یادداشت: حسین دقیقی خداشهری، سرپرست شرکت بیمه ملت استان گیلان

جارستان: سیزدهم آذرماه در تقویم کشور به نام روز بیمه نامگذاری گردیده است.

اهمیت و جایگاه بیمه در جامعه و اقتصاد بر کسی پوشیده نبوده و بیمه یکی از مهم ترین زیرساخت های لازم در زندگی امروزی و دنیای مدرن برای کاهش آسیب ها و جبران خسارات ناشی از بلایای طبیعی و فعالیت های اقتصادی و تجاری محسوب می گردد.

بیمه دارای تعریف سادی است یعنی اینکه شخص در قبال پرداخت مبلغ کمی به شرکت بیمه اموال ، دارایی ، جان و کسب و کار خود را در برابر خطرات احتمالی بیمه نموده و شرکت بیمه نیز در صورت وقوع حادثه خسارات وارده را جبران و بیمه شده را به شرایط قبل از حادثه بازمی گرداند.

برخود لازم دیدم در چنین روزی که به نام روز بیمه نامگذاری گردیده یکی از اصلی ترین مواردی که ما در زندگی روزمره با آن سروکار داریم را یادآوری نموده که شاید جایگاه این نیز همانند بسیاری از مسایل اساسی و معضلات زندگی و شرایط سخت اقتصادی کشور کمرنگ گشته و امروز زمان مناسبی برای بیان اهمیت آن باشد تا بتوانیم از آینده پیش روی خود و عزیزانمان محافظت نماییم.

با یک بررسی کوتاه میتوان دید خطرات و ریسک های زیادی به فراخور فعالیت و مکان و وضعیت زندگی تمام افراد جامعه در کمین بوده و با گسترش اطلاع رسانی ها و سرعت مخابره لحظه ای خبر های ناگوار در سراسر دنیا این مسئله به وضوح دیده می شود.

در سالهای گذشته نمونه های زیادی از آسیب ها و خسارات جبران ناپذیر جانی و مالی در سطح کشور به وقوع پیوسته است همانند بارش برف سنگین در سنوات گذشته در استان گیلان ، زلزله های مهیب و با ریشتر بالا در برخی از شهر های کشور نظیر رودبار ، ورزقان و کرمانشاه و وقوع سیل در استانهای لرستان و گلستان و نیز سایر حوادث و بلایایی که متاسفانه منجر به از دست رفتن جان بسیاری از هموطنان مان و آسیب های جبران ناپذیری برای اموال و کسب و کارهای آنها گردیده است.

به بهانه این روز و در این ایام زیبای پاییزی که مردم عزیز کشور با ویروس مهلک کرونا دست و پنجه نرم می کنند می توانیم نگاهی دیگر به خطرات احتمالی پیرامون خود و خانواده و کسب و کارهای خود داشته باشیم و این کار نیز به سادگی و با مشاوره گرفتن از کارشناسان خبره صنعت بیمه که متشکل از نمایندگان ، کارگزاران و کارشناسان خدوم شرکت های بیمه ای انجام پذیر می باشد.

در خاتمه این مناسبت خجسته را به همه تلاشگران این عرصه تبریک و تهنیت عرض می نمایم .

                                   حسین دقیقی خداشهری
                                        سرپرست شرکت بیمه ملت استان گیلان 
                                        عضو انجمن حرفه ای صنعت بیمه کشور