جارستان به نقل از صدا و سیما؛ اهدا کنندگان خون و خیران گیلانی بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ واحد خون در کمتر از ۱۰ روز اهدا کردند.

مدیر کل انتقال خون گیلان امروز در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت : از ۲۴ آبان ، فراخوان عمومی برای اهدای خون تاکنون از ۳ هزار و ۸۲۸ مراجعه کننده به پایگاه های انتقال خون استان ، ۳ هزار و ۲۶۵ نفر خون اهدا کردند.

دکتر بابک پاکدل با بیان اینکه ۷۷۹ نفر از این افراد برای نخستین بار خون اهدا کردند ، افزود : ۸ درصد از اهداکنندگان خانم بودند در حالی که به طور متوسط سالانه فقط ۴ و نیم درصد از اهداکنندگان را خانم ها تشکیل می دهند.

وی به نیاز مستمر بیماران در مراکز درمانی و بیمارستان های استان به فرآورده های خونی اشاره کرد و گفت : به دلیل محدود بودن زمان مصرف فرآورده های خونی ، از خیران و اهداکنندگان خون درخواست می کنیم برای تهیه و تکمیل ذخایر و فرآورده های خونی تازه ، بصورت مستمر به پایگاه های انتقال خون گیلان مراجعه کنند.

مدیر کل انتقال خون گیلان با اشاره به اینکه هر فرد در سال می تواند ۳ یا ۴ بار خون اهدا کند گفت : با توجه به شرایط فیزیولوژیک ، مردان هر ۳ ماه و زن ها هر ۴ ماه می توانند خون خود را اهدا کنند.

گیلان ۹ پایگاه ثابت و ۲ پایگاه سیار انتقال خون دارد.