جارستان به نقل از ایرناغ سرپرست اداره حفاظت محیط زیست آستارا از کاهش ورود پرندگان مهاجر به تالاب استیل این شهرستان، به دلیل تغییر زیستگاه‌ها و شرایط زیست‌محیطی خبر داد.

وحید مصطفی دوست روز سه شنبه گفت: تالاب استیل آستارا طبق برنامه و به طور مرتب با تلاش ماموران محیط زیست پایش می شود و برابر گزارش ها، اوج و فرود و ورود و خروج پرندگان مهاجر در این زیستگاه نسبت به سال های قبل کاهش یافته است.

وی افزود: در این موعد سال به طور معمول شاهد ورود پیش قراولان پرندگان مهاجر به تالاب استیل بودیم اما از حضور کثیر آنها کاسته شده و احتمال تغییر کریدور پرواز آنها به دلایل زیست محیطی وجود دارد و و با وجود این، گونه هایی از پرندگان بومی نظیر باکلان ها و اگرت ها در تالاب قابل مشاهده هستند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست آستارا لذت تماشای پرواز و زیست پرندگان را بیشتر و بهتر از شکار آنها دانست و از شکارچیان و صیادان خواست، با رعایت قوانین شکار و صید، از صید و شکار غیرمجاز و بی رویه در طبیعت خودداری کنند.

وی با اشاره به احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزا از طریق پرندگان مهاجر گفت: خوشبختانه این نوع بیماری در زیستگاه های طبیعی آستارا نظیر تالاب مشاهده نشده و اگر شهروندان با لاشه پرنده ای برخورد کردند، از دست زدن به آن خودداری و محل آن را به اداره محیط زیست یا شبکه دامپزشکی گزارش کنند.

در سال های گذشته طبق گزارش اداره حفاظت محیط زیست آستارا؛ با سرد شدن مناطق شمالی قاره اروپا و آسیا در آذرماه، پیش‌قراولان پرندگان مهاجر مناطق شمالی قاره‌های اروپا و آسیا به شمال غرب گیلان و تالاب استیل آستارا وارد می شدند و پس از ورود نخستین گروه آنها، گروهی دیگر نیز تا اواخر زمستان می آمدند و حضور آنها در اراضی تالابی و جلگه ای موقتی بود.

تالاب استیل با ۱۳۸ هکتار وسعت در هفت کیلومتری شهر آستارا با چشم اندازهای زیبا و درختان توسکای فرورفته در آب، از مناطق گردشگری این شهرستان محسوب می شود.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت و طبیعت کوهستانی، جنگلی و جلگه ای در غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.