جارستان به نقل از تیک؛ دیروز شاخص بورس با صعود دسته‌جمعی نمادهای شاخص‌ساز، در اولین روز از آخرین ماه پاییز ۲۱ هزار واحد رشد کرد و به یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۵۳۷ واحد رسید.

در پایان معاملات شنبه یکم آذرماه ۹۹، شاخص بورس با رشد ۲۱ هزار و ۲۳۵ واحدی به یک میلیون و ۳۶۶ هزار و ۵۳۷ واحد رسید.

همچنین شاخص کل هم وزن نیز رشد ۲۳۰۳ واحدی را تجربه کرد و به ۳۸۳ هزار و ۵۷۸ واحد رسید.نمادهای فملی، شستا، کگل، شپنا، وامید، وتجارت و کچاد بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص امروز بورس داشتند.

کارشناسان می‌گویند تصمیمات اصلاحی سازمان بورس که منجر به افزایش نقدشوندگی بازار شده، در کنار ایجاد برخی محدودیت‌ها برای نوسان گیری حقوقی‌ها و همچنین فعال شدن فعالیت‌های بازارگردانی از سوی حقوقی‌ها منجر به جلب اعتماد دوباره سرمایه گذاران به بازار و صعودی شدن بازار شده است.

اما امروز چه خواهد شد؟

علیزاده آرانی ، تحلیلگر بازار سرمایه درباره شایط حاکم بر بورس، با اشاره به ششمین روز سبزپوشی شاخص تاکید کرد: به نظرم این روند می‌تواند ادامه داشته باشد اما ممکن است شیطنت‌های خاصی نگذارد بازار حرکت رود خودش را ادامه دهد.

وی در توضیح این مطلب ادامه داد: در سه ماهه گذشته شاخص، ریزش‌های متعدد و متوالی و مستمری داشته است به طوری که سهام‌داران نتوانستند نفس بکشند. تصورم این است که اگر حقوقی‌ها و بعضی افراد حقیقی که تعداد سهم‌های بالایی دارند دست از شیطنت بردارند بازار می‌تواند مسیر خودش را بهتر پیدا کند. اما با تمام این تفاسیر پیش‌بینی‌ها این است که روند طی هفته جاری مثبت باشد.

نوسان‌گیری به جای سهامداری

وی در پاسخ به این سئوال که آیا اصلاح دیگری در بازار سرمایه در راه است؟ گفت: بازار اصلاح خودش را انجام داده است منتهای مراتب قبلا یک مقداری با طمانینه بیشتری نسبت به فروش سهام و عرضه سهام تصمیم گیری می‌شد. حالا اما سهامداران برای فروش تصمیمات لحظه ای می‌گیرند و به سودهای خیلی سریع دلبسته اند و به جای سهام داری، نوسان گیری می‌کنند.

این تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: جو بازار هنوز پایدار نشده است و ثبات در بازار وجود ندارد ممکن است چند هزار واحد بالاتر شاخص اصلاح کوچکی داشته باشد.

او در جواب این پرسش که دلیل مبت شدن بورس در شرایط کنونی چیست؟گفت: عواملی مثل حمایت دولت از تعدادی از سهم‌های خاص مثل پالایشگاهی‌ها در این روند موثر است. دولت در شایط کنونی توانسته از سهم هایی که به خودش مربوط است صیانت و پشتیبانی بکند تا بازار مثبت باشد اما درمورد این که این حمایت در آینده هم وجود خواهد داشت یا نه، نگرانی وجود دارد.

بازار با رشد همراه است مگر…

علیزاده آرانی در توضیح تصمیمات اتخاذ شده نیز گفت: یک سری مصوباتی در شورای عالی بورس به تصویب رسیده است که باعث دلگرمی و اقبال خوش سهام داران و سرمایه گذاران است. من جمله مصوبه ای در ارتباط با این که بانک مرکزی به سایر بانک ها در خصوص تاسیس صندوق با درآمد ثابت مجوز دهد. همین مجوز عامل خیلی خوبی است که می‌تواند باعث رشد و افزایش شاخص در بازار سرمایه شود.

وی تاکید کرد: انتظار ما این است که طی چند ماه آینده بازار با رشد همراه باشد و افت بیش از این بازار نخواهد دید و سیگنال ها نشان می دهد هفته خوبی پیش روی سهامداران است.