جارستان-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کاهش تعرفه اینترنت دانشگاه ها با هدف تسریع در راه اندازی شبکه علمی کشور خبر داد.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، «محمود واعظی» امروز (دوشنبه) در نشست کنترل پروژه شبکه ملی اطلاعات گفت: با توجه به اهمیت تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات از سوی مرکزهای دانشگاهی، با درخواست وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییسان دانشگاه ها برای کاهش تعرفه اینترنت این مرکزها موافقت شد.
واعظی افزود: سرویس اینترنت از طریق شبکه علمی با تخفیف قابل توجهی به دانشگاه ها ارایه می شود.
وی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را مسوول اجرای این تصمیم معرفی و اضافه کرد: دانشگاه ها می توانند با برقراری ارتباطات با این سازمان، مراحل اتصال خود به شبکه علمی را تسریع کنند.
این مسوول هدف از این اقدام را ایجاد انگیزه در دانشگاه ها برای اتصال به شبکه ملی اطلاعات دانست و بر ضرورت راه اندازی سریع تر شبکه علمی کشور به عنوان یکی از زیر پروژه های مهم شبکه ملی اطلاعات تاکید کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز امیداوری کرد که در مرحله دوم شبکه ملی اطلاعات بهره برداری قابل قبولی از شبکه علمی کشور صورت گیرد.
چندی پیش رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در افتتاحیه نمایشگاه ایران تلکام۲۰۱۶ گفت: شبکه علمی مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است.
«نصرالله جهانگرد» افزود: با آغاز به کار شبکه علمی، کتابخانه های دیجیتالی، مرکزهای داده و اشتراک منابع دانشگاهی در مسائل پردازش موازی شکل می گیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد در نظر داریم روی این بستر دستکم یک گیگابیت بر ثانیه سرعت دسترسی به دانشگاه ها اختصاص دهیم که این دسترسی به شبکه در قالب ابری خواهد بود؛ زیرا شبکه علمی ساختاری اینگونه خواهد داشت.

ایرنا