تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 شهریور 1395 - 21:20
کد خبر : 2107

فروش اپل ۱۰ درصد بیشتر شد……..اپل: در ایران نمایندگی نمی‌زنیم!

فروش اپل ۱۰ درصد بیشتر شد……..اپل: در ایران نمایندگی نمی‌زنیم!

جارستان-فروشندگاه اپل در تهران که خواستند نامشان فاش نشود، به کمپین‌های بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته‌اند که فروش آیفون‌ها از زمانی که مقام‌های ایرانی محصولات اپل را تهدید به جمع‌آوری کرده‌اند، حدودا ۱۰% بیشتر شده است.  به نقل از خبرگزاری مینت پرس‌نیوز، بازشدن رسمی نمایندگی اپل در ایران یک موفقیت بزرگ برای ایران با

جارستان-فروشندگاه اپل در تهران که خواستند نامشان فاش نشود، به کمپین‌های بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته‌اند که فروش آیفون‌ها از زمانی که مقام‌های ایرانی محصولات اپل را تهدید به جمع‌آوری کرده‌اند، حدودا ۱۰% بیشتر شده است.
 به نقل از خبرگزاری مینت پرس‌نیوز، بازشدن رسمی نمایندگی اپل در ایران یک موفقیت بزرگ برای ایران با حساب می‌آید که می‌تواند یکی از منافع حاصل از امضای توافق و برداشته شدن تحریم‌ها که هم اکنون گفته می‌شود ورود سرمایه‌گذاری خارجی مورد انتظار را به ایران چندان تسهیل نکرده است، باشد.

مقام‌های تهران گفته‌اند که اپل یا باید نمایندگی رسمی خود را در ایران بازگشایی کند، در غیر این صورت با ممنوعیت تمامی محصولات این کمپانی در سراسر کشور مواجه خواهد شد.

نویسنده ادامه داده است که به گفته مقام‌های ایران این اولتیماتوم با هدف به دست آوردن مالیات بر درآمد از دست رفته از فروش سالانه میلیون‌ها آیفون است. اما متخصصان می‌گویند هدف ایران تضعیف تحریم‌های آمریکاست که اخیرا مانع جریان سرمایه‌گذاری خارجی به ایران شده است.

به گفته عباس نخعی رئیس سازمان مبارزه با قاچاق اگر اپل برای بازگشایی نمایندگی در ایران ثبت‌نام نکند، تمامی دستگاه‌های تلفن همراه ساخته شده توسط این کمپانی از مغازه ها جمع‌آوری خواهد شد.

این گزارش ادامه داده است: ایران قادر به فروش بین‌المللی نفت خود است و کمپانی‌های غیرآمریکایی نیز هم اکنون به راحتی در ایران نمایندگی احداث می‌کنند؛ اما کمپانی‌های آمریکایی هنوز در خصوص هرگونه اقدامی در ایران ممنوعیت دارند و این به دلیل تحریم‌های باقی‌مانده واشنگتن است.

با این التیماتوم، مقام‌های ایران به دنبال جلوگیری از قاچاق گسترده اپل در کشور هستند که دولت را از حجم بالایی مالیات بر درآمد محروم کرده است.

به طور تقریبی شش میلیون کاربر آیفون در ایران وجود دارد که بر اساس گزارش‌های سال ۲۰۱۶ در روزنامه دنیای اقتصاد بیشتر این آیفون‌ها از دبی قاچاق می‌شوند.

این اولتیماتوم اهداف بزرگتری نیز دارد و آن از بین بردن موانعی است که به واسطه تحریم‌های آمریکا علیه ایران وجود دارد. اگر اپل موفق به احداث نمایندگی در ایران شود، این کمپانی موظف به حل مشکلات تکنیکی و قانونی و محافظت از نحوه عملکرد خودش در ایران خواهد بود.

این گزارش با ذکر اینکه تهران به دنبال بازگشایی نمایندگی دیگر کمپانی‌ها در پی اپل در بازار ایران است، نوشته است که بعید به نظر می‌رسد دست‌کم در این فاصله کوتاه  اپل با این پیشنهاد ایران موافق باشد، چرا که خطر عواقب مالی نقض تحریم‌های آمریکا بدون مذاکره با مقام‌های آمریکایی را نخواهد پذیرفت.

واشنگتن مدعی است که سختی جذب سرمایه‌های خارجی مشکل تهران است و مقصر صرفا بخش‌های بانکی کشورها و فضای کسب و کار مبهم ایران است. با این حال  تحریم‌های حقوق بشری و تروریستی و موشکی  آمریکا علیه ایران همچنان فضای سرمایه‌گذاری خارجی را در ایران مسموم می‌کند.

