جارستان-معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش گیلان با بیان استان گیلان ۳۷ هزار دانش آموز دارد، گفت: هزار و ۵۰۰ دانش آموز دختر و پسر در گیلان غربالگری ژنتیکی شدند.

سیدامیر فردحسینی ظهر امروز در افتتاح نمادین طرح آموزش‌های قبل از ازدواج در دبیرستان دخترانه ناحیه یک رشت با اشاره به اینکه این طرح در تمامی مقاطع سال سوم و پیش دانشگاهی مدارس گیلان اجرا می‌شود، اظهار داشت: طرح مذکور در ششمین سال متوالی در مدارس گیلان اجرا می‌شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به اینکه اساس و پایه یک خانواده موفق ازدواج و زندگی سالم است، افزود: طرح آموزش‌های قبل از ازدواج امروزه جزء ملزوماتی است که باید به آن توجه ویژه شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح مذکور با هدف پیشگیری از طلاق و آسیب‌های اجتماعی و افزایش تحکیم خانواده در مدارس گیلان اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: آموزش و افزایش آگاهی به جوانان از سنین پایین بسیار تاثیرگذار است.

فردحسینی با اشاره به اینکه طرح مذکور با همکاری سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش در گیلان اجرا می‌شود، تصریح کرد: طبق انعقاد تفاهمنامه فی مابین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی اقدامات مطلوبی در استان در حال انجام است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره‌کل آموزش و پرورش استان گیلان با تاکید بر اینکه طرح مذکور در تمامی ۱۶ شهرستان استان اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: این طرح شامل سه جلسه دوساعته در مقاطع سال سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی دختر و پسر اجرا می‌شود.

فردحسینی با اشاره به اینکه در چهارچوب تفاهم نامه فی مابین آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در گیلان اقدامات مطلوبی در حال اجرا است افزود: طرح غربالگری ژنتیکی ویژه پسران و دختران سال سوم متوسطه و پیش دانشگاهی اجرا شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان اینکه طرح مذکور در ۶ مدرسه ناحیه یک و دو رشت اجرا شده است، تصریح کرد: هزار و ۵۰۰ دانش آموز دختر و پسر در طرح مذکور غربالگری ژنتیکی شده‌اند.

فردحسینی با اشاره به اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم در کودکان پیش دبستانی در گیلان خاطرنشان کرد: پیش از سال تحصیلی جدید ۹ هزار و ۲۳۵ کودک ۳ تا ۶ سال در گیلان مورد بررسی‌های پیشگیری از تنبلی چشم قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه طرح آگاه سازی و پیشگیری از معلولیت ویژه دانش آموزان دختر و پسر سال سوم متوسطه و پیش دانشگاهی گیلان در دست اجرا است، بیان کرد: اقدامات گسترده‌ای در حوزه آموزش و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در مدارس گیلان در حال انجام است.

معاون اداره کل آموزش و پرورش با بیان اینکه گیلان با دارا بودن بیش از ۳۷ هزار دانش آموز طیف وسیعی از جامعه را در بر دارد، افزود: با توجه به اهمیت ویژه جوانان و نوجوانان در جامعه آموزش و پرورش نیازمند همکاری همه جانبه از تمامی دستگاه‌ها و نهادهای برای گسترش اقدامات آموزشی و پیشگیری است.

خبرگزاری تسنیم