جارستان-فدراسیون فوتبال در حالی قرارداد خود با شرکت جیووا را فسخ کرد که پیش از آن اشتباهات زیادی مرتکب شده در حالی که خیلی راحت می‌توانست از بروز مشکل جلوگیری کند.

 سه روز پیش از برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال و در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ۹۵ مراسم رونمایی از اسپانسر البسه تیم‌های ملی فوتبال ایران برگزار شد. علی کفاشیان در واپسین روزهای حضورش در فدراسیون فوتبال و در حالی که تکلیف این فدراسیون مشخص نبود مراسمی برگزار کرد که خیلی‌ها اعتقاد داشتند زمان مناسبی برای این کار نیست، اما هر طور که بود «جیووا» اسپانسر البسه تیم‌های ملی ایران شد.

بهمن ماه سال ۹۴ جلسه‌ای با حضور مسئولان وقت فدراسیون فوتبال برای تعیین اسپانسر پیراهن تیم‌های ملی برگزار و هفت شرکت به شرح زیر به  عنوان گزینه‌های مدنظر مورد بررسی قرار گرفتند. این اتفاق پس از آن رخ داد که در دی ماه سال ۹۴ فدراسیون فوتبال برای مشخص کردن اسپانسر البسه تیم ملی فراخوانی را به شرکت‌های معتبر دنیا ارسال کرد .

در نهایت از بین پیشنهادات ارائه شده شرکت جیووا به دلیل رایگان بودن و قیمت پایین‌تر (با وجود مخالفت برخی از اعضا) انتخاب و در روزهای پایانی سال ۹۴ این موضوع نهایی شد. در این بین شرکت «هومل» هم از شانس خوبی برخودار بود، اما در لحظات آخر در نامه‌ای به فدراسیون به دلیل محدودیت زمانی برای تأمین لبا‌س‌ها انصراف خود را اعلام کرد تا جیووا تنها شرکت باقیمانده باشد. حال اینکه چرا مراسم رونمایی از این اسپانسر سه روز مانده به پایان دوران ریاست کفاشیان انجام شد، سؤالی است بی‌پاسخ که با وجود گذشت مدت‌ها همچنان رئیس پیشین فدراسیون فوتبال از پاسخگویی شفاف به آن طفره می‌رود.

قیمت‌های پیشنهادی برندهای مختلف به فدراسیون در زیر قابل مشاهده است.

در این میان «نایکی» که معمولاً باید یک سال قبل درخواست همکاری در زمینه تأمین البسه را به آن ارسال کرد به دلیل وجود یک واسطه در همان دور اول از رقابت کنار گذاشته شد. برای استفاده از البسه آدیداس هم معمولاً باید شش ماه قبل از آغاز کار، درخواست داده شود. آدیداس در نامه‌ای اعلام می‌کند که یک میلیون دلار جنس رایگان به فدراسیون می‌دهد و البته فدراسیون باید یک میلیون دلار هم از این شرکت خرید کند. این برند چون در سطح جهان شناخته شده است معمولاً به گونه‌ای کار می‌کند که پول یک میلیون دلار جنسی را که رایگان می‌دهد، دربیاورد. برای مثال جنسی را که ۱۰ دلار قیمت دارد، چند برابر گران‌تر می‌فروشد تا از سود حاصل از آن، پول یک میلیون دلاری که رایگان البسه داده فراهم شود. در نهایت همه این مسائل منجر به آن شد که فدراسیون با جیووا قرارداد ببندد.

***

مدتی پس از امضای این قرارداد بود که کیفیت البسه جیووا صدای اعتراض بازیکنان را درآورد. مهدی تاج، رئیس جدید فدراسیون فوتبال هم تمایل چندانی برای ادامه کار با برند «جیووا» از خود نشان نداد و ۱۱ مرداد سال ۱۳۹۵ در یک برنامه تلویزیونی از تغییر بِرند البسه تیم ملی خبر داد. او گفت که شاید آدیداس جایگزین جیووا شود. این اتفاق در نهایت رخ داد و در روز دوشنبه، ۸ شهریورماه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در تمرین تیم ملی از لباس تیم ملی با لوگوی آدیداس رونمایی شد.

