسه به آن اشاره شد، اگر می‌توانستیم در جامعه گفت‌وگویی شفاف داشته باشیم، چه به زبان طنز و چه نقد غیرطنز، اتفاق خوبی بود. اگرچه بعضی طنزها خیلی جدی است.

او بیان کرد: باید توان نقد کردن و پذیرفتن نقد را در جامعه‌ای که مبنای ارتباط آن برادری و دوستی است، داشته باشیم. اگر به آیه شریفه توجه کنیم، از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند که به وسیله پیامبر بزرگوارش ارزانی داشته، نزدیک شدن قلوب ما است که اگر رسالت پیامبر (ص) نبود، ما در یک جنگ دائمی می‌زیستیم. اگر چنین تصوری را از جامعه‌ای داشته‌ایم و داریم، زبان و حال‌وهوای ما باید گفت‌وگو و نقد کردن و نقد پذیرفتن باشد.

ظریف ادامه داد: چه زیباست که نقد به زبان طنز و مطایبه بیان آن راحت‌تر است و به دل می‌نشیند. یک‌بار دیگر از این میزان لطف و بزرگواری سپاسگزاری می‌کنم. امروز روز سپاس از هنرمندان ماست، روز شناسایی و قدرشناسی اصحاب هنر است. آن‌ها با زبان نقد و طنز جامعه را به سمت فهم بیشتر هدایت می‌کنند و بعید است زبانی را بتوان پیدا کرد که هنر در آن نهفته نباشد.

وزیر امور خارجه با بیان این‌که امیدوارم از این مسیر بتوانیم باب جدیدی را در کشور، جامعه و شاید در جهان فراهم کنیم، گفت: بسیاری از هنرهای ما از موسیقی اصیل گرفته تا تئاتر و سینمای ایران زبان بین‌المللی دارند و همه مردم دنیا می‌توانند از این زبان عمق فرهنگ مردم را درک کنند و تحلیل غیرواقعی و دروغی را که از ایران ارائه شده و یک تصویر ایران‌هراسانه است، کنار بزنند. تصویری که شما به فرهنگ این مرز و بوم و رساندن صدای این مردم به همه ایجاد کرده‌اید.

ظریف همچنین اضافه کرد: در آستانه ماه سالار شهیدان، برای شهدا علو درجات را خواستارم و از خداوند می‌خواهم آن‌ها را بر سر سفره سالار شهیدان مهمان کند. در اینجا یاد همکار و برادر بزرگوارمان دکتر صالحی را که در این جمع حضور ندارد، گرامی می‌دارم که اگر زحمات و تلاش او نبود، توافق هسته‌ای امکان‌پذیر نمی‌شد. از تلاش‌های او و همکارانش در سازمان انرژی اتمی سپاسگزاری می‌کنم.

در بخش دیگری از این مراسم، علی مرادخانی – معاون امور هنری وزیر ارشاد – با بیان این‌که باید از جامعه هنری به‌خاطر دغدغه‌هایش سپاسگزاری کرد، گفت: ما باید هنر را در کشور به‌صورت کارآمد مورد استفاده قرار دهیم. هنر در ایران در هر لحظه و مکان کارآمدی خود را به اثبات رسانده است، در انقلاب، دفاع مقدس و مواقع دیگر. در حوزه موسیقی، تجسمی و تئاتر، هنرمندان واکنش‌هایی را به فراخوان‌ها نشان داده‌اند. برجام هم به‌نحوی پیچیدگی‌هایی داشت و معرفی آن در قالب کار هنری پیچیده‌تر و سخت‌تر بود.

او ادامه داد: خوشبختانه دوستان ما در این حوزه ساز و کار این موضوع را پیدا کرده و اتفاق خوبی را رقم زده‌اند که می‌تواند الگوی خوبی باشد. زبان کتاب به‌گونه‌ای است که افراد را برمی‌انگیزد. مردم ما با طنز آشنا هستند و کلام‌شان چند لایه است. زحمتی که آقای ظریف و همکاران‌شان کشیدند، اتفاق مهمی را برای تاریخ ایران رقم زد و جا داشت که هنرمندان به سهم خود به این اتفاق واکنش نشان دهند.

مرادخانی همچنین گفت: این آغاز راه است. امیدوارم شاهد اتفاقات دیگری در این زمینه باشیم، چون اگر کاری با هنر آمیخته شود، جاودانه می‌ماند.

سپس سیدعباس سجادی – مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران – درباره شکل‌گیری کتاب ابعاد ظریف مذاکرات، گفت: از روزهای آغاز مذاکرات شاهد جریانی بودیم که انعکاس وسیعی داشت و به ذهن من آمد که بتوانیم در کنار این کار ارزشمند ملی و جهانی، قدمی با اهالی فرهنگ و هنر برداریم. این کتاب تلفیقی از شعر و کاریکاتور است تا گوشه‌ای از این حماسه ملی را بیان کند. از تمام هنرمندان کاریکاتوریست که تعدادی از آن‌ها در این جمع حضور دارند و شاعران برجسته و ارجمند تشکر می‌کنم.

سجادی در ادامه، پیام علی جنتی – وزیر فرهنگ ارشاد و ارشاد اسلامی – را که به‌دلیل فشردگی کارهایش موفق به حضور در این جلسه نشده بود، خواند.

سپس فرامرز ریحان‌صفت، عبدالجبار کاکایی، سعیده موسوی‌زاده، مهدی استاد احمد، سعید بیابانکی، محمدرضا گلزار، سعید طلایی، امید صباغ نو و محمد سلمانی اشعاری را برای حاضران خواندند.

در پایان نیز کتاب «ابعاد ظریف مذاکرات» با حضور وزیر امور خارجه، تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای و معاون امور هنری وزارت ارشاد رونمایی شد.

 ایسنا