جارستان-رییس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت:در سالیان اخیر به دلیل تخریب و آلودگی رودخانه‌ها و برداشت بیش از اندازه و غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه ها عملا زادگاه ماهیان آزاد نابود شده است.

،کورش حیدرنژاد گفت:با توجه به قرار گرفتن در فصل تخم ریزی ماهیان و مهاجرت آنها از دریا به رودخانه های آب شیرین،صیادان غیر مجاز اقدام به ایجاد سد بند در مسیر رودخانه لمیر بخش حویق تالش کرده بودند که با حضور به موقع مامورین اجرایی با تخریب سه سد بند این رودخانه رو پاکسازی کردند.

وی افزود:ماهیان آزاد همه ساله برای تخم ریزی وارد رودخانه‌هایی می‌شوند که دارای شرایط مناسب زیستی باشند و لابه لای سنگ های بستر رودخانه تخم‌ریزی کرده و با اینکار چرخه زیستی خود را تکمیل می‌کنند.

حیدرنزاد خاطر نشان کرد:در سالیان اخیر به دلیل تخریب و آلودگی رودخانه‌ها و برداشت بیش از اندازه و غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه ها عملا زادگاه ماهیان آزاد نابود شده است و این گونه ارزشمند با رها کردن تخم‌های خود در مکان‌های نامناسب عملا فرصت زادآوری و بقای نسل را ازدست می‌دهد.

وی تصریح کرد:از طرفی گونه‌های مهاجم و غیربومی آبزی نیز با تغذیه از تخم این ماهی،مسیر تولیدمثل ماهیان آزاد دریایی را به بن بست ختم می‌کنند.

ایسنا منطقه گیلان