جارستان-رئیس‌جمهور آمریکا در سخنانی از تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ انتقاد کرد.
وی در سخنرانی خود در منهتن نیویورک گفت: “این آقا (ترامپ) استحقاق ریاست جمهوری آمریکا را ندارد. وی حتی نسبت به کسب اطلاع درباره ساده‌ترین موضوعات که برای تصمیم‌گیری‌های سخت روزمره یک رئیس جمهور ضروری است، علاقه‌ای نشان نمی‌دهد. تبلیغات انتخاباتی ترامپ جذابیتی ندارد. این تنها یک تبلیغ تلویزیونی است. این تنها یک برنامه تلویزیونی است.”
اوباما در تایید اتهامات به سخنان نژادپرستانه و بیگانه‌هراسانه ترامپ گفت: “سخنان ترامپ بر یکی از خطرناکترین موضوعات اشاره می‌کند که به جای اینکه وحدت ما را حفظ کند، میان مردم تفرقه می‌اندازد. اظهارات ترامپ به جای این که به افراد ضعیف‌تر جامعه کمک کند، آن‌ها را بیش از پیش کوچک می‌کند.”
با این حال، اوباما اذعان کرد در انتخابات آتی آمریکا رقابتی تنگاتنگ میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها پیش خواهد آمد. اوباما توضیح داد: “این انتخابات نباید تا این حد رقابتی می‌شد. اما مشکل از هیلاری کلینتون – نامزد حزب دموکرات – نیست. مشکل اینجا است که جامعه ما دوقطبی شده است. اگر شما تنها شبکه خبری فاکس نیوز و دیگر رسانه‌هایی که اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند را دنبال کنید، بدیهی است نمی‌توانید به فردی رای دهید که تصور می‌کنید کشورتان را به مسیر اشتباه خواهد برد.”
اوباما در سخنانش همچنین اذعان کرد آمریکایی‌ها همچنان ایده ریاست جمهوری یک زن را کاملا نپذیرفته اند. وی افزود: “من می‌خواهم بگویم اینکه ما تاکنون رئیس جمهور زن نداشته ایم یک دلیل داشته است. درک این‌که زن‌ها می‌توانند قدرتمند باشند همچنان برای جامعه ما عادی نشده است. این مسئله ناعادلانه مشکلات زیادی را برای ما به وجود آورده است و خود را به اشکال مختلف بروز خواهد داد.”

به گزارش جارستان به نقل از وب‌سایت “ای‌بی‌سی نیوز”، روز یکشنبه، باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا – تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ – نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا – را “تبلیغ تلویزیونی” خواند.