جارستان-رئیس مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون کشور از استیجاری بودن خانه یک‌چهارم روحانیون در ایران خبر داد.

 حجت‌الاسلام هادی اکبری در جلسه بررسی وضعیت مسکن طلاب و روحانیون سمنان در دفتر نماینده ولی‌فقیه استان که با حضور آیت الله شاهچراغی برگزار شد،اظهار کرد: بالغ بر ۳۳ هزار نفر از بیش از ۱۲۰ هزار روحانی و طلبه‌ای که در ایران وجود دارند فاقد مسکن هستند.

وی به فعالیت‌های مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون برای رفع مشکل مسکن این قشر اشاره کرد و افزود: ۲۳ هزار طلبه متاهل در کشور برای دریافت مسکن در اولویت این مؤسسه قرار دارند .

رئیس مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون کشور با بیان اینکه ۸ درصد این طلاب متاهل از طلاب اهل سنت هستند، خاطرنشان کرد: مابقی طلاب از روحانیون و طلاب حوزه‌های علمیه شیعی هستند.

واگذاری ۱۰ هزار واحد از ۸۰ هزار واحد مسکونی فاقد مالک کشور به طلاب

این مقام مسئول به بیش از ۸۰ هزار واحد مسکونی فاقد مالک در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: واگذاری حدود ۱۰ هزار واحد از این ۸۰ هزار واحد مسکونی فاقد مالک در برنامه قرار گرفته است که تاکنون ۲۵۰۰ واحد آن به طلاب واگذار شده است.

رئیس مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون کشور به وضعیت مسکن طلاب استان سمنان اشاره و تصریح کرد: بیش از ۲۶۰ روحانی فاقد مسکن در استان سمنان حضور دارند که برای تحویل واحدهای مسکونی مهر به آنها اقداماتی صورت گرفته است.

اکبری ادامه داد: در همین راستا مبلع ۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض به هر کدام از این طلاب اختصاص یافته است. ضمن اینکه ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات تحت عنوان تسهیلات ابتدایی مسکن مهر به این طلاب سمنانی اختصاص یافته است که مبلغ ۵۰ میلیون ریال وام بلاعوض از آن کسر می‌شود.

وی به برخی مشکلات قشر روحانی در کشور و استان اشاره و اضافه کرد: تنها ۱۰ درصد روحانیون در ایران کار اداری دارند.

رئیس مؤسسه مسکن طلاب و روحانیون کشور ادامه داد: ماباقی ۹۰ درصد همگی از محل کارهای تبلیغی امرار معاش می‌کنند.

اکبری، متوسط درآمد ماهانه طلاب و روحانیون را ۴۰۰ هزار تومان اعلام کرد و با اشاره به راه‌اندازی شورای سیاست‌گذاری خدمات روحانیون افزود: مهمترین هدف شورای سیاست‌گذاری مرکز جامع خدمات روحانیون تلاش در جهت بهبود معیشت و رفع مشکل مسکن طلاب و روحانیون است.

 ایسنا