این اتفاق و همچنین اظهارنظر تاج در برنامه تلویزیونی در حالی صورت گرفت که فدراسیون فوتبال قراردادش را با جیووا فسخ نکرده بود و این یعنی اولین و البته بزرگترین اشتباه و گاف فدراسیون فوتبال ایران. در حالی که فدراسیون قرارداد خود را با جیووا فسخ نکرده بود از پیراهن آدیداس رونمایی کرد و رئیس فدراسیون فوتبال هم از برندی جایگزین سخن گفت. ضمن اینکه در روز ۱۰ شهریور و در نشست خبری قبل از بازی با قطر سایت فدراسیون فوتبال ایران نشست خبری کی‌روش را با عکسی منتشر کرد که در آن رضا قوچان‌نژاد با پیراهن آدیداس و لوگوی فدراسیون شرکت کرده بود؛ اقدامی که واکنش شرکت جیووا را در پی داشت و آنها با استناد به این موارد اعتراض و شکایت خود را اعلام کردند.

همه این اتفاقات در حالی رخ داد که فدراسیون فوتبال ایران رسماً در تاریخ ۱۱ شهریور ماه در نامه‌ای ۱۶ بندی به مدیرعامل جیووا اعلام کرد که قرارداد لغو شده است، نامه‌ای که ایرادهای اساسی به آن وارد است که البته در این مقال نمی‌گنجد. به عبارت دیگر فدراسیون پیش از اعلام رسمی فسخ یک‌طرفه قرارداد با اقداماتش کاری کرد که اکنون مسئولان شرکت جیووا بر اساس آن مدعی شده و اعلام کرده‌اند چگونه است که پیش از اعلام رسمی این موضوع به صورت غیررسمی و نه در یک نوبت، چنین اتفاقی رخ داده است.

 

نکته جالب اینجاست که پس از نامه روز ۱۱ شهریور، فدراسیون فوتبال در نامه‌ای که برای عرب، رئیس حراست وزارت ورزش آماده و تهیه کرده، آورده بود که اقدامی برای فسخ قرارداد با این شرکت انجام نشده است! (مدارک این موضوع در خبرگزاری تسنیم موجود است).

***

اصولاً برای فسخ قرارداد دو راه وجود دارد. یکی عمل نکردن تعهدات (برای مثال کیفیت نامناسب لباس‌ها) و دیگری دیر شدن تعهدات از نظر زمانی. فدراسیون فوتبال به راحتی می‌توانست با توجه به این دو موضوع قرارداد خود را با جیووا فسخ کند، اما به جای این کار، کاری غیرحرفه‌ای انجام داد و علاوه بر اعلام عمومی استفاده از برند آدیداس، برخی اعضای این فدراسیون نیز با ادبیاتی تند و بعضاً طلبکارانه درباره قرارداد جیووا صحبت کردند. فدراسیون فوتبال زمانی که با برند «لگیا» قرارداد داشت، به دلیل عدم تحویل به موقع اجناس از سوی این شرکت قرارداد را فسخ کرد، کاری که در این دوره چه به لحاظ زمانی و چه از نظر ایراد به کیفیت صورت نگرفت.

***

مورد دیگر استفاده تیم ملی از البسه آدیداس است، موضوعی که ابهامات زیادی دارد، از جمله اینکه در حالی که هنوز موضوع شکایت جیووا از فدراسیون در جریان است چگونه فدراسیون فوتبال از برندی دیگر استفاده کرده است. مذاکره با آدیداس از طریق چه کانالی و چه افرادی انجام شده و قرار است فقط شش ماه این برند البسه تیم ملی را تأمین کند؟ درباره مذاکره کنندگان با آدیداس صحبت‌های زیادی مطرح شده و بهتر است فدراسیون فوتبال در این باره شفاف‌سازی و ابهامات را برطرف کند.

خبرگزاری تسنیم،