علاوه بر التیماتوم داده شده به اپل، نیروی‌های مبارزه با قاچاق گفته‌اند تمام مصرف‌کنندگان آیفون در ایران باید تلفن‌های همراه شان را در طول هفته آینده در دفتر ثبت کنند. هر تلفن همراهی دارای یک شناسنامه بین‌المللی دستگاه موبایل است. اگر صاحبان آیفون شماره سریال تلفن‌های همراه‌شان را تا پایان ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۶ ثبت نکنند، مخابرات دسترسی آنها را به سرویس‌های تلفن همراه قطع خواهد کرد. خرده‌فروش‌ها نیز موظفند تمام دستگاه‌های آیفون جدید خود را در سیستم ثبت کنند.

کریمی خراسانی رییس اتحادیه صنف فروشندگان ابزارهای ارتباطی نیز گفته مغازه‌داران اجازه فروش هیچ برندی را که در وزارت صنایع معادن و تجارت ثبت نشده باشد را ندارند و در صورت فروش با آنها برخورد خواهد شد.

۲۳ جولای ۲۰۱۶ روابط عمومی و اطلاعات وزارت ارتباطات گفته بود تاخیر در ثبت سریال تلفن‌های همراه به دلیل عدم آمادگی لازم بوده است. در ۲۵ جولای قاسم خورشیدی، سخنگوی پایگاه مبارزه با قاچاق اعلام کرد اقدامات آزمایشی برای تعداد مشخصی از کاربران در حال راه‌اندازی است.

به گفته علیرضا گلستانی رئیس مرکز نیروهای مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اکتبر ۲۰۱۵ یک دهه پیش در سال ۲۰۰۶ دولت از وارد کردن فشار بر روی مردم جهت ثبت دستگاه‌های تلفن همراهشان در راستای مبارزه با قاچاق خسته شد. این تلاش دولت با شکست مواجه شد چرا که «اپراتور های تلفن همراه از همکاری سر باز می‌زدند.»

فروشندگاه اپل در تهران که خواستند نامشان فاش نشود، به کمپین‌های بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفته‌اند که فروش آیفون‌ها از زمانی که مقام‌های ایرانی محصولات اپل را تهدید به جمع‌آوری کرده‌اند، حدودا ۱۰% بیشتر شده است.

شرکت اپل در پاسخ به یکی از کاربران ایرانی گفت در ایران هیچ کدام از محصولاتش را به فروش نمی رساند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ چندی پیش، خبر اجرای طرح رجیستری با هدف مبارزه با ورود گوشی‌های هوشمند قاچاق به کشور اعلام و در پی آن خبری مبنی بر جمع آوری گوشی های آیفون منتشر شد.

این موضوع در پی تصمیمی است که بر اساس آن تنها گوشی‌هایی قابلیت فعالیت و خرید و فروش در کشور را داشته باشند که دارای نمایندگی در کشور هستند. به دلیل وجود نداشتن نمایندگی اصلی شرکت اپل در ایران، ۹ شرکت آمادگی خود را برای ارائه خدمات پس از فروش شرکت اپل را اعلام کردند که برای رسمی شدن‌شان باید توسط این شرکت تایید شوند.

یکی از کاربران ایرانی از شرکت اپل تقاضای تاسیس نمایندگی در داخل کشور داشت. این شرکت در جواب کاربر ایرانی گفت که دست به چنین کاری نمی‌زند و حاضر به این کار نیست.

کاربران ایرانی نوشت:”سلام ، من یک ایرانى هستم! یک ایرانى که میخواد از شرکت اپل خواهش کنه تا قبل از اجراى طرح رجیسترى موبایل هاى آیفون در ایران نمایندگى تاسیس کنه ، این عادلانه نیست که این همه کاربر در داخل ایران از محصولات اپل استفاده کنند و از هیچگونه خدمات این محصولات بهره مند نشن. وزارت ارتباطات ایران درحال اجراى طرح رجیسترى تلفن همراه است که اگر تا زمان اجراى این طرح شرکت اپل در ایران نمایندگى اصلى ثبت نکنه تمام گوشى هاى ما کاربران که از آیفون استفاده میکنیم بدون رجیسترى فرض میشه و از دسترس تمامى شبکه هاى موبایل ایران خارج میشه از واحد پشتیبانى شرکت اپل خواهش میکنم براى ما کاربران آیفون در ایران کارى کنید”.

پاسخ شرکت اپل:”اپل هیچ گوشی و دستگاهی را در داخل ایران نمی فروشد. بر اساس این طرح، همه ی گوشی های آیفون توقیف می‌شوند و اپل در مقابل این تصمیم کاری نمی تواند بکند. به ویژه گوشی هایی که از طریق بازار سیاه و یا جاهای دیگر به داخل کشور وارد می‌شود. من (و شاید همه ی آمریکایی ها) به خاطر این مشکل متاسفم. با ارزوی موفقیت برای شما”.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان تبلیغات در جارستان

اجتماعی

یادداشت

گفتگو