جارستان-پایگاه اینترنتی “تری هاگر” در مطلبی به معرفی قدیمی‌ترین و پیرترین جنگل‌های جهان پرداخت.

 به نقل از پایگاه اینترنتی تری هاگر؛ درختان یکی از قدیمی ترین موجودات زنده روی کره زمین هستند که قدمت آنها به عصر آهن و دوره ساخت اهرام مصر باز می گردد. هرچند دانشمندان معتقدند رشد درختان سابقه ای طولانی روی کره زمین دارد. آنها در بررسی های خود موفق به شناسایی عمر جنگلهای جهان شده اند و پیرترین جنگلها در گوشه و کنار جهان را معرفی کرده اند.

در ادامه با قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان آشنا شوید:

جنگل ملی تونگاس (Tongass) در آلاسکا

جنگل تونگاس در مساحتی به وسعت ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار جریب از مناطق دست نخورد و بکر کره زمین محسوب می شود. این جنگل بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد و پوشش گیاهی آن به جنگلهای گرمسیری شباهت دارد.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل وای پوآ (Waipoua Forest) در نیوزلند

این جنگل بیش از ۲۳۰۰ سال قدمت دارد ولی با ورود اروپایی ها به این منطقه در قرن ۱۹ میلادی بخش از آن از بین رفته است. پوشش گیاهی این جنگل را درختان کاج تشکیل می دهند که بلندترین آن ۴۵ متر است و “خداوند جنگل” نامیده می شود.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل دین تری (Daintree) در استرالیا

این جنگل در منطقه ای به وسعت ۱۲۰۰ کیلومتر مربع قرار دارد و عمر آن بیش از ۱۸۰ میلیون سال تخمین زده می شود. به باور دانشمندان این جنگل ده هامیلیون سال پیرتر از جنگلهای انبوه آمازون است. پوشش گیاهی این جنگل استوایی است و هزاران گونه جانوری در آن زندگی می کنند. ۶۵ درصد جانوران آن انواع خفاش و پروانه هستند. تاکنون ۱۲ هزار گونه حشره در این جنگل کشف شده است.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل یوکوشیما (Yakushima) در ژاپن

عمر این جنگل به ۷ هزار سال می رسد و عمده پوشش گیاهی آن درختان بامبو و گیاهان مناطق سرد و مرطوب هستند. این جنگل در سال ۱۹۹۳ به ثبت یونسکو رسید.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل بریسل کان (Bristlecone) در کالیفرنیا

این جنگل در ارتفاع ۳ هزار متری از سطح دریا قرار دارد و عمر آن به ۴۸۴۱ سال می رسد. عمده پوشش گیاهی این جنگل درخت کاج است.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل بیالاویزا (Białowieża) در لهستان و بلاروس

این جنگل در مساحتی به وسعت ۵۸۰ مایل مربع در مرز لهستان و بلاروس واقع شده است و درختانی با عمر هزار سال درآن یافت می شود. این جنگل به ثبت سازمان میراث جهانی رسیده است و تاکنون بیش از ۵۹ گونه پستاندار، ۲۵۰ گونه پرنده، ۱۳ دوزیست و ۱۲ هزار گونه بدون مهره کشف شده است.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل تارکین (Tarkine) در تاسمانی استرالیا

این جنگل انبوه بیش از ۳۰۰ میلیون سال قدمت دارد و به واسطه زیستگاه گونه های خطرناک جانوری و گیاهی به رعب‌آورترین جنگل جهان معروف است. متاسفانه بیش از سه چهارم جنگل از بین رفته است و باقی مانده آن تحت حفاظت قرار دارد.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر

جنگل کاکامگا (Kakamega) در کنیا

این جنگل به وسعت ۹۰ مایل مربع یکی از قدیمی ترین جنگلهای جهان است. عمر برخی از درختان انجیر این جنگل به ۷۰۰ سال می رسد. بیش از ۳۰۰ گونه جانوری در این جنگل به ثبت رسیده است. متاسفانه در ۴۰ سال اخیر بیش از نیمی از این جنگل نابود شده است.

قدیمی ترین و پیرترین جنگلهای جهان+تصاویر