فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: صدور پروانه شکار پرندگان در استان گیلان آغاز شد البته صدور پروانه شکار پرنده با شرایط خاصی است که شامل محدودیت‌های مکانی، زمانی و نوعی است.

ساسان اکبری‌پور با بیان اینکه صدور پروانه شکار پرندگان در استان گیلان آغاز شد، اظهار داشت: صدور پروانه شکار پرنده با شرایط  خاصی است که شامل محدودیت‌های مکانی، زمانی و نوعی است و این پروانه تا ۱۵ اسفندماه اعتبار دارد.

وی با بیان اینکه این پروانه طبق دستورالعمل یگان حفاظت محیط زیست گیلان در همه واحدهای اجرایی اداره کل حفاظت محیط زیست در سطح استان آغاز می‌شود، اگفت: در فصل شکار امسال با همه کسانی که اقدام به شکار غیرمجاز کرده یا مرتکب هرگونه تخلف در این زمینه شوند بدون اغماض برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان اعلام کرد: متقاضیان می‌توانند پس از دریافت پروانه شکار نسبت به شکار پرندگانی که از سوی این سازمان مجاز شناخته شده است در مناطق آزاد اقدام کنند.

اکبری‌پور افزود: از شکارچیان انتظار می‌رود با بهره‌گیری از همکاری و مشارکت محیط بانان، قانونمند رفتار کرده و ضمن بهره‌برداری اصولی از موضوع شکار در راستای حفظ و حمایت از تنوع زیستی استان کماکان توجه و هماهنگی جدی داشته‌باشند.

صید، عرضه و فروش ماهی آزاد دریای خزر ممنوع است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به این که ماهی آزاد دریای خزر گونه‌ای در معرض خطر انقراض است، تاکید کرد: هرگونه صید، عرضه و فروش این ماهی ممنوع است.

وی تصریح کرد: در این راستا در اطلاعیه‌ای که به بازار ماهی فروشان و شرکت‌های دارای پروانه صیادی نیز ابلاغ شده است در صورت مشاهده هرگونه تخلف در زمینه صید و عرضه این نوع ماهی، اقدام قانونی انجام می‌گیرد.

اکبری‌پور با تاکید بر اینکه هم اکنون فصل تکثیر و تخم ریزی ماهیان آزاد دریای خزر آغاز شده است، اعلام کرد: جریمه صید هر قطعه ماهی آزاد دریای خزر ۷۵ میلیون ریال است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان از بازدداشت یک متخلف در آستارا به جهت فروش ۲ عدد ماهی آزاد خبر داد و گفت: فرد متخلف به دادگاه معرفی و مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال به پرداخت جریمه نقدی محکوم شد.

وی با بیان اینکه در این راستا ۲۰ سدچوبی در رودخانه‌های غرب گیلان تخریب شد، خاطرنشان کرد: مردم و دوستداران محیط زیست می‌توانند با همکاری این سازمان در زمینه موضوع تکثیر ماهی آزاد دریای خزر کمک شایانی را به حفظ این گونه ماهی ارزشمند داشته باشند.

در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در آستارا